Gdzie Polacy jeżdżą na wakacje: Grecja

Gdzie Polacy jeżdżą na wakacje? W ostatnich latach ogromną popularnością wśród Polaków cieszy się Grecja. Kraj ten leży w stosunkowo bliskiej odległości od Polski (w porównaniu do równie popularnych państw azjatyckich), a jego niepowtarzalny krajobraz jest w stanie zachwycić nawet najbardziej wymagających turystów. Popularność tego kierunku wśród naszych rodaków sprawia, że na greckich ulicach coraz częściej można usłyszeć znane słowa, a w wielu restauracjach dostępne są karty dań w całości w języku polskim.

W roku 2019 do Grecji wyjechało aż 26 procent turystów korzystających z usług biur podróży. Jest to liczba o 4 punkty procentowe niższa niż rok wcześniej, jednak w dalszym ciągu w znacznym stopniu dominuje ona inne popularne kierunki na wakacyjny wyjazd, w tym również Egipt czy Turcję.

 

Gdzie Polacy jeżdżą na wakacje: Turcja

Gdzie Polacy najchętniej spędzają wakacje? Turcja to kolejny kierunek ściśle kojarzący się z wyjazdami realizowanymi przez Polaków. Pomimo faktu, że sytuacja w tym kraju jest zupełnie inna niż w państwach europejskich, w dalszym ciągu przyciąga on wielu turystów z całego świata. Ma to związek ze stosunkowo niskimi cenami za cały pobyt, które w roku 2017 wynosiły nawet 800 zł w mniej popularnych miesiącach.

Kraj ten przez ostatnie lata wykształcił doskonale zorganizowaną infrastrukturę turystyczną i hotelarską, dzięki czemu wakacje w Turcji cechują się świetnym stosunkiem jakości do ceny. Zazwyczaj Polacy zmierzający w tamtym kierunku decydują się na pobyty z opcją all inclusive, dzięki czemu wyjazd staje się jeszcze przyjemniejszy, jednocześnie nie nadwyrężając wakacyjnego budżetu.

Gdzie Polacy jeżdżą na wakacje: Bułgaria

Gdzie Polacy jeżdżą na wakacje? Nikogo nie powinien dziwić fakt, że na trzecim miejscu rankingu państw, do których najczęściej zmierzają obywatele naszego kraju, jest Bułgaria. Miejsce to cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród rodzin z dziećmi, jak i młodych podróżników spędzających wolny czas na gorących plażach.

Najchętniej wybieranym rejonem w tym państwie są, oczywiście, Złote Piaski znane z imprezowego charakteru dorównującego słynnemu włoskiemu Rimini czy hiszpańskiemu Lloret de Mar. W ofertach wielu biur podróży znaleźć można jednak wakacje w nieco innych rejonach tego słonecznego, europejskiego kraju. Dzięki temu niemal wszystkie osoby spragnione urlopu w ciepłym miejscu o przepięknych widokach są w stanie znaleźć pobyt odpowiadający ich potrzebom.

 

Gdzie Polacy jeżdżą na wakacje: Egipt

Gdzie Polacy wyjeżdżają na wakacje? Na czwartym miejscu tego zestawienia znalazł się Egipt, czyli dopiero drugi kraj położony na innym kontynencie niż Europa. Kierunek ten cieszy się ogromną popularnością od wielu lat, a tendencja ta utrzymała się również w roku 2019. Wówczas aż 8,7 procent podróżnych wybrało Egipt jako miejsce, w którym spędzili oni swój wakacyjny wyjazd. Jest to spowodowane faktem, że tygodniowy pobyt w Egipcie zazwyczaj może być dużo tańszy niż tak samo długi urlop spędzony nad polskim Bałtykiem.

Egipt to również gwarancja doskonałej pogody, czego zdecydowanie nie można powiedzieć o naszym kraju. Kierunek ten cieszy się niezachwianą popularnością także ze względu na fakt, że państwo to ogromne zyski pozyskuje własnie z turystyki. Przekłada się to na możliwość zainwestowania dużych sum pieniędzy w branżę hotelarską, dzięki czemu standard pobytów w Egipcie z roku na rok jest coraz większy i ściąga znacznie więcej Polaków niż, chociażby, niedaleka Chorwacja. Kierunek ten nie jest już tak popularny jak przed laty, jednak w dalszym ciągu stanowi on doskonały pomysł na wakacyjny wyjazd.

