Była wielką nadzieją francuskiej kobiecej wspinaczki – tak o Luce Douady piszą dziś media na całym świecie. Miała zaledwie 16 lat, a na koncie już wiele tytułów. Zmarła w wyniku tragicznego wypadku w Alpach.

16-letnia przyszła gwiazda świata wspinaczki zmarła po upadku z klifu w południowo-wschodniej Francji. Do wypadku doszło w niedzielę po południu na eksponowanej ścieżce, prowadzącej do rejonu skałkowego w Saint-Pancrasse, w dolinie Grésivaudan (Isère).

Według francuskich mediów Luce zmierzała do nieodkrytego sektora klifu w pobliżu Grenoble. Jak informuje FFME, Douady nagle poślizgnęła się i spadła na ziemię z wysokości 150 metrów. Zginęła na miejscu.

Jak podaje francuska gazeta Le Dauphiné, ciało młodej kobiety zostało szybko odnalezione i zniesione ze szlaku. W sprawie wypadku rozpoczęto dochodzenie. Dokładne okoliczności jej śmierci są niejasne, będzie badać to miejscowa policja i prokuratura.

16-letnią Luce żegnają profesjonaliści i amatorzy wspinaczki z całego świata. Międzynarodowa Federacja Wspinaczki Sportowej nazwała ją „młodą, błyskotliwą i utalentowaną sportsmenką”. Na swoim fanpage’u na Facebooku federacja zamieściła specjalne wideo, wspominające dokonania Luce.

Francuski portal wspinaczkowy Grimper nazwał ją „przyszłością wspinaczki”. „Są chwile, kiedy słowa są zbyt małe, by wyrazić smutek i niesprawiedliwość. Mając zaledwie 16 lat, Luce Douady była jedną z najbardziej utalentowanych wspinaczek na świecie, a jej śmiertelny upadek, w tę niedzielę 14 czerwca, w okolicznościach wciąż nieznanych na podejściu do klifu Crolles w Isère, daje nam poczucie prawie nierealnej próżni” – napisano w pożegnalnym artykule.

Jeszcze dwa tygodnie temu Luce wspinała się na klifie Céüse, gdzie próbowała swoich sił na wyjątkowo trudnej trasie wspinaczkowej o nazwie Mister Hyde, o poziomie trudności 8c+, której jak dotąd nie pokonała żadna kobieta – podaje Grimper.

 

 

„W tych chwilach nieskończonego smutku nasze myśli kierują się do jej bliskich. Mogą być dumni z tego, jak, podobnie jak największym wirtuozom, udało się zauroczyć jej cały świat w ciągu kilku miesięcy” – napisali autorzy.

Po pierwszych wygranych imprezach młodzieżowych, Douady szybko przeszła do rywalizacji w klasie seniorów. W wieku zaledwie 15 lat zadebiutowała na torze IFSC Boulder World Cup, zajmując piąte miejsce.

W zeszłym roku w Arco wywalczyła tytuł mistrzyni świata juniorów (Juniorki A), a w seniorskim Pucharze Świata w Vail awansowała aż do finału, w którym uplasowała się na 5. miejscu.

Douade specjalizowała się w boulderingu. Bouldering to jedna z trzech konkurencji wspinaczki sportowej. Wymaga od zawodników próby wspinania się na ustalone trasy w określonym czasie. Jest to jedna z dyscyplin, w których wspinaczka sportowa zadebiutuje na przyszłorocznych Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.

 

Katarzyna Grzelak