Chengdu: gdzie leży?

Chińskie Chengdu znajduje się w dolinie rzeki Ming i jest stolicą Syczuan. Chengdu, 成都 - położone w północno-zachodniej części kraju w prowincji Syczuan jest pod względem liczby ludności piątym miastem w Chinach. Mieszka tu około 14 milionów ludzi. Centrum transportu, gospodarki i kultury znajduje się w dolinie rzeki Minjiang. Cały obszar miejski zajmuje 12 390 km².

Chengdu dziś jest centrum finansowym i gospodarczym prowincji. Swoje siedziby mają tutaj: ANZ Bank, Nippon Steel Corporation i Electricite De France. Chengdu Aircraft Industry Corporation produkuje samoloty, w tym myśliwiec Chengdu J-10 Swift Dragon i myśliwiec Chengdu J-20 Black Eagle. Na terenie miasta produkowanych jest kilkaset tysięcy samochodów rocznie. Obecne są tu Volvo, FAW Volkswagen, Toyota i Sinotruk Wangpai. Miasto jest też chętnie odwiedzane przez turystów.

Chengdu: co warto zwiedzić?

W ogólnym przekonaniu Chengdu i pandy to jedno. Rzeczywiście rezerwat pand w Chengdu jest najważniejszą atrakcją turystyczną miasta, ale atrakcje Chengdu się na nim nie kończą. Co jeszcze warto zobaczyć w samym mieście i najbliższej okolicy?

Góra Qinchenshan to jedno z miejsc pielgrzymkowych dla wyznawców. Na szczycie znajdują się pałace i zabytkowe pawilony;

Jaskinia mistrza niebieskiego (Tiens Dong) - Legendarny założyciel religii Tao, Zhang Daolin, głosił tutaj swoje nauki, odtąd jaskinia zaczęła być nazywana jaskinią niebiańskiego mistrza. Budowa świątyni miała miejsce za panowania dynastii Sui izostała przebudowana za panowania dynastii Zinn. Tutaj możesz zobaczyć posąg Zhang Daolina z terakoty oraz trzy 90-centymetrowe posągi przedstawiające trzech władców, którzy żyli w Chinach w czasach starożytnych: Fuxi, Shengong i Xianyuan.

Dolina Dziewięciu Wiosek (Jiuzhaigou) - Dolina znajduje się 110 km od Huanglong, w 1992 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dolinę wyróżniają otaczające ją wzgórza pokryte lasem, ale główną atrakcją doliny są 108 stawy. Dolina wygląda najpiękniej jesienią, kiedy liście zmieniają kolor.

Dom Dufu, słynnego poety z dynastii Tang, znajduje się w zachodniej części miasta, nad brzegiem rzeki Huanhuashi. Du Fu (712–770) jest jednym z najwybitniejszych chińskich poetów żyjących w erze Tanga (618–907), którego twórczość jest nadal uważana za szczyt chińskiej poezji. Według legendy mały Du Fu napisał swój pierwszy wiersz, gdy miał zaledwie 7 lat. Poeta dużo wędrował, kiedyś był doradcą cesarza Suzonga, został uwięziony za krytykę władcy i zmarł w swojej śmieciowej łodzi w Hunan w 770 roku, spędzając ostatnie lata na wędrówkach, jako „samotna mewa między morzem a niebem”. Poeta przybył do Chengdu w 759 roku, uciekając z Chang'an. W nowym miejscu poeta zbudował skromną chatę ze strzechą i napisał 240 z 1400 dzieł, które znamy do dziś. Na szczególną uwagę zasługuje ogród otaczający budynki. Oprócz gęstego bambusa rosną tu magnolie, kamelie, azalie, laury, jabłonie, śliwki i około 25 innych gatunków drzew. W skromnie wyglądających pawilonach znajduje się sala pamięci, klasztor Du Fu i małe muzeum, w którym można zapoznać się z biografią i twórczością wielkiego poety. W pokojach można także zobaczyć posągi poety, jego książki,

