NO TO W DROGĘ – ANDALUZJA

Gorące południe
W skwarze południa Hiszpanii – bliższego światu arabskie-mu geograficznie i kulturowo – podziwiać można wspaniałą mieszankę dwóch żywiołów – chrześcijaństwa i islamu. Tanie linie – Malaga od 500 zł w dwie strony z Berlina, z Warszawy liniami Centralwings – od ok. 1200 zł lub od lipca liniami Norwegian – już od 560 zł; liniami rejsowymi Alitalia z przesiadką w Mediolanie – ok. 1100 zł.
Samolotem rejsowym – Sewilla, liniami Alitalia z Warszawy lub Krakowa z przesiadką w Mediolanie i Barcelonie/Madrycie – 1300 zł, liniami Brussels Airlines z Warszawy z przesiadką w Brukseli – cena podobna.
www.centralwings.com, www.norwegian.no, www.flysn.com,
www.alitalia.com,
www.bilety-lotnicze.com.pl Z lotniska w Maladze najlepiej kolejką elektryczną (Ferrocarril), 7.00–23.45, 20 km, 12 min, 1 euro; można też miejskim autobusem, co 30 minut, 1 euro; taksówka do centrum – ok. 10 euro.
Dworzec kolejowy RENFE jest przedostatnią stacją na trasie z lotniska, w jego pobliżu usytuowany jest dworzec autobusowy, stąd łatwo o połączenie z miejscowościami nadmorskimi i dalej do Grenady, Sewilli, Rondy.
Samochodem – z Warszawy ok. 3300 km, Malaga słynie z okradania samochodów, miejskie parkingi są przeładowane, 1,50 euro za godzinę postoju; promem z Malagi można popłynąć do Melilli w Maroku, codziennie prócz nd., 7 godzin, a z Taryfy do Tangeru, 35 minut, 45 euro w dwie strony, bilety – www.frs.es. Malaga: wycieczka po mieście – autobusem z platformą widokową, 9.15–19.00, kursy co pół godziny, 11.50 euro, wyrusza sprzed dworca autobusowego.
www.citysightseeing-spain.com Muzeum Picassa (Museo Picasso Malaga) – wt-czw.-10.00-20.00, pt-sob. 10.00-21.00, nd. i święta 10.00-20.00, bilety:  4.50 euro – wystawy czasowe, 6 euro
www.museopicassomalaga.org Alcazaba – zamek z czasów rzymskich, 15 minut piechotą z dworców, codziennie, prócz pn., 9.30–19.30, 1,80 euro. Gibralfaro – zamek połączony z Alcazabą murami i ścieżką, świetna panorama miasta, można tu także dojechać autobusem nr 35, w środku muzeum, 9.30-19.30, 1,80 euro. Wąwóz El Chorro – świetny cel jednodniowej wycieczki z Malagi, 50 km od miasta w kierunku północnym, najlepiej koleją (świetne widoki), w El Chorro można się niedrogo przespać i wynająć rower – 2 euro/godz., jest tu jedno z najlepszych w Europie miejsc do wspinaczki, przejażdżki konne. www.el-chorro.com Białe Miasta – najlepszy dojazd będzie koleją z Malagi, 3 połączenia dziennie, idealną bazą wypadową do Białych Miast i w ostępy natury będzie Ronda, świetne trasy spacerowe wokół miasta. www.andalucia-web.net,
www.turismoderonda.es Benalmadena – port jachtowy, Park Podwodny, Centrum Sztuki, Muzeum Archeologii.
www.benalmadena.com Grenada – z dworca kolejowego do centrum autobusami nr 3, 4, 6 i 9, pięć minut, z dworca autobusowego – nr 3, 15 minut, piesza wycieczka z przewodni-kiem – 2,5 godz., 8 euro, początek trasy codziennie o 12.00 na Plaza Nueva. Alhambra – pałac-forteca – najbardziej ekscytująca jest nocna wycieczka, 10 euro, karnet na zabytki Grenady – 22 euro.
www.alhambra-patronato.es, www.grenadagrenadines.com Sewilla – z dworca kolejowego do centrum autobusy nr 27 i 32, z dworca autobusowego – nr  70 i C1, z lotniska – busem Amarillos, 2,20 euro, taxi – 15 euro; wycieczki po mieście – autobus widokowy, co 30 min z Torre del Oro, 11 euro, bilet ważny cały dzień, zatrzymuje się przy najważniejszych obiektach turystycznych.
www.sevilla.org,
www.turismosevilla.org NURKOWANIE I GOLFAndaluzja po godzinach Tylko 9 dni potrzeba, aby zdobyć licencję nurka w Benalmadenie. Kursy przewidziane są dla ludzi w wieku 18–35 lat. Wymagane są aktualne badania lekarskiei umiejętność pływania. Licencję, ważną na całym świecie, uprawniającą do nurkowania na głębokości 20 m przyznaje Hiszpańska Federacja Sportów Wodnych. Zgłoszenia pod adresem: infojoven.juventud@ayto-malaga.es Golf – Costa del Sol, nazywane też Costa del Golf, uchodzi za centrum golfowe Europy. Na chętnych czeka tu 50 pól. Najpiękniejsze tereny do gry mają: Marbella, Estopona, Mijas, Fuengirola, Benalmadena, Alhurin el Grande, Malaga, Ardales i Nerja. Umiejętności można doskonalić w Akademii Davida Leadbettera i szkole  Manuela Piniero. Więcej: www.visitcostadelsol.com