Wymieniając najatrakcyjniejsze destynacje narciarskie na Starym Kontynencie, w pierwszej kolejności należy wskazać na kraje alpejskie: Austrię, Włochy, Francję i Szwajcarię. To właśnie tam mieszczą się kurorty uważane za jedne z najwspanialszych na świecie.

Warto podkreślić, że południowo-zachodnia część Europy nie jest jedyną mekką narciarstwa na Starym Kontynencie. Mniej oczywistym, ale z całą pewnością równie atrakcyjnym kierunkiem jest łańcuch Kaukazu. Coraz więcej osób docenia panujące tam warunki, a najlepiej potwierdza to fakt, że Gruzja staje się coraz częściej wybieraną zimową destynacją.

Osoby szukające tańszej wycieczki, powinny rozważyć wizytę u naszych sąsiadów – Czechów i Słowaków. Ceny są tam zbliżone do tych, które obowiązują w Polsce, a ze względu na niewielką odległość, dojazd z całą pewnością nie nadwyręży domowego budżetu.

Najlepsze miejsca na narty w Europie

Gdzie na narty za granicę? Nasze zestawienie otwiera Val di Sole – włoski region nazywany Doliną Słońca ze względu na panujące tam warunki pogodowe. Przyjezdni mogą skorzystać tam z tras narciarskich, których łączna długość przekracza 360 km! Wśród nich znajdą się nartostrady dla zaawansowanych i najbardziej wytrawnych narciarzy, ale nie tylko.

Nie brakuje też łagodnych stoków, idealnych dla osób dopiero rozpoczynających przygodę z białym szaleństwem. Jeżeli zatem zastanawiasz się, gdzie na narty dla początkujących, Val di Sole będzie odpowiednim wyborem.

Przenosimy się do Austrii. Jednym z najciekawszych tamtejszych ośrodków jest tyrolski Hintertux – lodowiec położony w samy sercu Alp. Panujące tam warunki sprawiają, że tamtejsza stacja narciarska może być czynna przez cały rok. Sumaryczna długość tras narciarskich to ok 86 km. 40 proc. z nich ma status łatwych, więc Hintertux może być ciekawą propozycją dla całej rodziny.

Przenieśmy się do Szwajcarii. W miejscowości Zermatt mieści się jeden z najwyżej położonych ośrodków sportów zimowych w Europie. Łączna długość tras narciarskich sięga tam 360 km, z czego większość jest przeznaczona dla osób średniozaawansowanych i zaawansowanych. Niewątpliwą atrakcją tego miejsca jest kolejka na Klein Matterhorn, najwyżej położona w Europie.

Naszym kolejnym punktem, tym razem zlokalizowanym w łańcuchu Kaukazu, jest gruziński kurort Gudauri. Położony na wysokości przekraczającej 2000 m n.p.m., zapewnia idealne warunki do szusowania. Przyjezdni znajdą tam kilkadziesiąt km tras o różnym stopniu trudności i świetnie zorganizowaną infrastrukturę.

Wyjazd w Alpy na narty – co musisz wiedzieć?

Wyjazd w Alpy to spore przedsięwzięcie organizacyjne. Osobom, które wybierają się do jednego z alpejskich krajów pierwszy raz, możemy polecić udział w wyjeździe zorganizowanym. To dobra strategia, która praktycznie cały ciężar organizacji wyjazdu i pobytu zrzuca na barki biura podróży, a nam pozostaje tylko cieszyć się urlopem.

Niektórzy wolą zorganizować wszystko na własną rękę. W tej sytuacji należy pamiętać, że zasada "na ostatnią chwilę" nie powinna mieć zastosowania. Alpejskie kurorty przyciągają turystów z całej Europy, a nawet z dalszych zakątków świata, więc noclegi trzeba rezerwować z odpowiednim wyprzedzeniem.