Gdzie Polacy jeżdżą na wakacje: Hiszpania

Gdzie Polacy jeżdżą na wakacje? Na piątym, a w zasadzie prawie czwartym miejscu znalazł się kolejny europejski kraj, czyli Hiszpania. Miejsce to jest nieco droższe niż kierunki, w których obowiązują inne waluty, jednak rekompensatą za wyższe ceny jest słoneczna pogoda i niepowtarzalny klimat tego miejsca. Hiszpańskie podejście do życia połączone z ciągłymi upałami, czystym morzem i wysokimi palmami pozwala na skuteczny odpoczynek podczas wakacyjnego wyjazdu.

Kierunek ten jest również popularny ze względu na fakt, że aby wjechać do Hiszpanii, nie potrzebujemy nawet paszportu, a wykorzystywany tam język jest znacznie przyjaźniejszy niż język egipski czy grecki, których przecież nie uczy się w polskich szkołach. W roku 2019 ten słoneczny, latynoski kraj wybrało 8,7 procent naszych rodaków wyjeżdżających za granicę, czyli tyle samo, co w przypadku Egiptu. Przewiduje się, że w kolejnych latach liczba ta może rosnąć.

 

Gdzie Polacy jeżdżą na wakacje: Tunezja

Dokąd Polacy jeżdżą na wakacje? Kolejnym kierunkiem w całym zestawieniu jest Tunezja ciesząca się popularnością wśród naszych rodaków od ponad dekady. Obecnie jeździ tam coraz mniej osób, jednak w dalszym ciągu jest to opcja chętnie wybierana spośród szerokiej oferty licznych biur podróży. Tunezja to również gwarancja doskonałej pogody połączona z bajecznym geograficznym położeniem tuż nad Morzem Śródziemnym.

Ceny tygodniowego pobytu w tym kraju wynoszą około 1500 zł z wliczonym przelotem oraz wyżywieniem all inclusive, co stanowi kwotę prawie dwukrotnie niższą niż w przypadku coraz popularniejszej Hiszpanii. Taki wyjazd jest również znacznie tańszy od podobnego czasu spędzonego nad polskim wybrzeżem, dlatego co roku nasi rodacy decydują się na spędzenie wakacji właśnie w tym egzotycznym państwie.

Gdzie Polacy jeżdżą na wakacje: Albania

Gdzie Polacy spędzają wakacje? Grecja, Turcja czy Hiszpania ściśle kojarzą się z wakacjami i chyba każdy z nas zna te kraje z własnych doświadczeń lub opowieści znajomych, którzy właśnie wrócili z niezapomnianego wyjazdu. Znacznie bardziej niestandardowym kierunkiem jest Albania, czyli miejsce w roku 2019 odwiedzone przez około 2,9 procent osób wybierających zorganizowane wycieczki zagraniczne. Rosnąca popularność tego państwa ma związek głównie z bardzo niskimi cenami i możliwością łatwego dojazdu bez konieczności wybierania lotu samolotem.

Opinie na temat Albanii są jednak podzielone, szczególnie w przypadku znacznie bardziej turystycznych miejscowości, gdzie oprócz hoteli o najwyższym standardzie oraz pięknych, złotych plaż znaleźć można również biedne i zaśmiecone dzielnice. Z tego powodu przed zabukowaniem wyjazdu do Albanii warto zorientować się w lokalizacjach przyjaznych turystom również po opuszczeniu terenu resortu.

 

Gdzie Polacy jeżdżą na wakacje: średnia liczba wydatków

Gdzie Polacy jeżdżą na wakacje i ile zwykle kosztują takie wycieczki? Cena tygodniowego pobytu w jednym z wymienionych państw zależy od wielu czynników, takich jak, na przykład, waluta wykorzystywana w danym kraju czy obecna popularność konkretnego kierunku wśród turystów z całego świata. Zazwyczaj znacznie bardziej korzystnymi celami podróży są miejsca, w których nie korzysta się z euro, a wydatki zarówno na zakwaterowanie, jak i wszelkiego rodzaju atrakcje czy dojazdy są znacznie niższe.

W roku 2019 Polacy wydali na wakacje średnio 2540 zł, czyli o 200 zł więcej niż w poprzednich latach. Sytuacja ta ma ogromny związek ze wzrostem wynagrodzeń, dzięki czemu coraz więcej osób może pozwolić sobie na wybranie się za granicę i spędzenie tam tygodnia. Przewiduje się, że w kolejnych latach kwoty te będą jeszcze wyższe, a obecnie stosunkowo drogie kierunki zaczną zyskiwać coraz większą popularność. Tendencję tą widać już w zestawieniach z ostatniej dekady, przez które nieśmiało próbują przebić się takie miejsca, jak chociażby odległa Tajlandia.