O wyjątkowości Międzyzdrojów decyduje nie tylko położenie na wyspie Wolin, ale także liczne atrakcje, zgromadzone w granicach malowniczego miasta. Nie będziemy wspominać o plaży i molo, bo te miejsca to oczywisty punkt w programie wycieczki na polskie wybrzeże.

Nadmorska stolica kultury i sztuki przyciąga nie tylko Festiwalem Gwiazd. W Międzyzdrojach znajdziemy wiele interesujących miejsc, które jeszcze bardziej uatrakcyjnią pobyt w pięknym miasteczku uzdrowiskowym. Wydaje ci się, że atrakcje w Międzyzdrojach przypominają atrakcje w Ustce? Otóż nic bardziej mylnego! Jeżeli z listy miejsc do odwiedzenia skreślimy plażę i molo (najbardziej oczywiste „ciekawostki” w nadbałtyckich miejscowościach), okaże się, że to niewielkie miasto, niczym atrakcje w okolicach Warszawy, zaskakuje niezwykłą różnorodnością. Nie brakuje tam także obszarów pozwalających obcować z dziką, niemal pierwotną naturą. Pod tym względem, najciekawsze miejsca w Międzyzdrojach przypominają nieco atrakcje w Wiśle. Zapraszamy na wycieczkę szlakiem interesujących miejsc w Międzyzdrojach.

Atrakcje w Międzyzdrojach – Woliński Park Narodowy

Rozpoczynamy w Wolińskim Parku Narodowym, położonym tuż przy granicach miasta. Piesza wycieczka licznymi szlakami turystycznymi to prawdziwa gratka dla miłośników dzikiej fauny, przede wszystkim – ptactwa. Woliński Park Narodowy jest domem ponad 230 gatunków ptaków, w tym majestatycznego orła bielika. To magiczne miejsce zachwyca także niezwykłą florą. W parku znajdziemy wiele rzadkich i chronionych roślin. Na tej liście znalazł się m.in. rokitnik zwyczajny, porastający zbocza klifów. Skoro o tym mowa, to właśnie tam znajdziemy najwyższe, bo sięgające aż 93 metrów n.p.m., klify. 

W parku znajdziemy kilka romantycznych punktów widokowych. Ze Wzgórza Zielonka widać Krainę 44 Wysp, ze szczytu Wzgórza Gosań rozpościera się zachwycająca panorama Morza Bałtyckiego, a Piaskowa Góra pozwala podziwiać piękne Jezioro Turkusowe. Warto odwiedzić też Kawczą Górę. Schody prowadzące na jej szczyt odkrywają całe piękno Zatoki Pomorskiej.

Atrakcje w Międzyzdrojach – Bałtycki Park Miniatur

Czy w kilkadziesiąt minut można poznać najważniejsze atrakcje dziewięciu nadbałtyckich krajów? Okazuje się, że tak! Wystarczy wybrać się do Bałtyckiego Parku Miniatur. To wyjątkowe miejsce znacząco różni się od większości podobnych obiektów. O ile inne parki miniatur przedstawiają makietę konkretnego miejsca, to w Międzyzdrojach zobaczymy miniaturowe Morze Bałtyckie, wokół którego ustawione są najbardziej znane atrakcje ze wszystkich krajów mających dostęp do Bałtyku. 

W parku zobaczymy m.in. latarnię morską w Bałtyjsku, bazylikę św. Stanisława i św. Władysława, Dom Bractwa Czarnogłowych, Pałac w Jełgawie, Sobór Zmartwychwstania Pańskiego, katedrę w Helsinkach, most nad Sundem i wiele innych obiektów w skali 1:25. W parku nie zabrakło też specjalnej strefy dla dzieci z kolejkami i dobrze wyposażonym placem zabaw. 

Atrakcje w Międzyzdrojach – Oceanarium

Przemierzając międzyzdrojską promenadę, warto wejść do Oceanarium. To ciekawe miejsce gromadzi wielkie akwaria z przedstawicielami morskiej fauny z całego świata. W Oceanarium można podziwiać różne gatunki rekinów, drapieżne mureny, zachwycające niezwykłym ubarwieniem ryby raf koralowych i wiele gatunków słodkowodnych. 

Jedną z największych atrakcji tego miejsca jest mierzący 16 metrów półtunel, wypełniony najatrakcyjniejszymi przedstawicielami morskich głębin. Jest też strefa, w której można dotknąć żywych ryb.

Niezwykle atrakcyjnie przedstawia się oferta dla najmłodszych. W Oceanarium znajdziemy salę multimedialną i edukacyjną, wystawę rekinów w skali 1:1, a gdy maluchy zmęczą się morskimi atrakcjami, będą mogły aktywnie odpocząć w bawialni. 

To miejsce jest czynne przez cały rok, ale bez wątpienia warto je odwiedzić nie tylko wtedy, gdy pogoda nie zachęca do plażowania. 

Atrakcje w Międzyzdrojach – Gabinet Figur Woskowych

W pobliżu Oceanarium znajduje się jeszcze jedna atrakcja, którą warto uwzględnić w planie wycieczki po Międzyzdrojach. Mowa o słynnym Gabinecie Figur Woskowych. Galeria gromadzi ok. 100 podobizn znanych postaci, w tym: polityków, naukowców i osób ze świata rozrywki i kultury. Nie zabrakło też figur przedstawiających postaci z animacji i filmów. Tak bogate zbiory czynią ten gabinet jednym z największych tego typu obiektów w Polsce.