Przed podjęciem finalnej decyzji co do ostatecznej destynacji, warto dokładnie przeanalizować wszystkie ceny, nie tylko pokoju hotelowego i wyżywienia. W niektórych kurortach, skipassy kosztują znacznie więcej niż w innych. Warto mieć to na uwadze, żeby nie nadwyrężyć znacząco budżetu.

Najważniejszą kwestią jest ubezpieczenie narciarskie. Nikt z nas nie chce dopuszczać do świadomości, że wyjazd może skończyć się przykrym wypadkiem. Niestety, sporty zimowe mają to do siebie, że jedna chwila nieuwagi może mieć bardzo poważne konsekwencje.

Akcja ratunkowa w Alpach może okazać się bardzo droga, a jeżeli konieczny okaże się wylot śmigłowca, na rachunku pojawi się pięciocyfrowa kwota, oczywiście wyrażona w euro. W tym kontekście, zakup dobrego ubezpieczenia narciarskiego jest wydatkiem, na którym nie można oszczędzać. 

Zanim zdecydujemy się na wyjazd w Alpy, należy zadbać o odpowiednie przygotowanie samochodu. Nie chodzi tu jedynie o sprawdzenie stanu technicznego auta i usunięcie ewentualnych niedomagań. Trzeba pamiętać także o uzupełnieniu niezbędnego wyposażenia pojazdu o elementy wymagane w danym kraju. Nie zapominaj o łańcuchach antypoślizgowych! Przed wyjazdem, koniecznie przećwicz ich zakładanie. 

Narty samolotem – czy jest sens?

Coraz więcej osób rezygnuje z podróży własnym środkiem transportu na rzecz lotu samolotem. Czy słusznie? Jeżeli priorytetem jest dla nas wygoda, skorzystanie z usług linii lotniczych wydaje się być najrozsądniejszym rozwiązaniem. Oczywiście, samolotem nie dolecimy pod sam stok, ale dalszą część podróży spędzimy na pokładzie wygodnego pociągu lub komfortowego autokaru. Bez względu na to, do którego z alpejskich krajów zdecydujemy się polecieć, podróż z lotniska na lotnisko zajmie od 90 do 180 minut. 

A co z aspektem ekonomicznym? Opłacalność lotu jest uzależniona od tego, ile osób bierze udział w wyprawie. Chcąc dolecieć do Austrii, Włoch lub Francji, średni koszt jednego biletu w obie strony powinien zamknąć się w przedziale od 200 do 300 zł. Jeżeli wybierzemy Szwajcarię lub Słowację, wydatek na bilet może wzrosnąć do ok. 500 zł. 

Nie można zapomnieć, że w niektórych przypadkach, podróż samolotem może okazać się jedynym rozsądnym wyjściem, a to ze względu na przepisy prawne, obowiązujące w miejscu docelowym. Przykładowo, do szwajcarskiego Zermatt nie wjedziemy autem zasilanym silnikiem spalinowym.

Elektromobilność w Polsce wciąż jeszcze raczkuje i auta z napędem elektrycznym nadal stanowią rynkową niszę. Jeżeli chcielibyśmy wynająć taki pojazd na dłuższy wyjazd, szybko doszlibyśmy do wniosku, że zakup biletów lotniczych jest bardziej opłacalny.

Gdzie tanio na narty w Europie?

Szukając nieco tańszej destynacji, warto zainteresować się czeską ofertą, a w szczególności – ośrodkiem Benecko. Ceny są tam wyraźnie niższe niż w popularniejszych resortach, a wrażenia z pobytu z całą pewnością nie będą gorsze. Ze stoków rozpościera się wspaniała panorama Karkonoszy, a samej infrastrukturze trudno cokolwiek zarzucić.

Kolejnym ciekawym krajem jest Słowacja. Na stokach Chopoka położony jest ośrodek Jasna, który oferuje ok. 50 km urozmaiconych tras i ceny niewiele wyższe od tych, jakie oferują krajowe kurorty. Nartostrady są przygotowane perfekcyjnie, a na przyjezdnych czeka też wiele innych atrakcji.