Anglia to bardzo różnorodny kraj, w którego rozmaitych zakątkach możemy natrafić na interesujące zabytki, obiekty, wydarzenia i rozrywki. Jest częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej – warto dodać, że częścią najludniejszą i największą. Anglia przyciąga wiele milionów turystów rocznie, choć obecnie zwiedzanie Wysp Brytyjskich jest nieco utrudnione z powodu Brexitu. Jeśli decydujemy się na podróż, konieczne będzie wyrobienie paszportu.

Stonehenge

Nie można być w Anglii i nie odwiedzić Stonehenge. To budowla megalityczna w hrabstwie Wiltshire, która przyciąga co roku miliony turystów. Miejsce owiane jest tajemnicą – do dziś nie udało się bowiem ustalić naukowcom, jakie dokładnie było jego przeznaczenie i w jaki dokładnie sposób powstało. Istnieje za to dużo hipotez, w tym niektóre bardziej prawdopodobne niż inne. Stonehenge to najważniejsza i chyba najbardziej znana tego typu budowla na świecie, położona 140 kilometrów od Londynu, w pobliżu Salisbury. Będąc w stolicy można więc wybrać się na jednodniową wycieczkę – własnym samochodem, busem lub korzystając z oferty zorganizowanej wycieczki.

Obiekt pochodzi z okresu późnego neolitu, choć powstawał w trzech fazach. Najprawdopodobniej spełniał funkcję kultową, rytualną. Choć pozornie to tylko kamienne kręgi, warto wybrać się do Stonehenge i poczuć tą charakterystyczną, niezwykłą atmosferę, jaka otacza to miejsce. Około 2,5 kilometra od megalitów powstało w 2013 roku Stonehenge Visitor Centre, gdzie można obejrzeć wystawy stałe i czasowe. Znajduje się tam kawiarnia, galeria oraz sklep z pamiątkami.

Pałac Buckingham

Buckingham Palace (Pałac Buckingham) to ważny punkt na liście obiektów do zwiedzenia w Wielkiej Brytanii. Jest oficjalną londyńską rezydencją monarchów brytyjskich od roku 1837. Nie wszyscy wiedzą, że na terenie pałacu można znaleźć między innymi pocztę, sklep jubilerski, gabinet medyczny i bankomat. Pałac Buckingham to największy na świecie pałac królewski, który został zbudowany w 1703 roku, a przez kolejne lata systematycznie go rozbudowywano.

Kiedy sztandar królewski wisi na pełnej wysokości, oznacza to, że monarchini jest w pałacu. Turystów przyciągają nie tylko wspaniałe wnętrza obiektu (wiele z nich można zwiedzać, choć nie we wszystkie miesiące), ale też słynna zmiana warty przed pałacem, którą warto zobaczyć na własne oczy. Od kwietnia do lipca można ją oglądać codziennie o godzinie 11.30. W pozostałych miesiącach w roku zmiana warty odbywa się co drugi dzień. 

Pałac Westminsterski i Big Ben

Westminsterfot. Andrew Aitchison / In pictures via Getty Images

Popularne atrakcje w Anglii, przyciągające wielu turystów, to również Pałac Westminsterski i oczywiście symbol Londynu, a w pewnym sensie także Wielkiej Brytanii – słynny Big Ben. Palace of Westminster, czyli Pałac Westminsterski to budynek zabytkowy, neogotycki. Jest siedzibą brytyjskiej Izby Gmin, Izby Lordów oraz urzędów z nimi związanych. Co ciekawe, jego budowę rozpoczęto dużo wcześniej niż się na pozór wydaje – uczynił to jeszcze Knut Wielki w 1016 roku. Do roku 1512 pałac służył jako siedziba monarchy.

Na północnym krańcu budynku znajduje się właśnie wieża zegarowa Big Ben, której właściwa nazwa to Elizabeth Tower. Pałac Westminsterski otwarty jest od 9.00 do 17.00, w dni, w których nie odbywają się obrady parlamentu. Za wejście dorośli zapłacą 29 funtów. Dla dzieci i młodzieży przewidziane są zaś zniżki, a nawet darmowe bilety. 

Zamek Windsor

Windsorfot. Matt Dunham - WPA Pool / Getty Images

Znajdująca się w mieście Windsor rezydencja królów angielskich spodoba się wszystkim miłośnikom wielkich zamków i pięknych wnętrz. Windsor Castle, czyli Zamek Windsor, znajduje się w hrabstwie Berkshire w południowej Anglii. Położony jest na zachód od Londynu. Odległość z centrum stolicy do samego zamku wynosi około 35 kilometrów. Wyprawa jednak zajmie nam z pewnością cały dzień, bo naprawdę jest co oglądać. To jeden z najczęściej i najchętniej odwiedzanych zamków angielskich – zarówno przez obywateli Wielkiej Brytanii, jak i przez turystów.

Koszt biletu dla osoby dorosłej to 26,5 funta od niedzieli do piątku i 28,5 funta w soboty. Bilety dla młodzieży, dzieci, osób niepełnosprawnych i dla grup są tańsze. Dzieci poniżej 5 lat wchodzą za darmo. Jeśli chodzi o godziny wejścia, zależą od daty zwiedzania. Od 1 marca do 31 października do budynku możemy wejść między 10.00 a 17.15, a od 1 listopada do 28 lutego między 10.00 a 16.15. Zamek został zbudowany w XI wieku przez Wilhelma I Zdobywcę, a kolejni władcy go rozbudowywali. Turyści mogą zwiedzić apartamenty królewskie, kaplicę świętego Jerzego i Queen Mary’s Dolls’ House, czyli pomieszczenie z niesamowitym domem dla lalek, wykonanym specjalnie dla królowej Marii, żony króla Jerzego V. 