Starożytna wioska Huanglusi leży 30 km na południowy wschód od Chengdu. Jej historia sięga ponad 2000 lat. Nazwa starożytnego miasta jest dosłownie tłumaczona z chińskiego jako „górski potok żółtego smoka”. Historia miasta rozpoczęła się w erze Zachodniego Hana (206 pne - 24 ne), a w czasach Trzech Królestw (220–280) miasto stało się ważnym punktem militarnym związanym z Chengdu. To miejsce przyciąga dziś turystów nie tylko niezwykłą malowniczością, ale także możliwością zapoznania się ze starą chińską kulturą i zwyczajami. Miasto ma siedem starożytnych ulic zbudowanych w czasach Ming (1368–1644) i Qing (1644–1911). Ulice są wyłożone kamiennymi płytami, domy zdobi ganek z kolumnami i grawerowanymi ramami, dachy są wyłożone kafelkami. To jedno z niewielu miejsc w Chinach, które zachowały swój średniowieczny wygląd. W wielu domach są teraz otwarte tawerny, w których można zjeść smaczny lunch i skosztować lokalnego specjału - kwaśnego mleka sojowego.

Starożytna osada Sansingdui. Kilka dekad temu na przedmieściach Chengdu, dokonano sensacyjnego odkrycia. Odkryto tam kły słoni, złote, brązowe i jadeitowe przedmioty oraz rzeźby. Podczas wykopalisk po odkryciu znaleziono całą osadę z okresu 3000 pne. - 1000 pne, który należała do niegdyś rozwiniętej cywilizacji, ale z nieznanych przyczyn została porzucona. Historycy sugerują, że miasto było stolicą pół-mitycznej kultury Ba-Shu. Tajemnicza osada znajduje się na tej samej szerokości geograficznej co Mount Everest, Trójkąt Bermudzki i centra cywilizacja Majów to jedne z najbardziej mistycznych miejsc na planecie.

Meczet Chengdu, znajdujący się na południu miasta, został częściowo zniszczony podczas japońskich nalotów w 1941 roku. Jednak sala modlitewna o długości 15,7 mi szerokości 11,7 m, wyłożona emaliowanymi płytkami, pozostała nietknięta.

Park kultury. W parku kultury (Wenhua Gongyuan), położonym na zachodzie miasta, znajduje się stara taoistyczna świątynia Qingyang, której wiek sięga czasów dynastii Tang (618–907).

Świątynia Mantszyuyshri znajduje się na północy miasta i zajmuje powierzchnię 5 hektarów. Kompleks świątynny obejmuje pięć świątyń z kamienia i drewna, zbudowanych na ruinach klasztoru z czasów dynastii południowych. W sali Shofa Tan znajduje się 10 brązowych posągów buddyjskich bogów stróżów.

Wielki Budda Leshan - W mieście można zobaczyć kolosalną kamienną posąg Maitrei. Wysokość figury wynosi 71 m i została wykuta z litej skały. Budda siedzi u zbiegu trzech rzek - Qingyi, Ming i Dadu, które według legendy były niegdyś burzliwymi i kapryśnymi strumieniami i przysparzały wielu kłopotów lokalnym mieszkańcom. W 1996 roku Budda i Góra Etajszan zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Chengdu: rezerwat pandy

Chengdu na świecie słynie jednak głównie z rezerwatu pand. Panda Center znajduje się 18 km od centrum Chengdu.

Park odtwarza naturalne środowisko gigantycznych pand. Powierzchnia parku wynosi około 37 hektarów. Oprócz pand żyją tu inne rzadkie zwierzęta. Obszar parku pokryty jest w 96% drzewami. Możesz zobaczyć tutaj wiele dużych pand w różnym wieku. Istnieje też specjalny pokój dziecinny, gdzie młode pandy mieszkają w przestronnych zagrodach, przez cały dzień gryząc pędy świeżego bambusa. Zwierzęta te są uważane za narodowy skarb Chin. W parku znajduje się duże muzeum, otwarte w 1993 roku. W muzeum znajduje się ponad 2000 eksponatów różnych przedstawicieli fauny prowincji Syczuan.

Chengdu: kuchnia

Ze wszystkich regionalnych kuchni Chin- kuchnia syczuańska jest prawdopodobnie najpopularniejsza w kraju i na świecie. Słynie z głęboko aromatycznych potraw, cierpkości i pikantnych przypraw. Papryka chili w Syczuanie jest popularniejsza niż ryż.

