„Hummus” to po arabsku ciecierzyca, czyli cieciorka lub groch włoski. Na terenach Bliskiego Wschodu roślina ta uprawiana jest od 9 tysięcy lat. Nic więc dziwnego, że jest obecna w kuchniach państw całego regionu.

Jak zrobić hummus

Ale humus to też potrawa. Składa się tylko z czterech składników:

  • ciecierzycy,
  • sezamowej pasty tahini,
  • soku z cytryny,
  • czosnku.

Może być wszystkim: dodatkiem, dipem, pełnoprawnym posiłkiem. Humus jest zdrowy, pełen roślinnego białka, sycący i bardzo uniwersalny – zagra z mnóstwem składników. We współczesne żywieniowe trendy wpasował się idealnie. Przepisy na humus znajdziecie w serwisie MojeGotowanie.pl.

Skąd pochodzi humus?

Od wieków jedzą go Syryjczycy, Egipcjanie, Turcy, Tunezyjczycy i Grecy. Jednak to Liban i Izrael uważają się za ojczyzny humusu. Dlatego toczą niekończący się spór o prawo do nazwania go daniem narodowym. Liban podjął nawet wysiłki, by humus zastrzec jako markę.

Choć rzeczywiście trudno jednoznacznie wskazać, gdzie i kiedy humus wymyślono, to w Libanie jest on absolutną podstawą kuchni, obecną przy niemal każdym posiłku i codziennie. Libańczycy podają go najczęściej z oliwą, porcją niezmielonej cieciorki i szczyptą suszonej papryki. Żeby był gładki, ucierają go na masę dodając kostki lodu.

Globalna kariera humusu

Humus zrobił też niesamowitą karierę na całym świecie. Podobno globalna wartość humusowego rynku to ponad 2,5 miliarda dolarów rocznie. Najwięcej jedzą go Amerykanie, a w Europie – Brytyjczycy. To właśnie w USA w 2012 roku powstał pomysł na Międzynarodowy Dzień Humusu. Choć stał się on produktem dostępnym niemal w każdym sklepie, oczywiście najlepiej próbować go w którejś z jego bliskowschodnich ojczyzn. Na przykład w Libanie.

Dania kuchni libańskiej

Kuchnia tego kraju to – jak zwykle na Bliskim Wschodzie – prawdziwa feeria smaków. Oto, czego koniecznie jeszcze musicie tam spróbować: