Turyści spragnieni odpoczynku w górskiej scenerii tak samo chętnie odwiedzają to miejsce zimą, jak i latem. Wisła jest prawdziwym rajem dla miłośników białego szaleństwa, a gdy śnieg stopnieje, stanowi świetną bazę wypadową, z której na górskie szczyty prowadzą liczne beskidzkie szlaki. Trzeba jednak zaznaczyć, że atrakcje tego miejsca nie ograniczają się wyłącznie do walorów sportowo-rekreacyjnych i przyrodniczych.

Atrakcje w Mikołajkach to nie tylko mazurskie jeziora, atrakcje w Ustce nie ograniczają się wyłącznie do nadmorskich plaż. Idąc dalej tym tropem, atrakcje w Wiśle nie powinny być kojarzone wyłącznie ze stokami, szlakami i szczytami malowniczego Beskidu Śląskiego. Ta piękna miejscowość skrywa w swoich granicach tak dużo ciekawych miejsc, że trudno jest wymienić je wszystkie w jednym zestawieniu. Wybraliśmy więc te najciekawsze, które zachwycają i zaskakują jak atrakcje w okolicach Warszawy.

Atrakcje w Wiśle – zbiornik na Jeziorze Czerniańskim

Naszą wycieczkę rozpoczynamy w Wiśle Czarnej, w miejscu, gdzie nurt Białej Wisełki spotyka się z Czarną Wisełką. W 1973 roku zbudowano tam zaporę i w ten sposób utworzono zbiornik pełniący funkcję retencyjną i rezerwuaru wody pitnej. Jezioro jest położone w malowniczej scenerii, tworzonej przez szczyty Beskidu Śląskiego. Widać stamtąd m.in. Baranią Górę. Piękną okolicę można podziwiać z poziomu długiej na 280 metrów tamy. Panuje tam niesamowita atmosfera, zwłaszcza gdy rozpoczyna się tzw. złota godzina. Okolica lśni wówczas niesamowitymi barwami, które warto uwiecznić na fotografii.

Gdy już nasycimy oczy niesamowitą panoramą jeziora, warto wybrać się do położonej tuż obok rezydencji prezydenta RP. Mowa o modernistycznym pałacu, który w latach 1929-1930 został wybudowany dla prezydenta Ignacego Mościckiego. Wcześniej mieścił się tam Pałacyk Myśliwski Habsburgów, jednak ten obiekt spłonął w 1927 roku. W miejscu dawnego pałacu stanął Zamek Dolny. Zamek Górny, który pełni funkcję wypoczynkowej rezydencji głowy państwa, położony jest nieco wyżej. 

Atrakcje w Wiśle – figura Adama Małysza z białej czekolady

Kolejna atrakcja, którą chcemy zaproponować, mieści się w holu Domu Zdrojowego. W 2001 roku, cukiernicy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Cukierników RP postanowili upamiętnić sportowe sukcesy jednego z najwybitniejszych polskich skoczków narciarskich, tworząc figurę Adama Małysza... z białej czekolady!

Czekoladowa postać pochodzącego z Wisły sportowca  2,5 metra wysokości i waży 180 kg. Imponujące, prawda? To jeszcze nie wszystko. Sylwetka Małysza została wyciosana w bloku ważącym aż 330 kg. Żeby figura mogła powstać, ośmiu mistrzów cukiernictwa trudziło się przez 264 godziny.

Czekoladowa statua przedstawiająca jednego z najbardziej utytułowanych skoczków to łakomy kąsek dla turystów i to dosłownie. Przed 2007 rokiem, rzeźba nie była w żaden sposób zabezpieczona. Okazało się, że wiele osób chciało spróbować, jak smakuje czekoladowy Małysz. Figurę naprawiono i przy tej okazji, dodano czwartą kryształową kulę. Od tamtej pory, znajduje się w szklanej gablocie. 

Atrakcje w Wiśle – Aleja Podań i Legend

W Parku Kopczyńskiego, tuż obok Amfiteatru im. Stanisława Hadyny, znajduje się niezbyt długa, za to na swój sposób wyjątkowa alejka. Mowa o Alei Podań i Legend, która w ciekawy sposób przedstawia podania i legendy Śląska Cieszyńskiego. Po obu stronach parkowego duktu ustawione są drewniane rzeźby, będące wizualizacją mitycznych postaci, stworów i demonów, goszczących w baśniach i opowieściach, które od wieków przekazywane są w tym regionie. Przy każdej rzeźbie ustawiona jest tabliczka informacyjna, zawierająca szczegółowy opis przedstawianej postaci. 

Atrakcje w Wiśle – Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego

W samym centrum miasta, w budynku karczmy z 1794 roku, mieści się Muzeum Beskidzkie. Kiedyś budynek był schronieniem dla wiernych przybywających tam na nabożeństwa. Dziś gromadzi wyjątkowe eksponaty, przedstawiające życie, kulturę i tradycję górali Beskidu Śląskiego.

Placówka otworzyła swe podwoje w 1964 roku, przy okazji obchodów Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Wiśle. W ramach stałej wystawy, w salach zaaranżowanych na tradycyjną izbę góralską można poznać historię regionu. W osobnej sali organizowane są wystawy czasowe, prowadzi się tam także warsztaty.

W 2010 roku przy muzeum otwarto Enklawę Budownictwa Drewnianego. Można tam zobaczyć kolibę pasterską, pasiekę pszczelarską, chatę komornika i przede wszystkim tradycyjną kuźnię, w której na własne oczy można zobaczyć, jak wygląda praca kowala. 

