W ostatniej dekadzie nie tylko wyraźnie zmienił się sposób podróżowania po świecie. Zmieniła się również świadomość samych turystów. Z badań przeprowadzonych przez Światową Organizację Turystyki ONZ wynika, że 87% turystów na świecie chce podróżować w sposób zrównoważony. 33% precyzuje, że ekoturystyka to przede wszystkim mądry wybór miejsca, w którym się zatrzymuje, czyli wybór hotelu lub mieszkania. 

Poniżej przedstawiamy najciekawsze ekologiczne hotele, w których warto zaplanować wypoczynek. 

The Kip (Sri Lanka)

Trudno nawet The Kip nazwać hotelem. To zaledwie 4-pokojowy pensjonat Bed&Breakfast urządzony w dawnej willi w małym rybackim porcie. Kameralna atmosfera i świetna lokalizacja sprawiają, że miejsce jest wybierane przez młode pary i turystów, którzy szukają ucieczki od zgiełku dużych miast. Pensjonat jest otoczony dżunglą, choć do plaży surferów jest zaledwie kilka kroków. 

Para właścicieli Phoebe i Seddy przenieśli się na Sri Lankę w 2015 roku w poszukiwaniu spokojniejszego i wolniejszego życia. W pensjonacie, który otworzyli w Ahangama, działa też fantastyczne The Kip Café oferujące lokalne i organiczne posiłki przygotowywane ze składników z własnego ogrodu. The Kip to także miejsce, gdzie można się sporo dowiedzieć na temat lokalnej kultury wyspy. 

The Kip Sri LankaZ pokojów w The Kip można usłyszeć fale uderzające o brzegi Sri Lanka. Fot. materiały prasowe

Magdas Hotel (Austria)

Wiedeń rekordową liczbę razy zostawał honorowany tytułem najlepszego miasta do życia na świecie. Hotel Magdas znajduje się tuż przy słynnym wiedeńskim Praterze, jednym z najstarszych parków rozrywki na świecie. Sam hotel to miejsce niezwykłe, które nawiązuje do długoletniej tradycji Wiednia jako miasta otwartego. Jest prowadzony przez zaangażowanych w sprawy społeczne hotelarzy, którzy do współpracy zaprosili przybywających do stolicy Austrii migrantów i uchodźców. 

W Magdas Hotel poza nocowaniem można oglądać dzieła sztuki uczniów z pobliskiej szkoły średniej, korzystać z mebli powstałych z recyclingu oraz napić się świetnego piwa z lokalnych warzelni. Na przybywających do hotelu rowerem lub komunikacją miejską czeka 10% zniżki. 

Magdas Hotel WiedeńMagdas Hotel jest położony w jednym z najbardziej zielonych miast Europy. Fot. materiały prasowe

Impact House (Portugalia)

Ten położony w malowniczej nadrzecznej dzielnicy Belém w Lizbonie hostel to miejsce z duszą i z misją. Właściciele stawiają na współpracę z lokalnymi organizacjami non-profit, przygotowują wydarzenia promujące tematy związane ze zrównoważonym rozwojem oraz zapraszają do hotelu okolicznych mieszkańców, by budować silną społeczność w dzielnicy. 

Mimo że Impact House znajduje się właściwie w centrum stolicy Portugalii, można tu było zbudować basen i założyć ogród warzywny, z którego pochodzą warzywa i owoce serwowane podczas roślinnych posiłków w restauracji. Nadwyżki żywności przekazywane są organizacjom charytatywnym zajmującym się bezdomnymi, środki czystości ulegają biodegradacji, a energia pochodzi ze źródeł odnawialnych. W hotelu znajduje się też galeria sztuki, która prezentuje dzieła artystów lokalnych i niepełnosprawnych, a sklep oferuje towary pochodzące ze sprawiedliwego handlu. 

