Zawsze marzyłam, by skompletować dużą kolekcję przewodników po całym świecie. I zebrać przynajmniej pudło map. W całym tym papierze kryła się dla mnie magia, bez której nie wyobrażałam sobie przemierzania świata. Do czasu. Gdy od przeciążonego plecaka zaczął mnie boleć kręgosłup i gdy coraz bardziej denerwowały mnie zdezaktualizowane informacje, jakie wyczytywałam w wydaniach książek sprzed kilku lat. Postanowiłam wtedy, że podczas kolejnego wyjazdu skończę z papierem. W zamian sięgnęłam po aplikacje na telefon. Zaczęłam testować, przeglądać, oceniać. Szybko zorientowałam się, że choć mniej w nich magii, to znacznie więcej treści, przydatnych funkcji, aktualnych informacji. Dziś nie wyobrażam sobie bez nich podróży. Z żadną mapą nie zlokalizowałabym się w środku algierskiej kazby, nie wiedziałabym, co ze sobą zrobić w Kadyksie, w którym przypadkowo nocowałam, i nie trafiłabym do najlepszej lizbońskiej knajpy polecanej przez lokalsów. Dzięki nim nie tracę czasu na formalności (np. załatwianie hotelu w informacji turystycznej) i wykorzystuję go na zwiedzanie, rozmowy z ludźmi i smakowanie podróży. Czyli to co cenię w odkrywaniu świata najbardziej. Was też do tego zachęcam. Dlatego poniżej prezentuję subiektywny przewodnik po najlepszych aplikacjach podróżniczych. Sami przekonajcie się, jak łatwe z nimi mogą być podróże. Ekspresowe pakowanie - Getpacked cena: 1,79 euro Nie możesz się już doczekać wyjazdu, ale przeraża cię pakowanie? Nie wiesz, jakie buty ze sobą zabrać i czy bierzesz ze sobą wystarczająco dużo ciepłych ubrań? Jeżeli tak, to aplikacja Getpacked jest właśnie dla ciebie. Wystarczy odpowiedzieć na kilka prostych pytań (data wyjazdu, gdzie jedziesz, jaki typ wyjazdu, czy z dziećmi itp.), a Getpacked podpowie ci, co ze sobą zabrać, tak by było akurat.
Getpacked (Fot. Materiały prasowe) Znajdź połączenia - Skyscanner cena: Za darmo Idealne rozwiązanie dla łowców tanich lotów i dla tych, którzy często przemieszczają się samolotami. Główną funkcją tej aplikacji jest wyszukiwanie najdogodniejszych połączeń lotniczych. To co bardzo też w niej cenię, to funkcja wykresu pokazująca, w którym dniu są najtańsze loty na szukaną przez nas trasę. Zaoszczędzone pieniądze oznaczają przecież więcej podróżowania. Skyscanner (Fot. Materiały prasowe) Ułóż plan podróży - Tripomatic cena: Za darmo Szczególnie ją doceniam podczas tzw. city breaków, czyli krótkich wypadów do miast. Dzięki niej nie trzeba bowiem wcześniej studiować przewodników czy przygotowywać specjalnych planów. Wystarczy włączyć GPS, zaznaczyć, co cię interesuje, a aplikacja pokaże najciekawsze miejsca w okolicy i pomoże zaplanować, w jakiej kolejności je zwiedzić, by jak najlepiej wykorzystać swój czas. Tripomatic (Fot. Materiały prasowe) Wygodnie w samolocie - SeatGuru cena: Za darmo Są w samolocie takie miejsca, które są wygodniejsze od innych. Żeby je upolować, koniecznie ściągnij aplikację SeatGuru. Możesz w niej znaleźć niemal każdy lot i opinie podróżników odnośnie najwygodniejszych i najmniej komfortowych siedzeń na danej trasie. Wszystko pokazane w bardzo przystępnej szacie graficznej. Usiądź wygodnie i sprawdź swój kolejny lot! SeatGuru (Fot. Materiały prasowe) Zamiast przewodnika - Lonely Planet cena: zależy od przewodnika


Choć jestem przywiązana do mojej przewodnikowej kolekcji, od kiedy odkryłam tę aplikację, nie wyobrażam sobie bez niej podróży. Przewodniki w tej aplikacji mają często bardziej aktualną treść niż te drukowane. Do tego wszystkie mapy są interaktywne. A system wyszukiwania znacznie prostszy niż wertowanie spisu treści. Brakuje jedynie zapachu papieru. Lonely Planet (Fot. Materiały prasowe) Na wszelki wypadek - iPolak cena: Za darmo To nie jest najbardziej interaktywna aplikacja pod słońcem. Jest za to dużo potrzebnych informacji, które każdy podróżnik powinien mieć pod ręką. Adresy i telefony do ambasad we wszystkich krajach świata, ostrzeżenia, komunikaty MSZ o bezpieczeństwie i rady dla podróżników, którzy np. zostali okradzeni podczas wyjazdu. Obowiązkowo. iPolak (Fot. Materiały prasowe) Poznaj opinię innych - TripAdvisor cena: za darmo Tej aplikacji nie trzeba rekomendować wytrawnym podróżnikom. Dzięki niej można szybko i sprawnie sprawdzić praktyczne informacje na temat hoteli, restauracji i rozrywek właściwie na całym świecie. I dowiedzieć się, co o tych miejscach sądzą inni. Dzięki temu unikniemy przepłacania czy bólu brzucha po jedzeniu w kiepskiej knajpie. TripAdvisor prawdę ci powie. TripAdvisor (Fot. Materiały prasowe) Nie daj się nabrać - XE Currency cena: za darmo Ale ile to jest w przeliczeniu na złote? Takie pytanie zadawaliście sobie tysiąc razy podczas wakacji. Szczególnie podczas burzliwych negocjacji cenowych w krajach arabskich szybko można się zgubić w obliczeniach. Z pomocą przychodzi wtedy aplikacja, w której możesz przeliczyć wszystkie waluty świata. Ich kursy są stale aktualizowane, dzięki czemu masz pewność, że nie przepłacisz. XE Currency (Fot. Materiały prasowe) Nie zgub się - Maplets cena: 2,69 Euro Z Maplets użytkownicy ściągnęli już ponad milion map. To chyba najlepsza rekomendacja. I nie chodzi tylko o plany miast czy dróg, ale też te, które dokładnie pokazują szlaki parków narodowych, trasy na stokach narciarskich czy nawet linie metra! W bazie Maplets znajduje się ponad 10 tys. map (w tym gros z USA). Przydatne zwłaszcza dla tych, którzy planują road trip po Stanach. Maplets (Fot. Materiały prasowe) Dojdź do siebie po podróży - JetLag Genie cena: 2,69 euro Ta aplikacja, choć nie najbardziej użyteczna, spodoba się każdemu, kto chce wykorzystać 100 proc. urlopu i do pracy wraca niemal prosto z lotniska. Wpisuje się do niej, skąd dokąd lecimy i w jakich godzinach normalnie śpimy. A aplikacja za nas reguluje czas, tak byśmy jak najmniej odczuwali jet lag. Specjalnie nastawione budziki pomagają w przestawieniu się na nową strefę czasową. Bez zarwanych nocy. JetLag Genie (Fot. Materiały prasowe)