Oto najpopularniejsze biegi górskie w Europie. 

Biegi górskie. Podróżowanie w kierunku ultra 

W Europie liczba imprez biegowych w górach również co roku wzrasta, podobnie jak liczba zainteresowanych. Biegi przyciągają nie tylko biegaczy krajowych, ale też zagranicznych, którzy m.in. lubią łączyć swoją pasję z podróżą i odkrywaniem nowych miejsc (run and travel). Wśród biegów, które przyciągają profesjonalnych biegaczy i amatorów są m.in.

  • Transvulcania (Hiszpania, Wyspy Kanaryjskie),
  • La Sportiva Lavaredo Ultra Trail (Włochy, Dolomity),
  • UTMB Mont-Blanc (Francja, Alpy),
  • Julian Alps Trail Run (Słowenia, Alpy)
  • Transylwania 100 (Rumunia). 

Co roku na La Palmie, jednej z Wysp Kanaryjskich, fani biegania trailowego rozpoczynają sezon biegów górskich w Europie. Transvulcania oferuje dystanse o różnej długości, ale o ogromnych przewyższeniach (od 28 do 75 km), ale również bieg wertykalny (czyli bieganie tylko w pionie do góry). 

Właściwie jest biegiem w formule up and down, bez płaskich odcinków, ale piękne widoki rekompensują ciężkie podejścia. Więcej o biegu: https://transvulcania.utmb.world/ 

La Sportiva Lavaredo Ultra Trail rozgrywa się we włoskich Dolomitach, a start i meta zlokalizowana jest w miejscowości Cortina d’Ampezzo. Trasa biegnie również z widokiem na znany masyw górski Tre Cime di Lavaredo. Biegacze mają do wyboru trasy od 20 km (Cortina Skyrace) do 120 km (Lavaredo Ultra Trail). 

Lavaredo Ultra Trail to festiwal biegowy, na którym chce pojawić się każdy biegacz górski, ja byłam tam po raz drugi i wiem, że nie ostatni, dlaczego?

Po pierwsze, miejsce organizacji Dolomity, to spektakularne, niepowtarzalne góry, choć napawają respektem, są bardzo dostępne i biegowe. Nie bez powodu wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO. I właśnie tu, rozgrywa się jednej z najpiękniejszych, przynajmniej moim zdaniem, biegów w Europie.

Po drugie, zjawiskowe trasy każda z nich, a jest ich aż cztery, że 120 kilometrami koronnego dystansu, który w tym roku miałam przyjemność ukończyć, wiedzie przez najbardziej charakterystyczne miejsca, jak np. Tre Cime czy Passo Giau. Nie ma momentu, by widoki nie urzekały i mimo zmęczenia podczas zawodów, wywołują zachwyt i uśmiech.

Po trzecie, organizacja pod każdym względem pełen szacunku stosunek do uczestników biegu, do każdego, tego który przekracza linię mety jako pierwszy i jako ostatni, niesamowita atmosfera na starcie, jak i podczas całego biegu, sprawia, że przekracza się swoje granice, bo ta włoska energia Cię po prostu niesie. A meta w Cortinie… tam to się dopiero dzieje, tłum kibiców, muzyka, speakerzy, którzy tę atmosferę jeszcze bardziej podkręcają i sprawiają, że masz wrażenie, że właśnie dokonałeś czegoś bardzo wyjątkowego. To wszystko składa się na fenomenalną imprezę biegową, jaką niepodważalnie jest Lavaredo Ultra Trail. Polecam z całego serca i już teraz mówię, do zobaczenia! – opowiedziała o biegu dla National Geographic Polska Kasia Solińska, czołowa polska biegaczka ultra, trenerka biegów górskich, która w tym roku zajęła 2. miejsce wśród kobiet na dystansie 120 km podczas Lavaredo Ultra Trail. Więcej o biegu: https://ultratrail.it/en/ 

Kultowy UTMB Mont-Blanc rozgrywany jest w Chamonix u stóp Mont Blanc na granicy francusko-włoskiej. Uczestnicy muszą pokonać 170 kilometrów, a łączne przewyższenie to 10000 m.  Trasa wiedzie malowniczymi szlakami dookoła masywu Mont Blanc i przebiega przez trzy państwa: Szwajcarię, Francję i Włochy. Bieg przyciąga wielu biegaczy z całego świata. Podczas tygodniowego festiwalu biegacze oprócz koronnego dystansu mają do wyboru: od 10 do 80 km. Więcej o biegu: https://utmbmontblanc.com/en 

Julian Alps Trail Run to bieg ultra w Alpach Julijskich i jedno z największych wydarzeń trailrunningowych w Słowenii. Po raz pierwszy impreza odbyła się w 2019 r. i gościła 1000 biegaczy. Przez większość trasy biegacze mogą podziwiać najwyższy szczyt Słowenii, Triglav, wodospady, zielone doliny i wąwozy. 
a mają do wyboru sześć dystansów od 10 do 170 km. Więcej o biegu: https://trailrun.si/en/home/

Transylvania 100 to górski bieg ultra w Rumunii, którego trasa prowadzi jednym z najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych regionów. Do wyboru jest nie tylko koronny dystans 100 km, ale również cztery inne krótsze dystanse (od 20 km) prowadzące po górach Drakuli. Więcej o biegu: https://www.transylvania100k.com/ 

Odkryj bieganie w górach 

Ultra, bieganie w górach to nie tylko wyzwanie fizyczne, ale przede wszystkich jeszcze większe przekraczanie własnych granic i rywalizacja z samym sobą przy dużych przewyższeniach lub stromych zbiegach. To także niesamowita przygoda, jeszcze bliższy kontakt z naturą oraz dzielenie się pasją z innymi biegaczami. 

Pod względem treningów bieganie w urozmaiconym terenie również przynosi pozytywne i wymierne efekty. Jeżeli większość biegaczy na co dzień bieg na nizinach, to warto urozmaicić sobie formę treningu i pojechać w góry nawet na kilka dni. To pozwoli też odkryć nowe miejsca, ale również stawiać sobie kolejne wyzwania biegowe. 

Biegi górskie dają nieporównywalnie większe doświadczenie i przeżycia niż miejski jogging. Uprawiając je można łączyć w jedno trzy pasje-bieganie, góry i podróże. Dodatkowy zmienny krajobraz i bieg raz pod górkę, raz z górki sprawiają, że trening i bieganie w górach po prostu nie może się znudzić.