Gdzie leży Belize i co jest jego stolicą?

Belize znajduje się w Ameryce Środkowej, w południowo-wschodniej części Półwyspu Jukatan ze stolicą w Belmopan. Półwysep Belize od wschodu obmywają wody Morza Karaibskiego. Rafa koralowa przy Belize ma 320 km długości i rozciąga się wzdłuż wybrzeża w kierunku południowym. Jest drugą co do wielkości rafą koralową na świecie.

Belize to wyspy, gdzie można nurkować, surfować i po prostu zrelaksować się na plażach. Różnorodność miejsc do nurkowania w Belize jest po prostu niesamowita – od płytkiej wody parków morskich z wieloma podwodnymi mieszkańcami, po Big Blue Hole, gdzie na głębokości 40 m nie ma ani ryb, ani koralowców, a tylko ciemne jaskinie z dziesięciometrowymi stalaktytami.

Około połowy terytorium kraju zajmują strefy ochrony z lasami tropikalnymi i sosnowymi, namorzynami i bogatą przyrodą. Belize jest gorącym, wilgotnym krajem gór i nadmorskich bagien porośniętych namorzynami. Jest to najbardziej zaludniony kraj w Ameryce Środkowej. Jego populacja koncentruje się głównie na obszarach przybrzeżnych.

Belize, jak przystało na państwo członkowskie Wspólnoty Narodów, uznaje zwierzchnictwo Elżbiety II, dlatego językiem urzędowym na półwyspie jest angielski. Jednak większość populacji mówi po angielsku z niejasnym akcentem lub kreolskim. Hiszpański jest również powszechnie używany, szczególnie w północnej i środkowej części kraju. 

W 1985 roku Elżbieta II złożyła w Belize oficjalną wizytę / fot. Getty Images

Belize: co warto wiedzieć?

Stolica Belize – Belmopan powstała stosunkowo niedawno, bo w latach 60. XX wieku. Stało się to w następstwie wielkiego pożaru, który strawił dawną stolicę – Belize City. Co jeszcze warto wiedzieć przed podróżą do tego państwa?

 • Ceny w Belize są niezwykle przystępne dla Europejczyków. Dlatego wielu turystów decyduje się na zakup antyków. Import i eksport tych produktów jest możliwy tylko ze specjalnymi dokumentami. Kupując antyki w lokalnych sklepach handlowych, należy natychmiast sprawdzić u sprzedawcy, jakie dokumenty są niezbędne do wywozu.
 • Do picia zaleca się wyłącznie wodę butelkowaną, którą można kupić w każdym supermarkecie i sklepie spożywczym. W kawiarniach i restauracjach najlepiej nie zamawiać soków i koktajli z lodem.
 • Obywatele Polski nie muszą posiadać specjalnych zezwoleń, żeby pojechać do Belize. Wiza jest niezbędna jedynie w przypadku pobytu powyżej 90 dni.
 • Bezpieczeństwo w Belize jest na normalnym poziomie, ale kraj ten cechuje się wysokim wskaźnikiem przestępczości pospolitej. Najczęstsza jest kradzież.
 • Korale, muszle morskie i rzemiosło ze skorupy żółwia są również uważane za bardzo cenne. Mogą być sprzedawane tylko przez wyspecjalizowane sklepy, które dostarczają klientom wszystkie niezbędne dokumenty do eksportu. Nie zaleca się kupowania takich produktów od osób fizycznych.
 • Najlepiej wykonywać połączenia telefoniczne do innych krajów ze specjalnych automatów, które znajdują się w pobliżu głównych instytucji rządowych, centrów handlowych i hoteli.
 • Urlopowiczom nie zaleca się samodzielnego odwiedzania odległych części miasta lub wieczornego opuszczenia hotelu.
 • Większość sklepów i centrów handlowych jest otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 20:00/21:00. Niektóre sklepy zamykane są na lunch, który trwa od 12:00 do 13:00, a duże centra handlowe i supermarkety mogą działać w soboty.
 • Podczas zwiedzania rezerwatów przyrody należy uważnie słuchać przewodnika. Wiele roślin jest bardzo cennych, więc za ich zniszczenie może zostać nałożona duża grzywna.
 • W Belize obowiązuje 15-procentowy podatek od usług i towarów. 
 • Szczepienie nie zwalnia z obowiązku posiadania negatywnego wyniku testu na COVID-19.