Słoneczna Jamajka ma szansę zostać turystycznym hitem najbliższych sezonów. Minister turystyki Edmund Bartlett przewiduje, że w 2023 r. zainteresowanie kierunkiem przekroczy poziom sprzed pandemii. Wyspa nieprzypadkowo jest nazywana kulturalną stolicą Karaibów i okolic. To w końcu kolebka reggae czy street dance. Przez cały rok na Jamajce są organizowane huczne imprezy – nie tylko muzyczne, ale też sportowe.

Planując wakacje na Jamajce, warto zajrzeć do kalendarza imprez. Oto najciekawsze wydarzenia zaplanowane na 2023 r.

Wakacje na Jamajce: festiwale muzyczne w 2023 r.

Rebel Salute odbywa się co roku w styczniu, od 1994 roku, z okazji urodzin DJ-a i promotora Tony'ego Rebela (ur. 1962). Festiwal różni się od innych podobnych wydarzeń tym, że nie spożywa się na nim alkoholu ani mięsa.

 • Data: 20–21 stycznia 2023
 • Lokalizacja: Grizzly's Plantation Cove, Priory, St. Anna

Reggae Sumfest to największy festiwal muzyczny nie tylko na Jamajce, ale na całych Karaibach. Wybór miejsca nie powinien zaskakiwać. To właśnie Jamajka dała światu reggae i ukształtowała gatunki takie jak R&B, hip-hop, ska czy reggaeton. Co ciekawe, cieszący się nie mniejszą popularnością dancehall powstał właśnie w salach tanecznych Kingston. Młodzi ludzie tańczyli na parkiecie do piosenek granych ze sprzętu domowego.

 • Data: 16–22 lipca 2023
 • Lokalizacja: Montego Bay

Jamajka to jednak nie tylko reggae. Na innych festiwalach muzycznych można usłyszeć między innymi jazz, blues, a nawet rock. Warto pamiętać o tych wydarzeniach:

 • Jamaica Jazz & Blues Festival,
 • One World Ska & Rocksteady Music Festival,
 • Back to the Island.

Montego Bay to jedno z ulubionych miejsc turystów odwiedzających Jamajkę. / fot. Holger Leue/Getty Images

Jamajka na sportowo

Reggae pojawia się nie tylko na scenie muzycznej. W Negril co roku jest organizowany Reggae Marathon. Zawodowi biegacze i amatorzy dają się ponieść dobremu nastrojowi i biegają w maratonach i półmaratonach lub biegu na 10 km w rytmach karaibskiej muzyki.

 • Data: 4 grudnia 2023
 • Lokalizacja: Negril

Entuzjastów sportu na pewno zainteresuje też triathlon terenowy Jakes. Pierwszy etap to 300-metrowa przeprawa przez morze przy Treasure Beach na południowym wybrzeżu. Następnie 25-kilometrowa trasa rowerem i wreszcie siedmiokilometrowy bieg w terenie. Wyścig kończy się nagrodami dla wszystkich i wielką imprezą. Co na Jamajce może oznaczać wielka impreza? Najlepiej przyjechać i przekonać się samemu.

 • Data: 29 kwietnia 2023
 • Lokalizacja: Treasure Beach

Jamajka ciekawostki. Co warto wiedzieć o wyspie Boba Marleya?

Jamajka uchodzi w Polsce za egzotyczny kierunek. Z roku na rok coraz więcej biur podróży organizuje jednak wakacje na wyspie, dzięki czemu staje się bardziej dostępna. Przed wyjazdem warto poznać najważniejsze informacje i ciekawostki o Jamajce:

 1. Jamajka to trzecia co do wielkości wyspa na Karaibach.
 2. Flaga Jamajki powstała, gdy Jamajka uzyskała niezależność od Wielkiej Brytanii. Barwy narodowe wybrano w trakcie konkursu na projekt flagi. To złoto, zieleń i czerń.
 3. Z Jamajki pochodzi Usain Bolt, jeden z najszybszych biegaczy na świecie.
 4. Jedna trzecia wszystkich Jamajczyków mieszka w Kingston, stolicy kraju.
 5. Motto Jamajki brzmi: „Z wielu, jeden naród”. Ponad 90 procent populacji ma pochodzenie afrykańskie.
 6. Jamajczycy są ludźmi uduchowionymi i wyznają wiele religii, w tym chrześcijaństwo, hinduizm, judaizm i islam. Wielu z nich to rastafarianie, wyznawcy wiary opartej na chrześcijaństwie, która wyrosła z ruchu praw obywatelskich w latach 30. XX wieku.
 7. Ian Fleming napisał wszystkie swoje thrillery o Jamesie Bondzie na Jamajce.
 8. Pierwotnie mieszkańcy Jamajki uprawiali kukurydzę i pochrzyn. Dziś wyspa słynie z uprawy trzciny cukrowej, bananów i mango. Żadna z tych roślin nie jest rodzima.
 9. Jamajka produkuje kawę Blue Mountain, jedną z najrzadszych i najdroższych na świecie.
 10. W 1994 roku Jamajka jako pierwszy karaibski kraj uruchomiła własną stronę internetową – www.jamaicatravel.com.