Peru to kraj położony na zachodnim wybrzeżu Ameryki Południowej, nad Oceanem Spokojnym. To właśnie tutaj w okresie prekolumbijskim rozwinęło się kilka ważnych cywilizacji Mezoameryki. Niektóre z nich powstały na długo przed słynnym państwem Inków. Pamięć o dawnych kulturach jest w Peru wciąż żywa, ponieważ to część dziedzictwa i tożsamości jej współczesnych mieszkańców. Właśnie dlatego wciąż trwają tu wykopaliska archeologiczne.

Peru – podstawowe informacje

Graniczy z pięcioma krajami: Chile, Boliwią, Brazylią, Kolumbią i Ekwadorem. Powierzchnia całkowita kraju wynosi 1 285 216 km2, co oznacza, że jest to trzecie co do wielkości państwo kontynentu. Mieszkają tu ponad 33 miliony osób. Oficjalnym językiem Peru jest hiszpański, ale obowiązują tu również języki rdzennych społeczności, takie jak keczua i ajmara. Co ciekawe, keczua był w przeszłości urzędowym językiem państwa Inków.

Stolicą Peru jest Lima, która jest również największym miastem kraju i siedzibą rządu. Położona jest na wybrzeżu Pacyfiku, w środkowo-zachodniej części państwa. Jest usytuowana w dolinie rzeki Rimac. Mieszka tam ponad 11 milionów osób. Miasto zostało założone przez hiszpańskiego konkwistadora Francisco Pizarro w 1535 roku jako Ciudad de los Reyes (Miasto Królów). Lima była ważnym ośrodkiem kolonialnym i stolicą hiszpańskiego wicekrólestwa Peru przez wiele lat. Z kolei miastem stołecznym republiki jest 1821 roku.

Peru – historia

Historia tego kraju sięga nawet kilku tysięcy lat. Na terenie dzisiejszego Peru rozwinęło się kilka dużych kultur i cywilizacji, które zostawiły po sobie niezwykłe zabytki i monumentalne miasta. Do najważniejszych należy zaliczyć:

 • Kulturę Chavín,
 • Nazca,
 • Mochica,
 • Chimú,
 • Ajmara.

Niestety, dawne społeczności nie zostawiły po sobie żadnych źródeł pisanych. Archeolodzy i historycy opierają swoją wiedzę głównie na artefaktach i pozostałościach budynków, które odkrywane są podczas wykopalisk. Cennym źródłem wiedzy o dawnych cywilizacjach są również mumie. Naukowcy podkreślają, że w zmumifikowanych szczątkach zachowują się tkanki miękkie, fragmenty organów, a także włosy lub paznokcie. Ich analiza połączona z danymi historycznymi i archeologicznymi często rzuca światło na wydarzenia z przeszłości.

W ciągu ostatnich kilku lat naukowcy odnaleźli co najmniej kilkaset peruwiańskich grobowców. Ich analiza pokazała, jak wyglądały tradycje pogrzebowe dawnych mieszkańców Ameryki Południowej, a także jak mogła wyglądać wiara dawnych kultur. W tym kraju bowiem zupełnie inaczej postrzegano śmierć. Ludzi często składano w ofierze w nadziei, że przyniesie to przychylność bogów, a zmarli doświadczą lepszej opieki w nowym świecie.

Państwo Inków znajdowało się na terytorium dzisiejszego Peru

W IX wieku Państwo Aymara podbiło plemiona Kiczuanów, a zwycięzcy następnie tworzyli fundamenty pod nowe, potężne imperium. Państwo Inków zostało założone w XII wieku. Był to jeden z największych i najsilniejszych krajów Mezoameryki. Na początku wieku XVI obejmował większą część wybrzeża Oceanu Spokojnego wzdłuż Andów oraz tereny Peru i Boliwii.

W czasach swojej świetności w państwie Inków żyło ok. 12 milionów osób. Ludzie zajmowali się głównie rolnictwem. Uprawiali kukurydzę, ziemniaki, komosę ryżową, bawełnę i kokę. Hodowali lamy i alpaki. Inkowie wytwarzali również pięknie zdobione ceramiczne przedmioty, a także zostawili po sobie niezwykłe malowidła. Stolicą imperium było Cuzco.

W 1524 roku do Peru dotarli Hiszpanie, którzy wykorzystali fakt, że Inkowie byli osłabieni wojną domową. Przybysze z Europy pod dowództwem Francisca Pizarra rozpoczęli konkwistę na zachodnim wybrzeżu Ameryki Południowej. Rok później doszło do rozpadu imperium Inków. Konkwistadorzy pokonali inkaskie wojska i opanowali cały kraj. Atahualpa, ostatni władca imperium, został pojmany, a w roku 1533 zgładzony. W 1542 roku powstało wicekrólestwo Peru.

Machu Picchu odkryto dopiero w 1911 roku

Machu Picchu to jeden z najważniejszych symboli dawnego Peru. Dawne miasto Inków znajdowało się na wysokości 2400 m n.p.m. w niedostępnych partiach Andów. Zbudowano je na górskiej przełęczy pomiędzy dwoma szczytami, otoczone jest granitowym murem. Nie wiadomo jednak dokładnie, kiedy je wybudowano, ale historycy twierdzą, że po 1440 lub po 1450 roku.

Inicjatorem stworzenia Machu Picchu był Pachacutec, jeden z najwybitniejszych władców Inków. Pierwotnie miasto pełniło funkcję głównego centrum ceremonialnego, ale także gospodarczego i obronnego. Zamieszkiwali je głównie kapłani, arystokracja, żołnierze, a także opiekunowie inkaskich świątyń. Miasto zostało całkowicie opuszczone ok. 1537 roku. Ponownie odkryto je dopiero 374 lata później.

Peru – ciekawostki

Peru to jednak nie tylko kraj, który może poszczycić się historią i starożytnymi ruinami. To również kraina niezwykłej przyrody, fascynującej fauny i flory. To region o ogromnej bioróżnorodności. Państwo Leży w strefie klimatu równikowego i podrównikowego. Dzieli się je na 3 krainy geograficzne:

 • Costa (wybrzeże),
 • Sierra (góry),
 • Selva (dżungla).

W Republice Peru można podziwiać zarówno majestatyczne Andy i górskie szczyty, jak i amazońskie lasy, przepiękne parki narodowe, jeziora i wybrzeża Pacyfiku. To prawdziwy skarb natury, który gwarantuje wyjątkowe przeżycia turystom, którzy cenią sobie piękno Ziemi.

Najważniejsze ciekawostki o Peru:

 • Nie ma dostępu do równika, ale brakuje mu do niego 5 km w linii prostej.
 • Według najpopularniejszej teorii nazwa kraju pochodzi od lokalnego słowa biru, co oznacza „rzeka”.
 • Żyje tu ponad 1800 gatunków ptaków.
 • Znajduje się tu jezioro Titicaca. To najwyżej położone jezioro żeglowne na świecie.
 • Państwo jest położone wzdłuż Pacyficznego Pierścienia Ognia. To najaktywniejszy sejsmicznie rejon świata. Właśnie dlatego bardzo często dochodzi tu do wstrząsów i trzęsień ziemi. 
 • Ziemniaki pochodzą właśnie z Peru. Do Europy przywieźli je hiszpańscy konkwistadorzy.
 • Kuchnia Peru liczy nawet 500 regionalnych potraw.
 • Żyje tu najwięcej alpak na świecie.