Najbardziej znanymi lokalnymi potrawami są między innymi: niezwykle popularny twaróg Ma Po, Gong Bao Ji Ding (pikantny kurczak z orzeszkami ziemnymi), Ma La Tang, oraz proste, ale pyszne Ji Si Liang Mian („zimny makaron”). Bardzo popularna w lokalnej kuchni jest wołowina. Kroi się ją w cienkie plasterki i szybko smaży, a czasem gotuje na parze. Często mięso zwija w mąkę ryżową. Najbardziej znane dania z Syczuanu to:

  • pikantne kostki kurczaka o smaku rybnym (yuxiang zhousi) z orzeszkami ziemnymi (jidin gongbao);
  • wieprzowina gotowana w pikantnym sosie (hueigo zhoupen).

Syczuańskie przysmaki gastronomiczne można docenić w wielu lokalnych restauracjach. Na przykład Huangcheng Laoma na Quintai Road podaje doskonały twaróg. Bardzo popularne są restauracje Shizilou i Tanyutou. Warto też odwiedzić:

  • Restauracja „Fish Head at Tanya” nazywa się na cześć twórcy o imieniu Tan. Restauracja zasłynęła dzięki pysznym głowom rybnym gotowanym w stylu „Hot Pot” (gorący garnek).
  • Restauracja „Yulin Chuanchuan Xiang.” Nazwa restauracji pochodzi od nazwy potrawy, która jest szczególnie popularna wśród żeńskiej połowy mieszkańców Chengdu. Zasadniczo jest to ten sam „gorący garnek”, z tą różnicą, że składniki - warzywa, mięso, drób, krewetki - są zawieszone na małym bambusowym szpikulcu i zanurzone we wrzącej wodzie na jednym końcu rosołu. Można to uznać za szybką wersję „Hot Pot” - zamiast długiego posiłku w towarzystwie przyjaciół, po prostu kupujesz zestaw na szpikulcu. Chuanchuan Xiang można kupić na ulicy i zamówić w drogiej restauracji.
  • Restauracja Yuexiangcun niurou. Znajduje się w centrum Chengdu. Ceny są umiarkowane. Restauracja specjalizuje się w daniach z wołowiny. 

Jeśli kuchnia Syczuan nie przypadnie Ci do gustu, w Chengdu znajduje się wiele doskonałych restauracji oferujących dania z innych regionów Chin, Azji i Europy. Ponadto istnieje sieć McDonald's w Chengdu.

Chengdu: jak się przygotować do wyjazdu?

Odpoczywając w Chengdu, staraj się przestrzegać chińskich standardów zachowania i szanuj lokalną kulturę i tradycje.

Chengdu to miasto oferujące szeroki wybór hoteli o różnych poziomach i przedziałach cenowych. Nawet schroniska młodzieżowe i pensjonaty gwarantują swoim gościom dobre warunki. W zależności od lokalizacji i udogodnień ceny hosteli wynoszą od 10 do 25 USD za osobę. 

Podczas oglądania świątyń pamiętaj, że nie można stawać na wysokich progach i fotografować wnętrza. Palenie w miejscach publicznych jest zabronione. Kupując antyki, nie zapomnij wziąć pozwolenia od sprzedawcy na eksport produktu z kraju. Bardzo przydatne jest zawsze mieć wizytówkę z Twoim imieniem i adresem, w języku chińskim.

Chengdu: kiedy jechać?

Jeśli chcesz zobaczyć wielkie pandy, to najlepiej jest odwiedzić Chengdu wiosną lub jesienią. Wtedy pandy są najbardziej aktywne. W upalne dni zwierzęta są leniwe i chronią się w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Wiosna trwa od marca do maja. Średnia temperatura wynosi około 15 stopni Celsjusza. Średnia temperatura w środku zimy (styczeń jest najzimniejszym miesiącem) wynosi od 3 do 8 stopni Celsjusza, podczas gdy średnia temperatura w lecie (lipiec jest najcieplejszym miesiącem) między 22–29 stopni Celsjusza.