Kogo „spotkamy” w tym ciekawym miejscu? W ekspozycji znalazły się m.in. figury Baracka Obamy, Alberta Einsteina, Krzysztofa Kolumba, Kleopatry, Cezarego Pazury, Krystyny Jandy i Bogusława Lindy. Strefę postaci fantastycznych reprezentują bohaterowie najbardziej znanych produkcji telewizyjnych i kinowych, takich jak: „Gra o tron”, „Władca pierścieni”, „Harry Potter”, „Kraina lodu”, „Shrek” czy „Alicja w Krainie Czarów”. Wszystkie figury zostały wykonane w skali rzeczywistej i z każdą można zrobić sobie zdjęcie, bez żadnych opłat.

Atrakcje w Międzyzdrojach – Zagroda Pokazowa Żubrów

Powróćmy na chwilę do Wolińskiego Parku Narodowego, gdzie mieści się atrakcja, której nie powinien przegapić żaden miłośnik dzikiej przyrody. Zagroda Pokazowa Żubrów, bo o tym miejscu mowa, jest położona w odległości ok. 1,5 km od centrum miasta. Spacer zielonym szlakiem potrwa najwyżej 30 minut. 

Zagroda została założona w 1976 roku, kiedy sprowadzono tam pierwsze okazy (z Białowieży i Borek). Od tego czasu, w Wolińskim Parku Narodowym co roku rodzą się 2 cielaki. W sektorze udostępnionym dla turystów zorganizowano ścieżkę widokową z pomostami, dzięki czemu każdy przyjezdny może z bliska przyjrzeć się tym majestatycznym zwierzętom. 

Warto podkreślić, że na terenie Zagrody Pokazowej Żubrów jest też część wydzielona dla innych zwierząt. Mieszkają w niej gatunki bytujące w parku, które z różnych powodów nie są zdolne do samodzielnego życia na wolności. W tej części można podziwiać m.in. dziki, sarny, jelenie i orły bieliki.

Atrakcje w Międzyzdrojach dla dorosłych – plaża naturystów

Co można zaproponować dorosłym turystom, odwiedzającym Międzyzdroje? Spośród wielu atrakcji, wybraliśmy jedną, która w Polsce nie jest zbyt oczywista – plażę nudystów. Co prawda na polskim wybrzeżu przybywa miejsc dedykowanych miłośnikom nagiego plażowania, jednak wciąż mocno odstajemy w tym temacie od krajów Europy Zachodniej. Plaża w Międzyzdrojach jest jedną z najbardziej cenionych.

Przyjezdni chwalą to miejsce za kameralny charakter i za panującą tam czystość. Plaża jest oddalona od centrum o ok. 3 kilometry. To dość szeroki pas piasku, do którego prowadzi gęsty las (co dodatkowo sprzyja atmosferze odosobnienia i chroni plażowiczów przed nachalnymi spojrzeniami). Z oczywistych względów, jest znacznie mniej zatłoczona niż plaże tekstylne, więc można nie przejmować się ściskiem i wszechobecnymi parawanami. Polecamy to miejsce wszystkim osobom, które chcą spróbować opalania i pływania bez strojów kąpielowych i które zdążyły już polubić tę formę nadmorskiego wypoczynku. 

Atrakcje w Międzyzdrojach dla nastolatków – Aleja Gwiazd

Hollywood Walk of Fame to miejsce znane na całym świecie. Nie trzeba jednak odwiedzać Los Angeles, by móc przespacerować się prawdziwą aleją sław, bo podobne miejsce (może nie tak dużego „kalibru”, ale jednak) mamy też w Polsce. To słynna Promenada Gwiazd w Międzyzdrojach - miejsce, w którym swój ślad zostawiły największe sławy rodzimego przemysłu rozrywkowego.

Słynny deptak powstała na międzyzdrojskiej Promenadzie w 1996 roku, kiedy odbył się pierwszy Wakacyjny Festiwal Gwiazd. Jako pierwsi, odciski dłoni w brązie uwiecznili Beata Tyszkiewicz i Daniel Olbrychski. Obecnie w tym niezwykłym miejscu można zobaczyć ok. 200 śladów dłoni największych gwiazd telewizji, kina, teatru i estrady. Wzdłuż deptaku ustawiono też symboliczne rzeźby, przedstawiające najwybitniejszych artystów, m.in. Andrzeja Wajdę, Krzysztofa Kieślowskiego, Gustawa Holoubka, Andrzeja Łapickiego i Jana Machulskiego.  

Atrakcje w Międzyzdrojach dla dzieci – planetarium

W Międzyzdrojach nie brakuje też atrakcji, które zachwycą najmłodszych wczasowiczów. Jedną z nich jest Planetarium – obiekt, który w wyjątkowy sposób łączy świat nauki i rozrywki. Obiekt działa w tym samym budynku, co Gabinet Figur Woskowych. 

Placówka w Międzyzdrojach nie jest największym planetarium w Polsce, ale z pewnością jednym z najnowocześniejszych. Cyfrowe projektory wyświetlają trójwymiarowy obraz kosmosu na 7-metrowej kopule. Odwiedzający mogą odbyć fascynującą podróż po galaktykach i podziwiać aktualny układ gwiazd. Warto podkreślić, że poza tradycyjnymi projekcjami, Planetarium w Międzyzdrojach organizuje też pokazy wciągających filmów o wszechświecie. Nauka i rozrywka w jednym – z takiego rozwiązania będą zadowoleni nie tylko rodzice, ale także (a może przede wszystkim) ich pociechy. To świetna propozycja na spędzenie czasu, gdy pogoda nie zachęca do aktywnego wypoczynku, jednak warto tam zajrzeć, nawet gdy panują idealne warunki do plażowania i zażywania morskich kąpieli.