Najzimniejsze miejsce na planecie jest jednocześnie najszybciej ocieplającym się. Temperatura na Półwyspie Antarktycznym w ostatnich 50 latach wzrosła o 3 stopnie Celsjusza. Nie dość, że od lądolodu odrywają się olbrzymie góry zamarzniętej wody, teraz ”pękł” także rekord maksymalnej temperatury.

24 marca 2015 roku argentyńska stacja meteo na północnym skraju półwyspu odnotowała 17,5 stopnia C. Niespełna 5 lat później termometry w tej samej bazie bazie Esperanza pokazały 18.3 stopnia

 

Naturalny proces topnienia i rozpadania się lodowców przyśpiesza. Czasem przybiera niezwykle spektakularne formy. Pine Island, najszybciej znikający lodowiec na Antarktydzie, stracił właśnie fragment wielkości Malty – donosi Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). 

Moment, gdy góra lodowa o powierzchni ponad 300 km. kw. oderwała się od jęzora lodowca i szybko rozpadła się na wiele drobnych kawałków uchwycił 11 lutego satelita Sentinel-2 należący do programu obserwacji Ziemi Copernicus, realizowanego przez Komisję Europejską we współpracy z ESA. 

Lodowiec Pine Island, podobnie jak jego najbliższy sąsiad Thwaites, łączy główną masę lądolodu zachodniej Antarktydy z oceanem. Od ćwierć wieku lodowce te uwalniają do morskiej wody duże ilości brył lodowych. Od dawna ich własna masa nie została tak mocno w tym procesie uszczuplona.

 

 

Tymczasem na otwarte wody ucieka A68, największa na świecie góra lodowa o powierzchni 6000 km kw., czyli czterokrotnie większa od Londynu. Bryła ta oderwała się od Antarktydy jeszcze w 2017 roku i pchana wiatrami przemieszczała się stale na północ.

Na początku lutego dotarła do skraju wiecznego lodu morskiego otaczającego południowy biegun Ziemi. I tu zapewne fale morskie zaczną nieubłagany proces rozbijania jej na mniejsze fragmenty.

 

- Ze stosunkiem grubości do długości podobnym do 5 ułożonych na sobie ryz papieru A4, jestem zaskoczony, że ocean jeszcze nie zmienił A68 w kostki lodu. Jeżeli w całości wydostanie się na otwarte wody, będę niezwykle zaskoczony – przekonywał w BBC prof. Adrian Luckman z brytyjskiego uniwersytetu w Swansea. 

 

Jan Sochaczewski