Dolina Królów była miejscem pochówku królów i królowych z czasów egipskiego Nowego Państwa. W Dolinie Królów znajduje się kilkadziesiąt grobowców. Jako pierwszy spoczął tam Totmes I. Ostatnim faraonem pochowanym w tym miejscu był natomiast Ramzes XI.

Czym jest Dolina Królów?

Dolinę uważano za święte miejsce już w czasach faraonów. Już wtedy zresztą odwiedzali ją turyści. W grobowcach znajdują się bogate malowidła, rzeźby i hieroglify, które przedstawiają sceny z życia zmarłych oraz ich podróży do zaświatów. Grobowce były zaprojektowane w taki sposób, aby umożliwić zmarłym dostęp do zaświatów i zapewnić im wieczną egzystencję.

Świątynia HatszepsutŚwiątynia Hatszepsut / fot. Getty Images

Znajdująca się na terenie Teb Zachodnich Dolina Królów jest również ważnym miejscem dla archeologów i naukowców. W grobowcach odnaleziono wiele cennych przedmiotów, takich jak biżuteria, narzędzia, sarkofagi i inne artefakty, które stanowią ważne źródło wiedzy o życiu i kulturze starożytnych Egipcjan.

Oprócz grobowców, w Dolinie Królów znajdują się także liczne świątynie i kaplice, takie jak Kaplica Hathor czy Kaplica Setiego I. Te budowle były często wykorzystywane przez faraonów do składania ofiar i modlitw.

Dolina Królów jest popularną atrakcją turystyczną, która przyciąga rocznie tysiące zwiedzających z całego świata. Wizyta w Dolinie Królów pozwala zobaczyć jedne z najcenniejszych zabytków starożytnego Egiptu i poznać historię jednej z najpotężniejszych cywilizacji w dziejach ludzkości.

Jak powstała Dolina Królów?

Dolina Królów powstała jako miejsce pochówku faraonów Nowego Państwa, czyli okresu od około 1550 roku p.n.e. do 1070 roku p.n.e. Tu spoczęli egipscy władcy z XVIII, XIX i XX dynastii.

Dolina Królów została wybrana jako idealne miejsce do pochówku ze względu na swoją geografię. Chroniła grobowce przed rabusiami, piaskiem i wodą. W ciągu ponad 500 lat w Dolinie Królów zbudowano wiele grobowców dla faraonów, członków rodzin królewskich i innych ważnych osobistości.

Grobowce w Dolinie Królów

W Dolinie Królów odkryto ponad 60 grobowców, w tym grobowce wielu znanych faraonów i królowych. Oto kilka przykładów najważniejszych znalezisk:

 • Grobowiec Tutanchamona – jest to jedno z najważniejszych odkryć archeologicznych w historii. Ten grobowiec jako jedyny w Dolinie Królów nie padł łupem złodziei. Wiele cennych przedmiotów zostało zachowanych w stanie nienaruszonym. Grobowiec został odkryty w 1922 roku przez brytyjskiego archeologa Howarda Cartera. Zawierał m.in. złote maski, biżuterię i mumię Tutanchamona.

Grobowiec TutanchamonaGrobowiec Tutanchamona / fot. Editorfrommars, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0

 • Grobowiec Ramzesa II – był on jednym z najpotężniejszych faraonów w historii Egiptu. Jego grobowiec został odkryty w 1881 roku i zawierał wiele malowideł i rzeźb przedstawiających sceny z życia faraona.
 • Grobowiec Setiego I – ten władca był faraonem z XVIII dynastii. Jego grobowiec został odkryty w 1817 roku i jest jednym z największych grobowców w Dolinie Królów. Komnata, w której spoczął Seti I, mierzy aż 120 m kw.
 • Grobowiec Totmesa III – został odkryty w 1898 roku. Wnętrze grobu przypomina rozwinięty zwój papirusu.
 • Grobowiec Hatszepsut – zasiadła na tronie faraonów, tradycyjnie zajmowanym przez mężczyzn. Zamierzała też przekazać władzę kolejnej kobiecie. W 1903 r. na grobowiec Hatszepsut trafił w Dolinie Królów brytyjski archeolog Howard Carter, późniejszy odkrywca grobu Tutanchamona.

W Dolinie Królów znajdują się także grobowce wielu innych znanych faraonów i królowych, takich jak Totmes IV czy Ramzes VI.

Ciekawostki o Dolinie Królów

Oto kilka ciekawostek na temat Doliny Królów:

 • W rzeczywistości istnieją dwie Doliny Królów: zachodnia i wschodnia. Większość znanych grobowców znajduje się w tej drugiej.
 • Choć Dolina Królów jest znana głównie z powodu swoich grobowców faraonów, w rzeczywistości nie tylko królowie byli pochowani w tej dolinie. Znajdują się tu groby także członków ich rodzin, urzędników oraz innych zasłużonych obywateli Egiptu. Grobowców królewskich jest w dolinie ok. 20.
 • Niedaleko Doliny Królów znajduje się Dolina Królowych. Pochowano tam żony królów Egiptu i niektórych książąt. Odnaleziono tam blisko 100 grobowców.
 • Znalezienie grobowca faraona w Dolinie Królów nie było łatwym zadaniem. W czasach starożytnych grobowce były budowane pod ziemią i zazwyczaj ukryte pod skałami, co utrudniało ich znalezienie. Ponadto grobowce były zwykle wypełnione złotem, drogocennymi kamieniami i innymi kosztownościami, co przyciągało złodziei. Większość grobowców została bezlitośnie splądrowana jeszcze w starożytności.
 • W zachodniej Dolinie Królów znajduje się grobowiec faraona Aj, który pochodził z dynastii XVIII i był przedostatnim faraonem z tej dynastii. Aj rządził Egiptem przez krótki okres po śmierci swojego poprzednika, Tutanchamona. Aj był wezyrem Tutanchamona. Po śmierci władcy obwołał się faraonem.

Najnowsze odkrycia w Dolinie Królów

Mimo że Dolina Królów ma opinię jednego z najważniejszych miejsc archeologicznych na świecie, to wiele grobowców nadal pozostaje nieodkrytych. Odkrycie nowych grobowców wciąż jest możliwe, ponieważ archeolodzy prowadzą tam badania i wykopaliska, używając nowoczesnych narzędzi i technik.

W 2022 roku niedaleko grobowca Tutanchamona archeolodzy odkryli setki grobowców, w których znajdowały się mumie. Naukowcy sugerują, że byli to wyznawcy faraona Teti, którego ludzie czcili jak boga.

Z kolei w roku 2023 w dolinie odkryto królewski grobowiec. Być może pochowano w nim żonę jednego z faraonów. Grobowiec pochodził sprzed 3500 lat i należał do jednego z władców XVIII dynastii.

Co warto wiedzieć przed wycieczką do Doliny Królów?

Oto kilka rzeczy, które warto wiedzieć, planując wycieczkę do Doliny Królów:

 • Bilety. Zanim zaczniesz zwiedzać, musisz kupić bilety wstępu. Zwiedzanie grobowców Tutanchamona, Setiego I oraz Ramzesa V i VI jest dodatkowo płatne. Także na zwiedzanie grobowca faraona Aj w zachodniej dolinie trzeba kupić osobny bilet.
 • Zdjęcia. Robienie zdjęć smartfonem najczęściej jest darmowe. Robienie zdjęć aparatem lub nagrywanie wideo wymaga płatnych zezwoleń.
 • Dostępność. Do zwiedzania udostępnia się ok. 18 grobowców. Jednak nie zawsze wszystkie są otwarte. Zwiedzanie jest możliwe tylko indywidualnie, bez przewodnika.
 • Woda i prowiant. Na terenie Doliny Królów nie ma sklepów, więc warto zabrać ze sobą wodę i prowiant. Dostępna jest jedna niewielka kawiarnia.