Gdzie leży Belize i co jest jego stolicą?

Belize znajduje się w Ameryce Środkowej, w południowo-wschodniej części Półwyspu Jukatan ze stolicą w Belmopan. Półwysep Belize od wschodu obmywają wody Morza Karaibskiego. Rafa koralowa przy Belize ma 320 km długości i rozciąga się wzdłuż wybrzeża w kierunku południowym. Jest drugą co do wielkości rafą koralową na świecie.

Belize to wyspy, gdzie można nurkować, surfować i po prostu zrelaksować się na plażach. Różnorodność miejsc do nurkowania w Belize jest po prostu niesamowita – od płytkiej wody parków morskich z wieloma podwodnymi mieszkańcami, po Big Blue Hole, gdzie na głębokości 40 m nie ma ani ryb, ani koralowców, a tylko ciemne jaskinie z dziesięciometrowymi stalaktytami.

Około połowy terytorium kraju zajmują strefy ochrony z lasami tropikalnymi i sosnowymi, namorzynami i bogatą przyrodą. Belize jest gorącym, wilgotnym krajem gór i nadmorskich bagien porośniętych namorzynami. Jest to najbardziej zaludniony kraj w Ameryce Środkowej. Jego populacja koncentruje się głównie na obszarach przybrzeżnych.

Belize, jak przystało na państwo członkowskie Wspólnoty Narodów, uznaje zwierzchnictwo Elżbiety II, dlatego językiem urzędowym na półwyspie jest angielski. Jednak większość populacji mówi po angielsku z niejasnym akcentem lub kreolskim. Hiszpański jest również powszechnie używany, szczególnie w północnej i środkowej części kraju. 

W 1985 roku Elżbieta II złożyła w Belize oficjalną wizytę / fot. Getty Images

Belize: co warto wiedzieć?

Stolica Belize – Belmopan powstała stosunkowo niedawno, bo w latach 60. XX wieku. Stało się to w następstwie wielkiego pożaru, który strawił dawną stolicę – Belize City. Co jeszcze warto wiedzieć przed podróżą do tego państwa?

 • Ceny w Belize są niezwykle przystępne dla Europejczyków. Dlatego wielu turystów decyduje się na zakup antyków. Import i eksport tych produktów jest możliwy tylko ze specjalnymi dokumentami. Kupując antyki w lokalnych sklepach handlowych, należy natychmiast sprawdzić u sprzedawcy, jakie dokumenty są niezbędne do wywozu.
 • Do picia zaleca się wyłącznie wodę butelkowaną, którą można kupić w każdym supermarkecie i sklepie spożywczym. W kawiarniach i restauracjach najlepiej nie zamawiać soków i koktajli z lodem.
 • Obywatele Polski nie muszą posiadać specjalnych zezwoleń, żeby pojechać do Belize. Wiza jest niezbędna jedynie w przypadku pobytu powyżej 90 dni.
 • Bezpieczeństwo w Belize jest na normalnym poziomie, ale kraj ten cechuje się wysokim wskaźnikiem przestępczości pospolitej. Najczęstsza jest kradzież.
 • Korale, muszle morskie i rzemiosło ze skorupy żółwia są również uważane za bardzo cenne. Mogą być sprzedawane tylko przez wyspecjalizowane sklepy, które dostarczają klientom wszystkie niezbędne dokumenty do eksportu. Nie zaleca się kupowania takich produktów od osób fizycznych.
 • Najlepiej wykonywać połączenia telefoniczne do innych krajów ze specjalnych automatów, które znajdują się w pobliżu głównych instytucji rządowych, centrów handlowych i hoteli.
 • Urlopowiczom nie zaleca się samodzielnego odwiedzania odległych części miasta lub wieczornego opuszczenia hotelu.
 • Większość sklepów i centrów handlowych jest otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 20:00/21:00. Niektóre sklepy zamykane są na lunch, który trwa od 12:00 do 13:00, a duże centra handlowe i supermarkety mogą działać w soboty.
 • Podczas zwiedzania rezerwatów przyrody należy uważnie słuchać przewodnika. Wiele roślin jest bardzo cennych, więc za ich zniszczenie może zostać nałożona duża grzywna.
 • W Belize obowiązuje 15-procentowy podatek od usług i towarów. 
 • Szczepienie nie zwalnia z obowiązku posiadania negatywnego wyniku testu na COVID-19. 

