Ustka, niewielkie miasto w województwie pomorskim, przyciąga nie tylko wspaniałymi krajobrazami i specyficznymi walorami klimatycznymi, ale także ciekawymi miejscami i obiektami. Nie jest to specjalnie zaskakujące, bo zabytkowa architektura, wspaniałe molo i obiekty militarne to tylko początek długiej listy miejsc i rzeczy, które czekają na przyjezdnych.

Atrakcyjne miejsca w Ustce bardziej przypominają atrakcje w Mikołajkach niż atrakcje w okolicach Warszawy. Miasto położone u ujścia Słupi to propozycja dla osób, które cenią sobie odpoczynek w malowniczej okolicy. Piękne piaszczyste plaże, lasy, parki - w Ustce łatwo zapomnieć o miejskim zgiełku. Nie można jednak nie wspomnieć, że poza naturalnymi atrakcjami, na przyjezdnych czekają tam także liczne zabytki i inne interesujące miejsca. Wszystko to sprawia, że w Ustce nie sposób się nudzić

Atrakcje w Ustce – molo i pomnik syreny

Każdy region ma swoje ikony. Atrakcje w Wiśle to przede wszystkim malownicze szlaki, stare schroniska górskie i skocznie narciarskie. Atrakcje w Ustce, podobnie jak w innych nadmorskich miejscowościach, to plaże, porty i oczywiście mola. Usteckie molo, zlokalizowane po wschodniej stronie Słupi, jest na swój sposób wyjątkowe – betonowy pomost jest chroniony (niewysokim murkiem) tylko z jednaj strony. Warto mieć to na uwadze, jeżeli wybieramy się na spacer z małymi dziećmi.

Niewątpliwą atrakcją tego miejsca jest pomnik obserwującej morze syreny – mitycznej pół-kobiety, pół-ryby. Wiąże się z nim ciekawa legenda - każdemu, kto dotknie jej piersi, spełni się półtora życzenia. Dlaczego nie trzy? To proste - syrena nie jest złotą rybką, a zaledwie pół-rybą. Przyglądając się pomnikowi, łatwo można dojść do wniosku, że legenda jest znana wśród turystów. Obie piersi pół-nagiej istoty są wyraźnie „wygłaskane”, o czym świadczy ich jasny kolor, jaśniejszy niż pozostałej części pomnika. 

Atrakcje w Ustce – latarnia morska

Kolejną atrakcją Ustki, której po prostu nie można ominąć, jest piękna latarnia morska. Obiekt w obecnej formie został wzniesiony w 1892 roku. Latarnia bez szwanku przetrwała II wojnę światową i tuż po zakończeniu działań zbrojnych (a dokładnie – 15 listopada 1945 roku) została ponownie uruchomiona.

Latarnia morska w Ustce to obiekt wyjątkowy w skali polskiego wybrzeża, z dwóch powodów. Po pierwsze, jest jedną z najniższych latarni nad Bałtykiem – mierzy niespełna 20 metrów. Po drugie, budowniczy nadali jej nietypową dla tego typu obiektu formę. Obiekt składa się z ceglanego budynku z dobudowaną ośmiokątną wieżą. 

Obiekt jest udostępniony do zwiedzania. Ze szczytu latarni roztacza się piękny widok na Ustkę i znaczną część wybrzeża. Po stronie wschodniej rozpościera się zachwycający pejzaż z piaszczystą plażą na pierwszym planie.

Atrakcje w Ustce – zabytkowe rybackie chaty

Obecnie Ustka jest miastem uzdrowiskowym, ale historycznie osada położona u ujścia Słupi była osadą rybacką. O tradycjach tego miejsca przypomina Stare Miasto, czyli tzw. „starówka rybacka”. Ta część Ustki jest objęta ochroną konserwatorską. Zachował się tam historyczny układ zabudowy, w której dominują odrestaurowane chaty rybackie.

Domy wykonane w technice szachulcowej charakteryzują się biało-brązową kratą, którą tworzy drewniany stelaż. Element ten służył podtrzymywaniu wypełnienia. To składało się z bielonej gliny i słomy. Wspaniale odrestaurowane chaty tworzą niezwykły klimat tego miejsca. Zdecydowanie warto wybrać się tam na spacer, zwłaszcza o „złotej godzinie”, kiedy panują najlepsze warunki do robienia zdjęć.

Atrakcje w Ustce – Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

Będąc w Ustce, nie można nie odwiedzić okolicznych atrakcji. Jedna z najciekawszych jest położona w odległości ok. 40 kilometrów na wschód od miasta (w kierunku Łeby). Mowa o wspaniałym Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.

Skansen w Klukach to dawna wieś, którą kiedyś zamieszkiwali Słowińcy. W otwartych chatach szachulcowych mieści się ekspozycja, która przedstawia codzienne życie dawnych mieszkańców osady. To wyjątkowe miejsce warto odwiedzić o każdej porze roku. Jeżeli jednak do Ustki wybierasz się w maju, muzeum powinno stać się obowiązkowym punktem w planie wycieczki. To właśnie wtedy odbywa się tam słynne „Czarne Wesele” – wydarzenie upamiętniające tradycję tego miejsca.

Impreza kulturalna nawiązuje do tradycyjnego wykopywania torfu. W czasach, gdy tamtejsze ziemie zamieszkiwali Słowińcy, okolice Kluków nie były zalesione. Żeby pozyskać materiał opałowy na zimę, wiosną i latem mieszkańcy osady wykopywali i suszyli torf. Ta ciężka praca była wykonywana wspólnymi siłami – każdy kopał u każdego. Gospodarz, u którego wykopywano torf wieczorem, był zobowiązany do zorganizowania kolacji, nazywanej „weselem”. 

