Lato to czas wakacji, koncertów, imprez w plenerze i wszelkich festiwali. W tym gorącym okresie praktycznie co tydzień dzieją się wyjątkowe rzeczy. Na każdego czekają różne wydarzenia, które mogą być muzyczne, kulturalne, historyczne lub folklorystyczne. Te ostatnie weźmiemy dziś na tapet i przyjrzymy się, jakie festiwale ludowe warto odwiedzić.

Festiwal Słowian i Wikingów

Coroczna impreza, która odbywa się w pierwszy weekend sierpnia na wyspie Wolin. To jedna z większych tego typu imprez w tej części Europy. Podczas wydarzenia uczestnicy mogą podziwiać rekonstrukcję bitew. Festiwal przyciąga zarówno fanów mitologii słowiańskiej, polskiego średniowiecza, jak i historii wikingów.

Co ważne, nasze losy przeplatały się z losami Normanów. A ostatnie odkrycie polskiego naukowca wykazało, że słynny król Harald Sinozęby, został pochowany we wsi Wiejkowo, niedaleko Wolina. Tegoroczne lato jest zatem idealną okazją, aby przybyć do świata pogańskich bóstw, gdzie Weles spotyka się z Odynem i wspólnie siadają do wieczerzy.

Tydzień kultury beskidzkiej

Jak sama nazwa wskazuje, festiwal ten trwa cały tydzień. W tym roku zaczyna się 30 lipca i potrwa do 7 sierpnia. Odbywa się w 9 miastach. Są to:

  • Wisła,
  • Szczyrk,
  • Maków Podhalański,
  • Oświęcim,
  • Ujsoły,
  • Jabłonków,
  • Istebna,
  • Bielsko-Biała.

Jest to wielkie święto polskiego folkloru. Podczas wydarzenia uczestnicy mają możliwość poznać kulturę, tradycję i historię regionu, spotkać inspirujących ludzi, posłuchać ludowej muzyki i wytańczyć się do białego rana. Impreza jest również świetną okazją, aby udać się na wędrówkę w Beskidy i zobaczyć piękne, malownicze krajobrazy Śląska Cieszyńskiego.

Sabałowe Bajania

To festiwal folkloru polskiego, który w tym roku odbywa się w dniach 10–14 sierpnia w Bukowinie Tatrzańskiej. Podczas imprezy odbywają się konkurs gawędziarzy, instrumentalistów i śpiewaków ludowych oraz koncerty i przedstawienia teatralne. Na zainteresowanych czekają również różne atrakcje, m.in. konkurs strzelecki, kiermasz sztuki ludowej i wystawy fotograficzne. Kulminacją wydarzenia jest Sabałowa Noc, która odbywa się w bukowińskich termach.

Festiwal Kultury Kresowej

W dniach 19–21 sierpnia odbywa się 27. edycja Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie. To pełne atrakcji wydarzenie, które zrzesza wszystkich zwolenników polskiego folkloru. Jak sama nazwa mówi, jego celem jest pamięć o Polsce z Kresów Wschodnich oraz jej tradycji i obrzędach. Podczas imprezy odbywają się koncerty zespołów pieśni i tańca z Litwy, Łotwy, Białorusi i Ukrainy. Na uczestników czekają wystawy sztuki,  wieczory poetyckie, jarmark, kiermasze oraz możliwość spróbowania tradycyjnych, kresowych dań.

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich

To wydarzenie odbywa się w stolicy Podhala – Zakopanem. W tym roku impreza zaczyna się 19 sierpnia i potrwa do 26 sierpnia. W wydarzeniu biorą udział polskie i zagraniczne zespoły ludowe, które rywalizują ze sobą w konkursie o „złotą ciupagę”. Podczas tych kilku dni mamy możliwość poznać góralski folklor, historię regionu i regionalną tożsamość mieszkańców.

Na miejscu czekają różne atrakcje, np. Kiermasz Sztuki Ludowej, festiwalowa wioska, wieczory przy ognisku i muzyce oraz degustacja tradycyjnych polskich potraw. Festiwal jest dobrą okazją do wędrówek po dolinach i szlakach Tatr oraz wypoczęcia w uzdrowiskowych podhalańskich termach.