Djerba, mimo że leży na Morzu Śródziemnym, zapewnia pogodę godną kontynentalnej Afryki. Latem, temperatura nierzadko przekracza tam 38 stopni Celsjusza, nie należy zatem dziwić się, że za dnia, plaże są tłumnie oblegane. Po zachodzie słońca, życie turystyczne przenosi się na miejskie ulice, gdzie też nie brakuje atrakcji. Co warto zobaczyć, odwiedzając Djerbę?

Djerba: gdzie leży?

Djerba to położona na wodach Morza Śródziemnego tunezyjska wyspa (w zatoce Mała Syrta). Z kontynentem afrykańskim, łączy ją grobla z czasów rzymskich. 

Wyspa legitymuje się powierzchnią 514 km kwadratowych, a zamieszkuje ją ok. 100 tys. osób. Głównym ośrodkiem miejskim Djerby jest Houmt Souk - stolica Djerby, położona na malowniczym północnym wybrzeżu wyspy, w odległości ok. 6 km od lotniska Mellita.  

To jeden z kluczowych okręgów turystycznych Afryki, który każdego roku odwiedzany jest przez rzeszę przyjezdnych z całego świata, także z Polski.

Biorąc pod uwagę liczne atuty wyspy, powodzenie tego miejsca nie jest niczym zaskakującym. Liczne plaże, które należą do najpiękniejszych w basenie Morza Śródziemnego, baśniowe miasta, pamiętające jeszcze czasy osmańskie, klimatyczne targowiska i meczety - to wszystko czeka tam na przyjezdnych.

Djerba: co warto zobaczyć?

Djerba dosłownie rozpieszcza bogactwem atrakcji turystycznych. Dech w piersiach zapiera już sam krajobraz tej niezwykłej wyspy, na który składają się liczne gaje palmowe, wyschnięte jeziora, wydmy i wysokie góry. Za dnia, kiedy upał bywa nieznośny, największym powodzeniem cieszą się plaże - piaszczyste, zdające się nie mieć końca. Gdzieniegdzie, pojawiają się malownicze klify. 

Za najbardziej malowniczą plażę uchodzi Sidi Mahres. Położona jest w północnej części wyspy, między przylądkiem Sisi Mahres a Półwyspem Flamingów. Niemal biały piasek, kryształowo czysta woda i biało-czerwona latarnia morska tworzą klimat tego miejsca.

Pod względem atmosfery, niewiele ustępuje jej plaża La Seguia, której krajobraz przełamują skały. Położona jest poniżej przylądka Sisi Mahres.

Większość przyjezdnych rozpoczyna zwiedzanie Djerby od jej stolicy. W mieście Houmt Souk znajduje się niezwykle klimatyczny, zadaszony suk (targ), gdzie można kupić lokalne wyroby ze skóry i biżuterię. W stolicy nie brakuje też pięknych meczetów, które po prostu trzeba zobaczyć (niestety, tylko z zewnątrz, świątynie są zamknięte dla zwiedzających) - Zawija Sidi Brahim, Meczet Nieznajomych, Meczet Turków.

Niezwykle interesującym obiektem jest też położona na wybrzeżu twierdza Borj el Kebir. To właśnie tam miała miejsce wielka masakra hiszpańskich rezydentów, której w XV wieku dokonał Dragut - turecki pirat. 

Ciekawa atrakcją jest też Muzeum sztuki Ludowej i Tradycji. Można tam podziwiać ekspozycję biżuterii, tradycyjnych szat i rekonstrukcję kuchni pielgrzymów i pracowni garncarza. 

Osoby zainteresowane miejscową sztuką użytkową, koniecznie powinny odwiedzić leżącą nieopodal południowego wybrzeża wyspy miejscowość Guellala. Wzdłuż głównej ulicy zgromadzone są sklepy, w których sprzedaje się wyrabiane tam przedmioty z gliny. Będąc na miejscu, warto udać się do jaskini Ali Berbera, gdzie mieści się starożytna tłocznia oliwy i pracownia garncarska. 

Obowiązkowym punktem w planie wycieczki powinien być skansen z białymi domami. Miejsce to pozwala poznać nieco bliżej codziennie życie mieszkańców wyspy.

Kolejnym ciekawym (i położonym w niezwykle malowniczej scenerii) miastem jest Midoun. W każdy piątek, odbywa się tam suk, gdzie sprzedawane są lokalne wyroby, przede wszystkim - oliwa z oliwek. We wtorki, specjalnie dla turystów, organizowana jest inscenizacja tradycyjnego wesela.  