W trakcie imprezy, na własne oczy można zobaczyć, jak wyglądają dawne metody kopania torfu. Można też wejść do chat i spróbować swoich sił w typowych pracach gospodarskich. 

Atrakcje w Ustce – Muzeum Chleba

Muzeum Chleba to bez wątpienia jedna z najciekawszych atrakcji w Ustce. Obiekt mieszczący się na poddaszu piekarni powstał w 1998 roku, z inicjatywy Eugeniusza Brzóski – usteckiego piekarza. Obecnie opiekę nad muzeum sprawuje jego syn Adam.

Na poddaszu rodzinnej piekarni zgromadzono ponad dwa tysiące eksponatów, przybliżających historię piekarnictwa i cukiernictwa. Można tam zobaczyć m.in. zabytkowe maszyny stosowane w piekarnictwie, XVII-wieczny stół przeznaczony do wyrabiania ciasta piernikowego, pochodzące z początku XX wieku gofrownice, mieszadła do ciast, przedwojenny automat do sprzedaży cukierków i zabytkową lodówkę, która działała bez podłączenia do sieci elektrycznej. Zwiedzający mogą zapoznać się z tradycyjnymi metodami cukierniczymi, m.in. z procesem produkcji sękaczy. 

To wyjątkowo interesujące miejsce spodoba się nie tylko miłośnikom piekarnictwa. Należy jednak pamiętać, że muzeum działa przy czynnej piekarni. Termin wizyty trzeba więc ustalić telefonicznie.  

Atrakcje w Ustce dla dorosłych – Muzeum Ziemi Usteckiej

Wymieniając ciekawe miejsca w Ustce, nie można pominąć Muzeum Ziemi Usteckiej. Obiekt mieści się w pochodzącym z XVIII wieku odrestaurowanym domu szachulcowym, zlokalizowanym na ulicy Marynarki Polskiej. Muzeum założone w 2000 roku (z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Ustki) gromadzi eksponaty przedstawiające dzieje miasta i jego mieszkańców.

Znajdziemy tam m.in. fotografie z przełomu XIX i XX wieku, pamiątki po dawnej Stoczni Ustka i dokumenty z okresu powojennego. Wśród eksponatów znalazły się m.in. stroje kąpielowe, które na początku poprzedniego stulecia były największym krzykiem mody, zabytkowe maszyny do pisania i szycia oraz stary sprzęt fotograficzny.

Dlaczego polecamy to miejsce jako atrakcję dedykowaną dorosłym przyjezdnym? To proste - muzeum można zwiedzać całą rodziną (do czego oczywiście zachęcamy), ale ekspozycja może okazać się niezbyt interesująca dla młodszych wczasowiczów.

Atrakcje w Ustce dla nastolatków – Bunkry Blüchera 

Młodzież z całą pewnością będzie zadowolona z wizyty w bunkrach Blüchera. Ze względu na strategiczne położenie Ustki, w latach 30. XX wieku III Rzesza przystąpiła do budowy fortyfikacji na 12-metrowej wydmie. W zespole bunkrów zlokalizowano działa artyleryjskie dalekiego zasięgu. Fortyfikacje miały chronić Rzeszę przed atakiem morskim. Instalacji nadano imię feldmarszałka Blüchera - patrona stacjonującego w Ustce pułku kawalerii.

Żeby dotrzeć do bunkrów, trzeba przedostać się na zachodni brzeg Słupi, najlepiej ruchomą kładką, która w sezonie letnim jest otwierana kilka razy na godzinę. Na miejscu można podziwiać nie tylko pozostałości po niemieckich fortyfikacjach. W bunkrach działa Park Spotkań z Historią – multimedialna wystawa, przedstawiająca codzienne życie stacjonujących tam żołnierzy. O osobistych doświadczeniach opowiada hologram-duch. Zwiedzając wystawę, można zapoznać się z historią zatopienia okrętu Wilhelm Gustloff, usłyszeć oryginalne nagrania z II wojny światowej i zobaczyć wydarzenia, które miały miejsce w Ustce i okolicach miasta. W miesiącach letnich, działa tam także strzelnica. 

Atrakcje w Ustce dla dzieci – MegaLandia

Jakie atrakcje możemy polecić najmłodszym turystom, odwiedzającym Ustkę? Bez wątpienia, każdemu dziecku spodoba się MegaLandia – wspaniały park rozrywki, w którym odbywają się m.in. występy iluzjonisty, cyrkowców, klaunów i inne ciekawe spektakle (występy artystów odbywają się w sezonie letnim).

Na miejscu można przejechać się „zaczarowanym rowerem”, przejść ścieżkę z zagadkami, podziwiać balonowe przedstawienie i pobawić się ogromnymi klockami. Nie zabrakło też uwielbianej przez dzieci strefy dmuchańców, strefy relaksu na hamakach i minigolfa. Najodważniejsze maluchy mogą zapuścić się w głąb wiklinowego labiryntu. Chcąc wybrać się z dziećmi do MegaLandii, warto zarezerwować sobie cały dzień. Na powierzchni 25000 m kw. zgromadzono tyle atrakcji, że krótsza wycieczka właściwie nie wchodzi w grę.