Stolica: Manila
Ludność: ok. 98 mln
Większe miasta: Quezon, Davao, Caloocan, Cebu, Tarlac, Iloilo, Bacolod, Zamboanga
Wyspy: 7107 o łącznej powierzchni 300 tys. km_, z czego 880 zamieszkanych o łącznej powierzchni 300 tys. km_. Największe to: Luzon, Mindano, Samar, Negros i Palawan.
Języki: filipiński, tagalog, angielski (oficjalny) oraz 87 języków i dialektów używanych lokalnie.
Religia: katolicy – 82,9 proc., protestanci – 5,4 proc., muzułmanie – 4,6 proc.
Waluta: peso fi lipińskie (PHP)
1 zł = ok. 15,5 peso.
Klimat: równikowy, gorący i wilgotny. Średnia temperatura w styczniu wynosi 26°C, a w sierpniu 28 °C. Pora deszczowa trwa od czerwca do listopada, pora sucha od grudnia do maja. Od lipca do listopada szaleją tajfuny.
Najlepiej wyruszyć między wrześniem a majem, podczas okresu suchego. Szczyt sezonu turystycznego (najdroższe ceny) przypada od listopada do marca. Z kolei od czerwca do sierpnia (okres burz i tajfunów) można liczyć na 20–40 proc. zniżki.
Nie jest wymagana przy pobytach do 21 dni, a po wizycie w biurze imigracyjnym – do 59 dni. Planując dłuższy pobyt, należy wystąpić o wizę do ambasady lub konsulatu Filipin. Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy.
Opłata lotniskowa przy wylocie wynosi ok. 35 zł.
■  Samolotem: na Filipinach istnieją dwa międzynarodowe porty lotnicze: w Manili i w Cebu. Bezpośrednio do Manili latają samoloty z Paryża (Air France), Amsterdamu (KLM) i Frankfurtu nad Menem (Lufthansa) – lot w dwie strony kosztuje ok. 5 tys. zł.
■  Promem: z Indonezji EPA Shipping Line kursują na trasie: Bitung–Mindanao (port General Santos). Podroż trwa ok. 36 godz., cena biletu: ok. 120 zł. Z Malezji statki Aleson Lines z portu Sandakan zabiorą na Zam-boanga. Podroż trwa ok. 16 godz., za bilet trzeba zapłacić ok. 230 zł. Na tej samej trasie pływają łodzie ekspresowe SRN Fastcraft, które na miejsce dopłyną po ośmiu godz. Cena biletu: ok. 350 zł.
Samoloty: połączenia lokalne obsługiwane przez linie lotnicze Cebu Pacifi c i Philippine Airlines i Air Philippines – przykładowa długość lotu Manila – Cebu 1 godz. 15 min, koszt ok. 160 zł.
Promy i łodzie: połączenia między wszystkimi większymi miastami; kurs Manila – Cebu trwa 22 godz., koszt od 110 do 400 zł; wynajęcie prywatnej łodzi na jeden dzień - od 50 zł do 100 zł.
Autobus: cena przejazdu komunikacją miejską wynosi 0,6 zł, międzymiastową 3 zł za 100 km.
Dżipnej miejski: w Manili przejazd kosztuje 0,5 zł, a wynajęcie pojazdu na cały dzień – od 100 do 130 zł.
Van miejski: w Manili przejazd kosztuje od 0,6 do 1,6 zł.
■ Pociąg: jedyna linia kolejowa przebiega między Manilą a regionem Bucol na południowym wschodzie wyspy Luzon.
Tricykl: w miastach Filipińczycy płacą ok 0,3 zł za przejazd, turystom nalicza się cenę od ok. 6 zł.
Mabini Pension, (1337 A. Mabini Street, Ermita 1000, Metro Manila) – za pokój z wiatrakiem trzeba zapłacić ok. 45 zł, zaś za pokój 2-os. z klimatyzacją ok. 75 zł.
Coconut Garden Island Resort, (Cacnipa Island, Palawan) – nocleg w domku przy plaży kosztuje od 38 do 105 zł.
Nuts Huts Resort (Gotozon, 6316 Loboc, Bohol) – domki w cenie od ok. 50 zł.
Monarch Sands Beach Resort (Agbagacag, Siaton, Negros Oriental) – domki od 65 do 91 zł.
■ Głównymi składnikami filipińskiej diety są owoce morza, ryby i ryż. Popularne są też dania z gotowanych owoców i warzyw (kokosy, banany, pomidory, marchewka, taro czy yam – odmiana słodkiego ziemniaka) oraz mięsa (głownie wieprzowina, wołowina oraz drób). Potrawom najczęściej towarzyszą smakowite sosy np.: sojowy, octowy, limetkowy, krewetkowy, rybny.
■ Do najpopularniejszych filipińskich dań należą: lechon (pieczone w całości prosię), adobo (drob lub wieprzowina faszerowana czosnkiem, sosem sojowym i octem), longganisa (słodko-ostra kiełbasa), kare kare (ogon wołowy w sosie z orzeszków ziemnych), sinigang (wieprzowina, ryby lub krewetki w sosie tamaryndowym).
■ Popularnym alkoholem jest tuba, zwana również winem palmowym. Przykładowe ceny: butelka wody niegazowanej 1.5 l – 8 zł; butelka Coca-Coli 1.5 l – 2,5 zł; butelka piwa Red Horse – 2,5 zł; mleko 1 l – 8 zł; kubek kawy – 4,5 zł; kubek herbaty – 1,5 zł; adobo z ryżem – 4,5 zł; lechon – od 10 zł (mała porcja).
■ Koszt dzienny przy wyprawie nisko budżetowej – ok. 70 zł (w to wliczony jest nocleg w tanim hotelu za
ok. 26 zł, i posiłki w tanich restauracjach ok. 5 zł). Za pokój w hotelu o średnim standardzie płaci się ok. 60 zł, a za posiłek w renomowanej restauracji – ok. 30 zł.
■ Na Filipinach pracuje 21 polskich misjonarzy i 2 siostry zakonne. W 2002 r. reaktywowano Towarzystwo Chopinowskie w Manili, które organizuje koncerty i konkursy dla młodych pianistów.
■ Na Filipinach żyje ponad 100 gatunków ssaków i 170 gatunków ptaków endemicznych (nie występujących nigdzie indziej na świecie), m.in. kanczyl, wyrak filipiński i narodowy symbol Filipin – małpożer, czyli orzeł filipiński.
■ Na Filipinach kręcono m.in. sceny do filmów Czas Apokalipsy, Pluton i Urodzony 4. lipca.
■ Zalecane szczepienia: wirusowe zapalenie wątroby A i B; błonica, tężec, polio, dur brzuszny i wścieklizna. Nie ma problemów z dostępem do opieki medycznej. Wizyta u lekarza kosztuje od ok. 30 zł.
www.tourism.gov.ph
filipiny.national-geographic.pl