Belize: co zobaczyć?

Co warto zobaczyć w Belize? Wakacje w tym kraju można spędzić na dwa sposoby. Wiele osób wybiera przepiękne plaże Belize. Wycieczka na rafę koralową to niesamowite przeżycie. Warto jednak też choć kilka dni poświęcić na zwiedzanie kraju.

Warte zobaczenia jest Belize City. Wielu turystów z całego świata podróżujących po Karaibach przyjeżdża właśnie na plaże miasta Belize. Oprócz wspaniałych miejsc do opalania można tu podziwiać lokalne atrakcje. Założycielami miasta byli imigranci z Anglii pod koniec XVIII wieku. Do lat siedemdziesiątych XX wieku miasto Belize było uważane za stolicę kraju. Olbrzymi pożar strawił większość zabudowy, ale nadal miasto jest jednym z głównych ośrodków transportu. Jest też bogate w zabytki kultury i historii. Przybywając tutaj, zobaczysz liczne budowle, które zostały zachowane od czasów starożytnych.

Dlaczego warto przyjechać do Belize City? Większość turystów z całego świata przyjeżdża tu, aby odpocząć na lokalnych plażach w odległości od innych miast. Woda jest tak czysta, że widać dno morskie. Najlepsza atrakcja to Great Blue Hole. To lejek, którego średnica wynosi około trzystu pięciu metrów. Możesz zanurzyć się w nim i zobaczyć, co kryje ta naturalna dziura pod wodą. Ponadto, jeśli jesteś odważny i lubisz ryzykować, możesz wziąć udział w pływaniu z rekinami, które żyją w wielu lokalnych wodach.

Belize z lotu ptaka / fot. Getty Images

W południowej części półwyspu znajduje się wspaniała plaża Plasenia, zachwycająca palmami, na których rosną banany i mango. Otwarte przestrzenie wodne zadziwiają rybami różnych dziwacznych gatunków i różnorodnymi roślinami morskimi. Jeśli jesteś miłośnikiem nurkowania, być może zobaczysz rekina wielorybiego.

Miasto Belize City słynie z tego, że tutaj znajdowała się jedna z głównych siedzib Majów. Teraz główną atrakcją są ruiny miasta Oushitsa. Do dziś zachowała się jego środkowa część, która nazywa się Karakol. Turyści przyjeżdżają tutaj, aby obejrzeć zachowane pozostałości starożytnego miasta, które zostało odkryte w 1937 roku. W mieście można zobaczyć pozostałości lokalnej łaźni, tamy i zbiorniki na wodę. Ponadto archeologom udało się znaleźć tutaj starożytną kobiecą biżuterię i jadeitowe figurki.

Ruiny miasta Majów w Belize / fot. Getty Images

Belize: kiedy jechać?

W Belize jest zazwyczaj gorąco i wilgotno zarówno w dzień, jak i w nocy, przez cały rok. Temperatura różni się tylko o 4 st. C. między chłodnym sezonem (od grudnia do marca) a gorącym (od maja do września). Dzienny zakres temperatur wynosi około 10 st. C. Na wzgórzach (Mount PineRidge i Maya) można spodziewać się spadku temperatury o 1 st. C. co 100 metrów.

Pora deszczowa trwa od połowy maja do listopada na południu kraju i od połowy czerwca do listopada na północy kraju. Okres od listopada do lutego jest okresem przejściowym. Pora sucha trwa od lutego do kwietnia. Istnieje dość duża różnica między ilością opadów na północy kraju (około 1500 mm rocznie) i na południu (około 4000 mm). Na północy i w centrum kraju większość opadów przypada na sierpień. Najlepszy czas na podróż do Belize jest w szczycie sezonu od grudnia do maja.

Klimat w tym czasie jest bardzo przyjemny, z bardzo małym deszczem, niską wilgotnością, a temperatura  utrzyma się między 23-29 stopni Celsjusza. Styczeń i luty to najsuchsze miesiące.