Atrakcje w Wiśle – skocznia narciarska „Malinka” im. Adama Małysza

Będąc w Wiśle, nie można ominąć jednego z najsłynniejszych obiektów sportowych w Polsce. Skocznia narciarska „Malinka” im. Adama Małysza znajduje się przy drodze wojewódzkiej nr 942, na trasie prowadzącej w stronę Przełęczy Salmopolskiej. 

Pierwsza skocznia w Malince została uruchomiona w 1933 roku. Wówczas, była wykonana z drewna. Obecny obiekt, oddany do użytku w 2008 roku, nie ma z nią nic wspólnego. „Malinka” to jedna z najnowocześniejszych skoczni narciarskich w kraju. Charakteryzuje się punktem konstrukcyjnym K120 i rozmiarem HS 134. To pozwala klasyfikować ten obiekt jako duży. 

Skocznia jest udostępniona do zwiedzania. Tuż obok obiektu znajduje się duży bezpłatny parking. Przyjezdni mogą wejść na trybuny lub wjechać na sam szczyt „Malinki”, by przekonać się, jakie widoki mają skoczkowie, zanim opuszczą belkę startową. Jedno spojrzenie w dół wystarczy, by uzmysłowić sobie, że ten sport mogą uprawiać wyłącznie osoby obdarzone prawdziwie stalowymi nerwami.

Atrakcje w Wiśle dla dorosłych – Aleja Gwiazd Sportu

Wiele osób, które przyjeżdżają do Wisły, swoje pierwsze kroki kieruje w stronę rynku i deptaku. O ile pierwsze z wymienionych miejsc ma pewien urok (choć z całą pewnością nie zasłużył na miano najpiękniejszego rynku w kraju), to wiślański deptak nie zachwyca. Ot, zwykła ulica spacerowa z niezliczonymi kawiarniami, restauracjami, sklepami i straganami. Warto jednak udać się w tamtą stronę, choćby po to, by przejść się słynną Aleją Gwiazd Sportu, która rozpoczyna się właśnie na deptaku i ciągnie się w kierunku kościoła Apostołów Piotra i Pawła. 

Międzyzdroje mają swoją Promenadę Gwiazd, a Wisła – alejkę dedykowaną najwybitniejszym sportowcom, związanym z miastem. Założono ją we wrześniu 2008 roku, w celu upamiętnienia otwarcia skoczni narciarskiej im. Adama Małysza. Wówczas, w płyty chodnika wmurowano pierwsze wykonane z brązu tablice. Pierwsza z nich była poświęcona obiektowi „Malinka”, natomiast druga – samemu Adamowi Małyszowi. Znajdziemy tam także tablice upamiętniające sukcesy m.in. Apoloniusza Tajnera, Jana Szturca, Jana Legierskiego, Janusza Rokickiego i Jana Kawuloka. 

Atrakcje w Wiśle dla nastolatków – Centrum Edukacji Ekologicznej

Co polecimy młodzieży odwiedzającej Wisłę? Wśród licznych atrakcji miasta, na szczególne wyróżnienie zasługuje Centrum Edukacji Ekologicznej. Obiekt jest zlokalizowany na terenie ośrodka sportowego Jonidło i znajduje się w odległości ok. 3 km od centrum miasta.

Kompleks rekreacyjno-edukacyjny to wymarzone miejsce na romantyczny spacer we dwoje. Drewniana kładka nad stawem i most zawieszony nad Wisłą, otoczenie pięknych ogrodów – to wszystko tworzy magiczną atmosferę. Nie można jednak zapomnieć, że to niezwykłe miejsce ma także walor edukacyjny. Przechadzając się alejkami pięknie zaaranżowanych ogrodów (pachnących ziół, zmysłów z kołami iluzji i roślin kwitnących) można poznać wiele zaskakujących faktów przyrodniczych i odkryć nowe gatunki roślin. Ogrody tworzą idealną scenerię na sesję zdjęciową. W pobliżu znajdują się trasy biegowe, rowerowe, rolkowe i korty tenisowe. 

Atrakcje w Wiśle dla dzieci – Zabytkowy Park Przygód

Na koniec zostawiliśmy atrakcję, która spodoba się najmłodszym, ale nie tylko. Zabytkowy Park Przygód pozwala w kilka minut poznać wszystkie najważniejsze zabytki, zlokalizowane wzdłuż nurtu Wisły. Nie jest to zbyt duży obiekt. Miniatur jest tam dziesięć, ale każda z nich znacząco wyróżnia się na tle makiet, które można podziwiać w innych tego typu parkach. Wszystkie zostały zbudowane z mozaiki, co sprawia, że prezentują się fantastycznie. Możemy tam podziwiać rezydencję prezydenta w Wiśle, krakowski Wawel, zamki: w Janowcu, Sandomierzu, Kazimierzu Dolnym i Świeciu. Nie zabrakło Zamku Królewskiego w Warszawie, gdańskiego Żurawia, toruńskiej katedry i puławskiego pałacu

Miniaturowe obiekty fantastycznie prezentują się za dnia, a jeszcze lepiej – nocą. Po zmroku, wszystkie miniatury są oświetlone, co sprawia, że jeszcze bardziej przyciągają uwagę. Tuż obok znajduje się jeszcze jedna ciekawa atrakcja – na 35 tablicach dokładnie opisano całą rzekę Wisłę. 

Zabytkowy Park Przygód mieści się w Parku Kopczyńskiego, na przedłużeniu ulicy Bolesława Prusa. Wizyta w tym miejscu to świetny pomysł na rodzinne popołudnie. Przy miniaturowych obiektach, każde dziecko poczuje się jak olbrzym w krainie liliputów.