Następne miejsce, którego po prostu nie można nie zobaczyć, to Mennix - ruiny starożytnego miasta. Najprawdopodobniej zostało ono założone przez Fenicjan, w X w. p.n.e. Można tam podziwiać wykopaliska archeologiczne, odsłaniające ruiny rzymskiego forum, amfiteatru i term. Atrakcją, której nie można przegapić, jest też wczesnochrześcijańska bazylika.   

Djerba: waluta i ceny

Djerba jest częścią Tunezji, więc obowiązującą tam walutą jest dinar tunezyjski (TD albo TND). Jeden dinar to tysiąc milimów. 

Na wiele produktów spożywczych trzeba wydać mniej więcej tyle samo, co w sklepach w Polsce. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre towary są wyraźnie droższe. Należą do nich warzywa i owoce. Najtańsze zakupy spożywcze można zrobić w supermarketach i na targowiskach. Stołowanie się w restauracjach oznacza większe wydatki.

Przykładowe ceny produktów spożywczych:

chleb (0,5 kg) - ok. 0,6 TD,

jajka (12 szt.) - ok. 2,99 TD,

mleko (1 l) - ok 1,8 TD,

mięso drobiowe (1 kg) - ok. 13,5 TD,

ryba (1kg) - ok. 19,5 TD,

pomarańcze (1 kg) - ok. 2,4 TD,

pomidory (1 kg) - ok. 1,8 TD,

daktyle (1 kg) - ok. 10,5 TD,

obiad w restauracji - od 40 TD. 

Djerba: czy jest bezpiecznie?

Djerba jest popularnym miejscem wśród turystów, więc lokalne służby dbają o odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Należy jednak pamiętać, że Tunezja to kraj muzułmański, więc zachowanie szczególnej ostrożności jest absolutne konieczne.

Napięcia społeczne sprawiają, że na ulicach dość często odbywaja się demonstracje. Dla własnego bezpieczeństwa, lepiej unikać tego typu zgromadzeń.

Należy pamiętać, że fotografowanie i filmowanie nie wszędzie jest dozwolone. W niektórych miejscach, przed wykonaniem zdjęcia należy uiścić opłatę. Mieszkańcy wyspy zwykle chętnie pozują do zdjęć, ale uwaga - najpierw trzeba im wręczyć bakszysz i zapytać o zgodę. 

Na targowiskach i w miejscach, w których panuje tłok, trzeba uważać na kieszonkowców. Zabezpieczenie pieniędzy i dokumentów to rzecz niezwykle istotna. 

Amatorzy mocniejszych używek powinni pamiętać, że lokalne prawo nie dopuszcza posiadania nawet skromnej ilości narkotyków. Kary są w tym przypadku bardzo surowe (nawet 20 lat więzienia). 

W ogólnym ujęciu, Djerba to bezpieczne miejsce. Na ulicach nie brakuje policjantów, a lokalne władze nie szczędzą środków, by przyjezdnym nic nie zagrażało. 

Djerba: przygotowanie do podróży

Djerba, podobnie jak cała Tunezja, nie zezwala na wywożenie gotówki z kraju, więc pieniądze można wymienić tylko na miejscu. Przed wyjazdem, należy więc zaopatrzyć się w odpowiednią kwotę (EUR lub USD). Kurs waluty ustalany jest na szczeblu centralnym, więc w każdym punkcie można dokonać wymiany po tej samej cenie. Aby możliwa była wymiana w drugą stronę, należy okazać paragon. 

W obszarze najpopularniejszych kurortów, bez trudu można porozumieć się po angielsku lub francusku. Osoby, które planują zwiedzić zakątki oddalone od hotelu, powinny nauczyć się podstawowych zwrotów w języku arabskim. 

W Tunezji nie wstępuje zagrożenie epidemiologiczne, więc dodatkowe szczepienia nie są konieczne. Warto jednak mieć ze sobą leki pomagające zwalczyć zatrucie pokarmowe. 

Trzeba pamiętać, że paszport powinien być ważny przez minimum 3 miesiące od daty planowanego opuszczenia wyspy.

Djerba: co przywieźć na pamiątkę?

Djerba słynie z pięknego rękodzieła, więc nie będzie najmniejszego problemu z zakupem ciekawych pamiątek. Większość turystów wybiera lokalne wyroby skórzane i gliniane. Ciekawym suwenirem jest też biżuteria berberyjska. Lokalni rzemieślnicy słyną z wyrobu wspaniałych, ręcznie tkanych dywanów. Warto jednak pamiętać, że na lotnisku trzeba będzie zapłacić cło.