Maj jest najcieplejszym miesiącem. Belize odwiedza wtedy mniej turystów, co oznacza, że możesz cieszyć się atrakcjami turystycznymi w niższych cenach. Jeśli w tym czasie przyjedziesz do kraju, koniecznie odwiedź Punta Placencia, gdzie możesz nurkować oraz zobaczyć rekiny wielorybie. Można to zrobić tylko od kwietnia do czerwca. W porze deszczowej, czyli od czerwca do listopada, nie zaleca się podróży do Belize, ponieważ warunki pogodowe są ekstremalne ze zwiększonym prawdopodobieństwem występowania huraganów. 

Warto pamiętać, że podróżujący z Polski do Belize muszą przedstawić negatywny wynik testu na COVID-19 w momencie wjazdu, niezależnie od tego, czy są już po jednej, dwóch czy trzech dawkach szczepionki. Wszystkie obostrzenia dla podróżnych związane z wirusem SARS-CoV-2 znajdziecie tutaj

Belize: ciekawostki

Belize jest jednym z niewielu anglojęzycznych krajów w tym regionie. Angielski ma status oficjalny, ale język hiszpański jest tutaj bardziej powszechny. Co jeszcze warto wiedzieć o Belize?

 • Dawna nazwa Belize to Honduras.
 • Walutą narodową tego kraju jest dolar belzejski.
 • Jedną z najbardziej znanych atrakcji Belize jest farma motyli o nazwie Green Hills.
 • Na terytorium Belize rośnie około 4 tysięcy gatunków różnych roślin.
 • Jaguary w Belize są chronione przez prawo.
 • Mieszkańcy uwielbiają się bawić. Każdego miesiąca mają jakieś święto, obchodzone przez co najmniej cztery kolejne dni.
 • Największa z wysp, które kiedyś należały do Belize, została zakupiona przez Billa Gatesa.
 • Tylko doświadczeni przewodnicy udają się do lokalnej dżungli. Turysta szybko padnie ofiarą trujących roślin, owadów lub węży.

Belize: co przywieźć na pamiątkę? 

Przede wszystkim pamiętaj, że zabrania się w tym kraju wywożenia koralowców, produktów ze skorup żółwi i pozostałości ruin starożytnych miast Majów. Kupując antyki i biżuterię, nie zapomnij zachować paragonów.

Belize skoncentrowało się na rozwoju branży hazardowej. Jednak nadal istnieje wiele różnych sklepów dla turystów, gdzie możemy zrobić zakupy. Największy wybór pamiątek jest w porcie Belize City. To miejsce nazywa się Fort Street Tourism Village. Tu przybywają statki wycieczkowe. Sprzedawcy w Belize często zawyżają ceny dla turystów.

Warto kupić ręcznie robione tkaniny. Indianie tkają wspaniałe dywany, robią na drutach jasne narzuty, szyją wełniane peleryny. Belize City to między innymi Muzeum Ceramiki Majów, gdzie jest też sklep z pamiątkami. Możesz również zajrzeć na Belizean Arts w San Pedro, żeby kupić wyroby ceramiczne.

Ceramikę indiańską można kupić podczas wycieczek oraz w prywatnych sklepach. Zwykle jest ozdobiona tradycyjnymi wzorami. Nie zawsze są idealnie gładkie, ale są bardzo kolorowe i, co najważniejsze, wyjątkowe, ponieważ są wykonane ręcznie. W Belize rosną cenne gatunki drewna. Z niego miejscowi rzemieślnicy robią doskonałe meble, akcesoria domowe i pamiątki.

W Belize można kupić unikalne kosmetyki organiczne. Z reguły większość produktów jest wytwarzana na bazie masła kakaowego. Naturalne kosmetyki można kupić w wielu sklepach z pamiątkami w Belize. Miłośnikom pikantnych potraw przypadną do gustu słynne sosy marki Marie Sharp. Występują w kilku odmianach. Ceny tych sosów są przystępne. Butelka kosztuje około 5-7 USD. Jednak główną pamiątką z Belize jest czekolada. W kraju jest kilka fabryk czekolady, a jej smak jest wyjątkowy. Czekoladę w Belize można kupić w kilku formach:

 • proszek kakaowy;
 • surowa pasta kakaowa bez dodatków;
 • gęsta słodka pasta;
 • syrop czekoladowy;
 • skompresowane cukierki;
 • czekolada w kafelkach;
 • słodycze i czekolada z dodatkami (pieprz, imbir, orzechy).