Artykuł sponsorowany

Miejsca w Chorwacji, których jeszcze nie znasz, a które pokochasz

Chorwacja to przede wszystkim spektakularne piękno natury. Niezliczone wyspy, skaliste wzgórza i nadzwyczajne parki narodowe zachwycają na każdym kroku. Każdy, kto kocha bliskość przyrody i malownicze pejzaże, w Chorwacji odnajdzie swój raj na ziemi. Kraj ten oferuje ponad pięć tysięcy kilometrów linii brzegowej, 117 plaż (w tym 106 mogących się pochwalić świadczącą o wysokiej czystości środowiska Błękitną Flagą), klimatyczne miasta pamiętające czasy starożytne, 191 muzeów i 10 dóbr wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 
Chociaż Dubrownik, Split czy Park Narodowy Krka to z pewnością miejsca must-see, wytrawny podróżnik może chcieć czegoś więcej niż najbardziej znane miejsca. Wśród mniej popularnych atrakcji znajdziecie nie tylko bajeczne krajobrazy czy rzadko odwiedzane, malownicze wyspy, ale też ciekawe miasta i fascynujące zabytki. Warto też rozważyć zwiedzanie Chorwacji poza szczytem sezonu. Jesienią nie ma już tak wysokich upałów, jak w środku wakacji, atrakcje turystyczne są mniej zatłoczone, a i ceny spadają.

Autor: Ivo Biocina / Chorwacka Wspólnota Turystyczna

Najciekawsze mało znane chorwackie miasta

Na początek proponujemy ciekawostkę, czyli leżące w centralnej Istrii Hum, uznawane za najmniejsze miasteczko świata. Choć miniaturowe, jest bez wątpienia miejscem z duszą, i to całkiem starą. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą już z początków XII wieku. To nie tylko turystyczna ciekawostka, ale też pięknie położone miasteczko pełne starych zabytków. 
Jadąc dalej na zachód, nieco bliżej chorwackiej stolicy, Zagrzebia (ok. 20 min jazdy samochodem), napotkacie miasto Karlovac, słynące przede wszystkim z rzek – przepływają przez nie aż cztery, w niektórych można się kąpać na wyznaczonych kąpieliskach. Ciekawostką jest też jego kształt – wybudowane zostało na planie gwiazdy. Miasto jest klimatyczne i warto je odwiedzić nie tylko przejazdem. Osobom zakochanym w chorwackiej przyrodzie proponujemy odwiedziny w położonej na południe od Karlovaca Rakovicy. Stanowi ona świetny punkt wypadowy do przepięknego Parku Narodowego Jezior Plitwickich. 
Macie w planach zwiedzanie wschodniej części Chorwacji? To świetny wybór, bo również w Slawonii nie brak pięknych zakątków, a jednym z ciekawszych jest Osijek. To jedno z większych chorwackich miast – największe w Slawonii. Jego historia jest bardzo burzliwa i sięga aż czasów starożytnych, chociaż znajduje się w nim również ulica słynąca z przepięknych secesyjnych kamienic. Warto zobaczyć również barokową starówkę oraz historyczną twierdzę Tvrđa.
Jeśli dotarliście już na przepiękne chorwackie wybrzeże, wśród jego niedocenianych miejsc polecamy szczególnie Primošten – to niewielkie malownicze miasteczko niegdyś było wyspą. Wąskie uliczki i piękna starówka są bardzo klimatyczne. Jednak tym, co przyciąga gości, jest niezwykła panorama miasta na tle błękitnych wód Adriatyku. 
W Chorwacji nie brakuje również wysp, które są odwiedzane przez niewielu turystów – a szkoda, są to bowiem wyjątkowo malownicze miejsca. Vis to wyspa, na której znajduje się jedna z piękniejszych plaż w Europie (Stiniva). W największym mieście wyspy Vis (noszącym tę samą nazwę) zobaczyć można pozostałości po pierwszej kolonii greckiej w tej części Adriatyku, pochodzącej z IV wieku przed Chrystusem. Niedaleko Visu zaś znajduje się wyspa Biševo, a na niej słynna Błękitna Jaskinia. Jeśli to nie wystarczy, koniecznie odwiedźcie Proizd – to słynąca z białych plaż i niezwykłego błękitu wody bezludna wyspa. Idealna dla wszystkich wielbicieli ciszy i spokoju.

Odkryj te mało znane miejsca

Zwiedzając kontynentalną Chorwację, koniecznie zobaczcie Skansen Rastoke – znajduje się on w okolicach Karlovaca, blisko miasta Slunj. W skansenie zobaczycie tradycyjną zabudowę oraz historyczne młyny wodne. Sielski krajobraz tworzy przepływająca tam rzeka, która tworzy liczne wodospady – stąd o tym miejscu mówi się, że jest „przedpokojem” Plitwickich Jezior. 
A może pragniecie poczuć ducha historii i na chwilę przenieść się w czasie? Jeśli tak, to koniecznie odwiedźcie położony na północ od Zagrzebia zamek Bežanec – ten imponujący swoim wyglądem zamek zachwyca nie tylko pięknem pobliskiej przyrody, ale i niezwykłą historią. Jeśli dobrze poszukacie, być może uda Wam się spotkać lokalnego ducha… 

Autor: Ivo Biocina / Chorwacka Wspólnota Turystyczna

Lubisz klimat jak ze średniowiecznej baśni? Koniecznie zobacz inne wille i zamki chorwackiej arystokracji – spędź wakacje po królewsku! ODKRYWAJ WIĘCEJ>>
  

Artykuł powstał we współpracy z Chorwacką Wspólnotą Turystyczną.