Dawniej Bukareszt był określany mianem "Paryża Wschodu". Ten zaszczytny przydomek stolica Rumunii zawdzięczała kunsztownej architekturze i imponującej kolekcji dzieł sztuki. Niestety, zarówno wojna, jak i komunistyczna władza oraz wielka klęska żywiołowa (trzęsienie ziemi z 1977 roku), boleśnie doświadczyły to wspaniałe miasto i jego dawna świetność jest już tylko wspomnieniem. Niestety, burzliwe wydarzenia dotykały na przestrzeni wieków całe Bałkany i nie oszczędziły też tego wspaniałego miasta. Nie oznacza to jednak, że turyści nie mają czego tam szukać, przeciwnie. To prawda, Bukareszt nie jest miastem ostentacyjnie emanującym wspaniałymi widokami, które od razu skłaniają do sięgnięcia po aparat fotograficzny. Piękno tego miejsca skrywa się gdzieś głęboko między dość pospolitymi obiektami, gdzie nowoczesność napotyka tradycję. Wystarczy poświęcić mu tylko kilka chwil, by zakochać się w nim bez pamięci. 

Historia Bukaresztu

Jak głoszą podania ludowe, miasto miało być założone w czasach starożytnych przez pasterza imieniem Bucur, który urzeczony pięknem krajobrazu, postanowił wybudować tam niewielką chatę i cerkiew i tym samym - zapoczątkował powstanie osady. Historycy skłaniają się jednak ku wersji, że założycielem miasta był Mircza Stary - wołoski hospodar. W źródłach pisanych, pierwsza wzmianka na temat Bukaresztu pojawia się w 1459 roku i traktuje o fortecy București - rezydencji Włada IV Palownika, znanego jako hrabia Dracula. W tym czasie wybudowano Stary Dwór, czyli Curtea Veche.

W 1595 roku miasto zostało spalone w następstwie tureckich najazdów, jednak zostało dość szybko odbudowano. Dynamiczny rozwój gospodarczy sprawił, że już w XVII wieku Bukareszt stał się jednym z kluczowych ośrodków handlowych Wołoszczyzny. W 1698 roku Konstantyn Brâncoveanu zadecydował o przeniesieniu tam stolicy księstwa

W 1861 roku, po połączeniu Wołoszczyzny i Mołdawii, Bukareszt zyskał status stolicy Księstwa Rumunii. To właśnie w tym okresie wzniesiono budowle, które swoimi rozmiarami i stylem imponowały całej Europie. 

Działania zbrojne prowadzone w trakcie I wojny światowej spowodowały wiele zniszczeń, ale największe straty Bukareszt poniósł w wyniku bombardowań alianckich, realizowanych w trakcie II wojny światowej. Największego dzieła zniszczenia dokonał jednak Nicolae Ceaușescu - prezydent Rumunii, który w latach 1965-1989 sprawował w tym kraju władzę dyktatorską. To za jego panowania z powierzchni ziemi zniknęła znaczna część historycznego centrum Bukaresztu, a na jego miejscu stanęły socrealistyczne budowle. 

Nie można nie wspomnieć, że upadek świetności Bukaresztu częściowo był też spowodowany działaniem siły natury. W 1977 roku miasto zostało nawiedzone przez trzęsienie ziemi o sile 7,4 w skali Richtera.  

 

Zabytki Bukaresztu

Po obaleniu komunistycznego dyktatora, miasto stopniowo zaczęło odżywać. Po 2000 roku Bukareszt zaczęto dostosowywać do europejskich standardów, co jeszcze bardziej uczyniło stolicę Rumunii prawdziwą mozaiką kontrastów. Dowody na jej dawną świetność wciąż jeszcze są tam obecne, a dla turystów odwiedzających to miasto dawne zabytki stanowią nie lada gratkę.

Monaster Stavropoleos

Zwiedzanie zaczynamy od jednej z najpiękniejszych świątyń w Bukareszcie. Klasztor nie należy do najbardziej monumentalnych obiektów architektury sakralnej, ale zachwyca niepowtarzalnym stylem.

Ateneum Rumuńskie

Mówiąc o najpiękniejszych zabytkach Bukaresztu, nie sposób nie wskazać na wybudowane w 1888 roku Ateneum Rumuńskie. Obecnie neoklasycystyczny budynek jest siedzibą Orkiestry Filharmonii im. George Enescu. Wspaniała sala koncertowa może zmieścić ponad 800 osób.

Pałac Królewski

Budynek Pałacu Królewskiego został wzniesiony w 1815 roku. Wówczas, to właśnie tam mieściły się wszystkie najważniejsze urzędy w kraju. Na przestrzeni lat, wspaniały obiekt był wielokrotnie niszczony. Ostatnie prace renowacyjne zakończyły się w 2013 roku. Dziś mieści się tam Narodowe Muzeum Sztuki.

 

Bukareszt - atrakcje

W Bukareszcie nie brakuje charakterystycznych miejsc, które warto utrwalić na fotografiach i we wspomnieniach przywiezionych z tego niezwykłego miasta.

Centru Vechi

Starówka nie jest najstarszą częścią miasta, mimo to nie sposób odmówić jej uroku. Przez długi czas była zaniedbywana i stopniowo podpadała w ruinę. Obecnie, miejsce to odzyskuje swój blask i powoli staje się imprezowym centrum stolicy Rumunii. 

Piața Revoluției

Na północ od starówki znajdziemy plac Rewolucji. To właśnie tam mieści się kilka z wcześniej wymienionych obiektów - zachwycające Ateneum Rumuńskie i Pałac Królewski. Plac Rewolucji warto odwiedzić nie tylko ze względu na zlokalizowane tam zabytki. To jedno z najważniejszych miejsc we współczesnej historii Rumunii, gdzie dokonano zamachu stanu i tym samym obalono komunistycznego dyktatora. 

Pałac Parlamentu

Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w Bukareszcie i całej Rumunii jest Pałac ludowy, dziś stanowiący siedzibę parlamentu. To jeden z największych obiektów użyteczności publicznej na świecie. Jego powierzchnia to aż 356 tys. m kw. Na 12 kondygnacjach mieści się ponad 1000 pomieszczeń. Większy jest tylko amerykański Pentagon. 

Bulevardul Unirii

Jedna z najbardziej reprezentacyjnych ulic w Bukareszcie, porównywana z paryskimi Polami Elizejskimi. Prowadzi do samego budynku parlamentu, z obu stron otaczają ją monumentalne kamienice, a wzdłuż deptaku można podziwiać liczne fontanny.

 

Kiedy jechać do Bukaresztu i na ile?

Najlepsze warunki do zwiedzania stolicy Rumunii panują od maja do października. Osoby, które nie wyobrażają sobie wypoczynku bez towarzystwa promieni słońca, powinny rozważyć wyjazd w lipcu lub sierpniu.

Bukareszt to dość charakterystyczne miasto, w których większość najpiękniejszych obiektów jest zgromadzona w obrębie ścisłego centrum. To sprawia, że stolicę Rumunii zdołamy dość dobrze poznać w ciągu jednego dnia. Nie oznacza to jednak, że miasto powinno być traktowane jako obiekt na jednodniowe zwiedzanie. Chcąc poczuć niezwykłą atmosferę Bukaresztu, warto zatrzymać się tom przynajmniej na 3-4 dni, zwłaszcza że Bukareszt potrafi przytłoczyć swoim ogromem. Na szczęście bogata baza noclegowa zdecydowanie zachęca do dłuższego pobytu.