Lato czeka, a razem z latem zaczynają się wakacyjne podróże. Duża część Polaków, jak co roku, planuje wypoczynek za granicą. Po Europie coraz częściej przemieszczamy się samolotami i koleją, za to u celu często wypożyczamy samochody. Niektóre kraje szczycą się wyjątkowo malowniczymi trasami na przejażdżkę. Tu jednak mogą zacząć się schody, chociażby w postaci nieznanych nam przepisów kodeksu drogowego. Do tego dochodzą tzw. najgorsi kierowcy – czasem ich zachowania są bardzo uciążliwe i niebezpiecznie.

Najgorsi kierowcy w Europie

Gdzie w Europie kierowcy są najgorsi i jak to określić? Francuski operator autostrad Vinci Autoroutes zlecił firmie Ipsos wykonanie badania nazwanego „Europejskim barometrem odpowiedzialnej jazdy”. Na początku 2022 roku autorzy badania przepytali 12 400 kierowców z 11 europejskich krajów, w tym z Polski.

Wyniki niepokoją, a jednocześnie mogą wywołać uśmiech politowania na twarzy. Wychodzi bowiem na to, że 79% europejskich kierowców ma złe zdanie o innych kierujących pojazdami. Jednocześnie 97% badanych nie ma nic zarzucenia swoim umiejętnościom.

Tu za kółkiem może być gorąco

Pracownicy firmy Ipsos spytali Europejczyków o ich nawyki podczas prowadzenia auta, a także zachowania za kółkiem rodaków i kierowców z innych krajów. W zebranych odpowiedziach mocno wyróżnia się Grecja. 97% badanych Greków miało złe zdanie o kierowcach z zagranicy. Krytycznie ocenili też swoją jazdę. Wśród „niegrzecznych zachowań” za kółkiem wymieniali między innymi przeklinanie, trąbienie, prowadzenie auta podczas korzystania z telefonu czy awanturowanie się z innymi kierowcami i wysiadanie z samochodu.

Z badania wynika, że w Grecji warto być szczególnie ostrożnym w trasie. / fot. Charilaos Tilaveridis/500px/Getty Images

Czy to kwestia południowego temperamentu? Niekoniecznie. Hiszpanie życzliwiej ocenili kierowców z innych krajów. Podobnie Brytyjczycy. Niemcy z kolei bardzo przychylnie wypowiadali się o podróżach autem po swoim kraju. Niewielu z nich doświadczało agresywnych lub nieodpowiedzialnych zachowań ze strony niemieckich kierowców.

Polscy kierowcy na tle Europy

Jak w zestawieniu wypadli Polacy? Aż 42% badanych uważa, że podczas jazdy samochodem polscy kierowcy dbają tylko o siebie. Tego samego zdania jest zaledwie 7% Hiszpanów.

Analiza odpowiedzi wykazała też, że stereotypy o kierowcach z danych krajów mogę mieć pewne podstawy. Przykładowo tylko 16% włoskich kierowców uznało, że ich rodacy są uprzejmi za kółkiem. Z kolei 14% Francuzów twierdzi, że siedząc za kierownicą są zestresowani.

Kamper zamiast samochodu osobowego?

Coraz większą konkurencją dla wypożyczalni samochodów osobowych są wypożyczalnie kamperów. Podróżowanie w domu na kółkach od kilku lat cieszy się rosnącą popularnością. Nie bez znaczenia była tu pandemia, kiedy ludzie zaczęli pracować poza biurem. W końcu wypożyczając kamper, można łączyć podróżowanie z pracą.

Kupno kampera to spory wydatek. Na szczęście w Polsce działa wiele wypożyczalni pojazdów. / fot. Michael Dunning/Getty Images

Mimo że same kampery mają wielu entuzjastów w Polsce, kamperowa infrastruktura turystyczna w naszym kraju dopiero powstaje. Znacznie lepiej przygotowani są przykładowo Czesi. Trendy wyznaczają jednak kraje skandynawskie. To jeden z ulubionych kierunków podróżujących kamperami, nie tylko z uwagi na udogodnienia, ale też długie trasy z malowniczymi widokami.

Źródło: Vinci Autoroutes.