Muzeum Brytyjskie

Lista najważniejszych atrakcji w Anglii obejmuje oczywiście Muzeum Brytyjskie – największe muzeum w Wielkiej Brytanii i jedno z największych na świecie. Od swojego otwarcia w XVIII wieku British Museum otwarte jest dla zwiedzających za darmo. W jego zbiorach znajduje się przeszło 8 milionów eksponatów. Nie wszystkie dostępne są dla turystów. Wśród tych, które są wystawione na widok publiczny i tak każdy znajdzie coś interesującego dla siebie.

Są to zbiory niezwykłe, pochodzące z różnych stron świata. Dużym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza zabytki z czasów starożytnych – z Bliskiego Wschodu, Egiptu, Grecji i Rzymu. W Muzeum Brytyjskim możemy zobaczyć między innymi Kamień z Rosetty, dzięki któremu udało się rozszyfrować egipskie hieroglify. 

Atrakcje w Anglii dla dorosłych - Bath

Bathfot. Matt Cardy/Getty Images

Bath to popularne miasto w Anglii – miejscowość położona w hrabstwie Somerset, 159 kilometrów od Londynu. Z wycieczki do Bath ucieszą się nie tylko fani rzymskich łaźni, ale też czytelnicy książek Jane Austen. Akcja jej dwóch powieści, czyli „Opactwa Northanger" i „Perswazji" umiejscowiona została właśnie w Bath. Sama pisarka mieszkała tu bowiem przez kilka lat. Od tamtych czasów zabudowa miasta zmieniła się bardzo nieznacznie, zaś jego charakterystyczny klimat pozostał. Warto podejść przede wszystkim do Centrum Jane Austen, by dowiedzieć się więcej o życiu pisarki.

Najbardziej spektakularny budynek w Bath to niewątpliwie Royal Crescent – 30 szeregowych domów, połączonych ze sobą i tworzących jednolity łuk. Koniecznie musimy też dotrzeć do słynnego mostu Pulteney na rzece Avon. Most łączy starą część Bath z nową. Na całej swojej rozpiętości Pulteney Bridge jest zabudowany – mieszczą się w nim sklepiki, w których można zrobić wspaniałe zakupy. To jeden z zaledwie czterech takich mostów na świecie.

Kiedy już zmęczymy się zwiedzaniem, możemy zażyć leczniczych kąpieli z których słynie miasto. Niestety, w samych łaźniach rzymskich obowiązuje zakaz kąpieli. Ale ponieważ w Bath występują jedyne na terenie Wielkiej Brytanii źródła geotermalne, które posiadają wiele leczniczych właściwości, warto udać się do Thermae Bath Spa, by z nich skorzystać.

Atrakcje w Anglii dla nastolatków – London Eye

Mike Kemp/In Pictures via Getty Imagesfot. Mike Kemp/In Pictures via Getty Images

W Anglii coś dla siebie znajdą tak dorośli, nastolatki, jak i dzieci. Mnóstwo młodzieży można spotkać przy słynnym Londyńskim Oku, czyli London Eye. To koło obserwacyjne, nazywane również Kołem Millenijnym, czyli Millennium Wheel, ponieważ zostało wybudowane z okazji nowego tysiąclecia. Ten popularny, diabelski młyn znajduje się w dzielnicy Lamberth, na południowym brzegu Tamizy.

Chętni mogą wsiąść do jednej z 32 klimatyzowanych kapsuł pasażerskich, które wyniosą ich na wysokość 135 metrów. Pełny obrót koła trwa około 30 minut. Standardowy bilet można kupić online za 32,5 funta. Normalna cena biletów w kasie to 36 funtów. Widoki i wrażenia są jednak niezapomniane i na pewno spodobają się każdemu. Jeśli pogoda będzie sprzyjać, z wysokości można zobaczyć nawet oddalony Zamek Windsor. Do London Eye udaje się wiele wycieczek szkolnych. Jeśli zatem organizuje się wycieczkę szkolną z Polski, warto uwzględnić i tę atrakcję.

Atrakcje w Anglii dla dzieci – Warner Bros Studio Tour London

Atrakcje w Anglii dla dzieci są naprawdę liczne! Można wybrać się do parku rozrywki Legoland Windsor lub do tak zwanego Thomas Land, będącego częścią parku rozrywki Drayton Manor, koło Tamworth. W hrabstwie Hampshire w Anglii znajduje się też park rozrywki Paultons Park z licznymi atrakcjami kierowanymi do dzieci. Olbrzymią atrakcją jest jednak z pewnością Warner Bros Studio Tour London, przyciągające wszystkich fanów Harry'ego Pottera. Tak naprawdę wyprawa do tego miejsca pozwoli mile spędzić czas zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Można zwiedzić tam plany filmowe i dowiedzieć się, jak powstawały znane wszystkim filmy. Miejsce jest tak magiczne, jak i opowieść o dorastającym czarodzieju. Lepiej z wyprzedzeniem zaplanować swoją wizytę, aby nie zabrakło biletów. W cenie wejściówek możemy zobaczyć między innymi Wielką Salę w Hogwarcie, Zakazany Las czy Ulicę Pokątną. Na zwiedzających czeka zresztą wiele różnych atrakcji. Kiedy się zmęczymy, możemy się zaś udać na miejscu na popołudniową herbatkę i przekąskę.