Bawaria jest przyjazna turystom, a podróżowanie po jej terytorium jeszcze bardziej ułatwia przyjezdnym niemiecka kolej, która udostępnia tzw. Bavaria Ticket. Bilet ten umożliwia podróż po całym regionie przez całą dobę za stałą cenę. W dodatku im większą grupą podróżujemy, tym mniej płacimy. Dla przykładu, cena dla jednej osoby to 23 euro, a dla pięciu osób 39 euro, co daje niecałe 8 euro na osobę. 

1. Zamek Neuschwanstein

Bajkowe miejsce, którym przy kreacji zamku Śpiącej Królewny inspirowała się sama wytwórnia Disneya. Ta zapierająca dech w piersiach twierdza postawiona została w średniowieczu na specjalne życzenie króla Ludwika II Wittelsbacha, który w ówczesnych czasach zasiadał na bawarskim tronie. Od lat pozostaje jedną z największych atrakcji nie tylko regionu, ale i całych Niemiec przyciągając ponad 1,3 miliona turystów rocznie.
Odległość od Monachium: 126 km

2. Lindau i Jezioro Bodeńskie

Co poza językiem łączy Niemcy, Austrię i Szwajcarię? Właśnie Jezioro Bodeńskie, jedno z najpiękniejszych jezior Europy, położone w samym sercu Alp. Największym urokiem tej okolicy są krajobrazy – malownicze szczyty, zielone doliny oraz błękitna woda. To wszystko sprawia, że Jezioro Bodeńskie pozostaje jednym z najpiękniejszych miejsc do wypoczynku w Bawarii. Wartym odwiedzenia jest miasteczko Lindau, prawie w całości położone na wyspie.
Odległość od Monachium: 179 km

3. Norymberga

Największe miasto niemieckiej Frankonii. Historia Norymbergi bardzo mocno związana jest z działalnością Hitlera, bo to właśnie ona przez długi czas służyła mu jako główny ośrodek organizacji wieców politycznych i nie tylko. Pomimo swojej niechlubnej historii, miejsce to pozostaje jednym z bardziej interesujących w regionie i stanowi zwierciadło niemieckiej historii. Podczas Oktoberfest noclegi w Norymberdze są ok. trzy razy tańsze niż w Monachium.
Odległość od Monachium: 169 km

4. Jezioro Królewskie

W niedalekiej odległości od granicy z Austrią szukający ciszy po szalonym Oktoberfest mogą w spokoju spędzić czas na łonie natury. To właśnie w tym miejscu niemieckie władze, chcąc uchronić ten dziewiczy krajobraz, zdecydowały się na utworzenie Parku Narodowego Berchtesgaden, w którego sercu odnajdziemy Jezioro Królewskie (niem. Königssee). Jego krystalicznie czysta woda oraz porośnięte zielonymi lasami zbocza gór to jedynie część z tego, co możemy zobaczyć, bowiem najpiękniejsze widoki na okolicę roztaczają się przy okazji wspinaczki na pobliski szczyt – Watzmann.

Odległość od Monachium: 159 km Odrobinę poza Bawarią, ale równie blisko: