Jet lag czyli inaczej zespół nagłej zmiany strefy czasowej to objawy związane z zaburzeniem procesów fizjologicznych zależnych od rytmu okołodobowego (sen-czuwanie, motoryka przewodu pokarmowego, podstawowa przemiana materii). Dolegliwości dotyczą również zaburzenia wydzielania hormonów takich jak kortyzol czy melatonina.  Do objawów należą zaburzenia  snu, problemy ze skupieniem uwagi, przemęczenie, zaburzenia apetytu, złe samopoczucie, dezorientacja, senność, bóle głowy.

Na szczęście objawy jet lagu ustępują zazwyczaj po kilku dniach od zmiany strefy czasowej. Szkoda jednak marnować czas wymarzonego urlopu na zmaganie się z takimi dolegliwościami. Dlatego przygotowaliśmy kilka wskazówek jak sobie z nimi poradzić.

 

Podróżuj wzdłuż południków

Najłatwiej uniknąć jet lagu podróżując do miejsc znajdujących się w naszej strefie czasowej albo do tych, gdzie lokalny czas będzie różnił się najwyżej o 3 godziny. Oczywiście to ogranicza liczbę wakacyjnych kierunków, ale w naszej i „sąsiednich” strefach znajduje się wiele atrakcyjnych miejsc, których być może, nie wybralibyśmy w pierwszej kolejności.

Nadal pozostaje nam Afryka i prawie cały Stary Kontynent włącznie z europejską częścią Rosji. Dlatego chcąc uniknąć jet lagu mamy sporo możliwości - w tym miejsca cieszące się dużą popularnością, takie jak Madagaskar, RPA, Seszele, Tanzania czy Mauritius.

 

Jak złagodzić objawy?

Jeśli jednak koniecznie chcesz zobaczyć Jaskinię Waitomo w Nowej Zelandii albo złowić łososia u wybrzeży Alaski możemy złagodzić nieprzyjemne objawy jet lagu za pomocą kilku prostych trików. Przygotowania do podróży warto zacząć kilka dni przed wylotem. Podróżując  na wschód , należy kłaść się spać i wstawać wcześniej niż zwykle. Odwrotnie podróżując na zachód – kłaść się spać i wstawać później niż zazwyczaj.

Zegar biologiczny można regulować porą posiłków. Podczas podróży dobrze jest jeść śniadanie zgodnie z lokalnym czasem. W dostosowywaniu zegara biologicznego do nowej strefy czasowej pomaga korzystanie ze słonecznej pogody. Światło słoneczne jest ważnym czynnikiem regulującym procesy w naszym organizmie związane z porą dnia.

Przed i w czasie długiego lotu warto unikać alkoholu i kofeiny oraz jeść lekkostrawne posiłki, aby nie obciążać dodatkowo naszego organizmu.

Postępując zgodnie z tymi zaleceniami i dbając o zdrowie przed wylotem możemy mieć pewność, że przestawienie zegarka o kilka godzin nie będzie wiązało się z przykrymi dolegliwościami. 

 

Tekst: Paweł Sadowski
Źródło: materiały prasowe KAYAK.pl