Głosowanie w tegorocznej edycji plebiscytu Cuda Polski oficjalnie rozpoczęte. Podobnie jak w latach minionych, także i teraz zwycięzcę z każdego województwa wyłonią czytelnicy magazynu „National Geographic Traveler” i użytkownicy serwisu national-geographic.pl. 

Dziś prezentujemy kolejną szóstkę nominowanych, tym razem z województw mazowieckiego i opolskiego. 

Cuda Polski 2024 – nominacje z Mazowieckiego

  • Wzgórze Tumskie w Płocku    
  • Nadbużańska Kraina Spokoju    
  • Dzielnica Wisła w Warszawie  

Wzgórze Tumskie w Płocku – historyczne centrum

Tu zaczęła się historia miasta w X w., gdy Mieszko I wzniósł na wysokim wzgórzu nad Wisłą gród obronny. To właśnie od tego miejsca najlepiej zacząć spacer po Płocku. Centralną część Wzgórza Tumskiego zajmuje Stary Rynek z kamienicami z XVIII i XIX wieku oraz z ratuszem.  

Wzgórze Tumskie w Płocku / fot. UM Płock

Nadbużańska Kraina Spokoju

Niezagospodarowany, meandrujący swobodnie Bug z mnóstwem odnóg i starorzeczy. Lasy mieszane i liściaste, bagniska i torfowiska, doliny rzeczne ze skarpami. W promieniu wielu kilometrów tylko odgłosy natury – po prostu raj.

Najbardziej wysunięty na wschód kraniec województwa mazowieckiego to jednocześnie jeden z jego najbardziej dzikich zakątków, w którym zachowały się tereny niemal dziewicze.  

Nadbużańska Kraina Spokoju / fot. Michał Zabokrzecki

Dzielnica Wisła w Warszawie

Wisła to ostatnia duża dzika rzeka w Europie. Prawy brzeg zachował swój naturalny charakter i jest siedliskiem dla wielu gatunków ptaków. Tutaj rozpościerają się piaszczyste plaże, uznane przez National Geographic za jedne z najpiękniejszych plaż miejskich na świecie. Tędy biegnie też ścieżka przyrodnicza idealna na wyprawy rowerowe. W tym roku oba brzegi rzeki połączył nowy most pieszo-rowerowy.

Dzielnica Wisła w Warszawie / fot. Adobe Stock

Cuda Polski 2024 – nominacje z Opolskiego

  • Kraina Jezior Turawskich    
  • Muzeum Ceramiki „Tułowice poKolei” w Tułowicach    
  • Fabryka Robotów w Mosznej  

Kraina Jezior Turawskich

Kraina obejmuje cztery zbiorniki. Największy z nich, Jezioro Duże Turawskie, powstał w okresie międzywojennym jako zbiornik retencyjny.

Dwa mniejsze jeziora, zwane Średnim i Małym, położone są wśród okalających główny zbiornik lasów. Czwarte jezioro – najczęściej nazywane Srebrnym, choć także z uwagi na swoją turkusową barwę, Zielonym lub Szmaragdowym – leży w okolicach Osowca.  

Jezioro Turawskie / fot. Jarosław Małkowski

Muzeum Ceramiki „Tułowice poKolei” w Tułowicach

Muzeum mieści się w budynku dawnego dworca. Muzeum składa się z trzech sal wystawienniczych i pracowni, a w gablotach eksponowane są wyroby nieistniejącej już Fabryki Porcelitu Tułowice S.A.

Ceramiczne zastawy stołowe i deserowe, filiżanki, kubki, kufle, patery czy wazony i figurki okolicznościowe. Można tu również wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych.  

Muzeum Ceramiki „Tułowice poKolei” w Tułowicach / fot. Justyna Bojkowska

Fabryka Robotów w Mosznej

To dzieło jednego, niezwykle zdolnego człowieka, fana filmów science-fiction i fantasy – pana Sebastiana Kucharskiego.

W muzeum można podziwiać zbudowane przez niego roboty. Przede wszystkim postaci z filmów sci-fi, z których największe dochodzą do 3,5 m wysokości i ważą niemal tonę  

Fabryka Robotów w Mosznej / fot. mat. prasowy

Swoich faworytów można wspierać za pośrednictwem strony national-geographic.pl/cuda-polski. Głosowanie potrwa do 5 czerwca, a laureatów tegorocznej edycji wydarzenia poznamy 10 czerwca. Wszystko w waszych rękach! 

Głosowanie w plebiscycie Cuda Polski 2024 potrwa do 5 czerwca / fot. Piotr Krzeslak / kolaż National Geographic Traveler Polska

Lista zwycięzców plebiscytu Cuda Polski 2023

Poniżej przedstawiamy pełną listę zwycięzców plebiscytu Cuda Polski 2023