Impact House Belem LizbonaChoć Impact House to hostel, znalazło się w nim miejsce na basen. Fot. materiały prasowe

Ritz Cartlon Charlotte (USA)

5-gwiazdkowy Ritz Carlton Północnej Karolinie to jeden z niewielu przykładów hoteli luksusowych, w których duże znaczenie przykłada się do ograniczania śladu węglowego. Już sama konstrukcja obiektu wyróżnia się zielonym dachem z ogrodem i dwoma ulami, które zapewniają naturalne chłodzenie budynku w upalne dni. Jednocześnie ogród na dachu zapewnia zioła i miód wykorzystywane w hotelowej kuchni. 

Wszyscy pracownicy hotelu noszą ubrania wykonane z recyklowanych plastikowych butelek. Przed hotelem natomiast znajduje się duża stacja ładowania pojazdów elektrycznych. 

hotel ritz carlton charlotteLuksusowy hotel Ritz Carlton w Charlotte wyróżnia się oryginalnymi rozwiązaniami ekologicznymi. Fot. materiały prasowe

Hotel St Bruno (Polska)

Właściciele tego hotelu spa na Mazurach zwracają szczególną uwagę, aby pobyt w ich obiekcie nie miał większego niż niezbędne wpływu na środowisko naturalne. W tym położonym w Giżycku hotelu zupełnie wyeliminowano z użycia przedmioty plastikowe. „Kubki, rurki, butelki, opakowania czy worki na pranie zastępowane są proekologicznymi rozwiązaniami. Woda kranowa w Giżycku jest czysta i zdrowa, dlatego hotel stawia na korzystanie z niej zamiast butelkowanej do picia przez gości" – można przeczytać na stronie hotelu. Na gości czekają też ekologiczne kosmetyki.

Do ogrzewania budynku korzysta się tu z pomp ciepła, które nie produkuje dymu, popiołu ani innych substancji szkodliwych. Hotel ogranicza też zużycie wody oraz korzysta z oświetlenia LED jako oszczędnego źródła światła. 

W hotelu St Bruno na Mazurach dba się o środowisko naturalne. Fot. materiały prasowe

Rifugio di Terraegna (Włochy)

Stara pasterska chata w Parku Narodowym Abruzji, Lacjum i Molis w środkowych Włoszech została niedawno odnowiona i doposażona w kilka udogodnień nieszkodzących środowisku. W schronisku znalazł się piec opalany drewnem do gotowania i ogrzewania, a także panele słoneczne zapewniające energię elektryczną

Schronisko pełniące tez funkcję hotelu jest położone na wysokości 1780 m. n.p.m. Można się tam dostać wyłącznie pieszo, na rowerze górskim lub rakietach śnieżnych. Ośrodek prowadzi organizacja Wildlife Adventures, której celem jest promowanie wśród turystów zachowań i postaw, które pomogą w ochronie endemicznych gatunków zwierząt, takich jak kozica apenińska czy niedźwiedź brunatny

terraegna rifugio włochySchronisko Terraegna jest położone wysoko w Apeninach Środkowych. Fot. materiały prasowe

Soneva Fushi (Malediwy)

Ten bajkowy hotel na Malediwach to świetny przykład, jak łączyć luksus i zrównoważony rozwój. Bungalowy są tu zbudowane z trwałych materiałów, a ośrodek wykorzystuje odnawialne źródła energii, takie jak energia słoneczna. Ośrodek posiada również własne ekologiczne ogrody, które zaopatrują restauracje w świeże produkty. Tym, co najbardziej wyróżnia Soneva Fushi, jest zaangażowanie w ochronę środowiska. Ośrodek prowadzi program ochrony mórz, który obejmuje projekt odbudowy koralowców oraz program ochrony żółwi morskich. 

Soneva Fushi prowadzi również politykę zerowej ilości odpadów, co oznacza, że wszystkie śmieci są poddawane recyklingowi lub ponownie wykorzystywane. Ośrodek posiada własną fabrykę szkła, w której szkło z recyklingu jest przetwarzane na ręcznie robione przedmioty, a nawet centrum recyklingu, w którym goście mogą nauczyć się, jak samodzielnie gospodarować odpadami.

Soneva Fushi MaledwiySoneva Fushi jest doskonałym przykładem, jak łączyć luksus i zrównoważony rozwój. Fot. Materiały prasowe