Bouldering to sport dla osób zdeterminowanych, które nie lubią się łatwo poddawać. Takich, które trudności – nie tylko te na ścianie, ale również ewentualne ograniczenia fizyczne – traktują jako wyzwanie oraz okazję do konsekwentnego wysiłku po to, by poprawiać swoją kondycję i technikę.

Co to jest bouldering?

Bouldering to ten rodzaj aktywności, który spodoba się przede wszystkim osobom poszukującym sportu wymagającego odrobiny siły i elastyczności. Ta widowiskowa (ale przy okazji dość wymagająca!) dyscyplina pomaga doskonalić koordynację ruchową. Bouldering polega na pokonywaniu wyznaczonych tras na ścianie bez asekuracji, czyli bez specjalnych lin zabezpieczających. Kluczową rolę odgrywa tu bowiem technika. Podczas treningu chodzi przede wszystkim o to, by do perfekcji opanować określone ruchy, dzięki którym z łatwością będzie można zdobyć kolejne chwyty na ściance.

Technika w boulderingu opiera się przede wszystkim na odpowiednim wykorzystaniu środka ciężkości ciała. Umiejętne wykorzystanie całego ciała pozwala zwiększyć zasięg rąk. Jednak w boulderingu niezwykle ważna jest również sprawna głowa i działająca wyobraźnia przestrzenna, która pomaga w tym, by skutecznie planować i pokonywać trasy o różnych stopniach trudności. Atrakcyjność boulderingu polega na tym, że im efektywniej używamy techniki, tym relatywnie mniej musimy wkładać siły w sprawne pokonywanie kolejnych tras. A kreatywne rozwiązywanie trudności wynikających z ustawienia chwytów to sama esencja boulderingu.

Bouldering: co jest potrzebne?

Przygoda z boulderingiem wymaga przede wszystkim determinacji. Doskonałą motywacją, by rozpocząć treningi jest znalezienie bardziej doświadczonego partnera lub zapisanie się do sekcji wspinaczkowej. Bouldering, zwłaszcza w terenie, to sport grupowy, który z założenia nie może być wykonywany solo. Niezbędny jest partner, który będzie asekurował wspinacza na ścianie lub skałce w sytuacji odpadnięcia od niej.

Jednak bez obaw o upadek! Każde odpadnięcie od ściany amortyzowane jest przede wszystkim przez materace i odpowiednio przygotowaną podłogę. Doskonała wiadomość dla amatorów tej aktywności jest taka, że nie trzeba inwestować dużych środków, by skompletować wymagany sprzęt. Niezbędne są wyłącznie buty wspinaczkowe oraz magnezja (w specjalnym woreczku lub płynna). Przyda się również wygodna i luźna odzież, ale to w zasadzie cały ekwipunek, jakiego potrzebuje początkujący wspinacz.

Oczywiście, warto postawić na odpowiednie przygotowanie fizyczne, które będzie gwarantowało ogólną sprawność i siłę. Jednak, by wkroczyć w świat boulderingu nie trzeba być osiłkiem. Wystarczy konsekwentnie budować moc i efektywnie pracować nad techniką.

Jak i gdzie trenować bouldering?

Bouldering to bardzo dynamiczna aktywność, która wymaga samodyscypliny oraz solidnego treningu. To sport dla wytrwałych, ponieważ rezultaty widać dopiero po jakimś czasie. Największą satysfakcję przynosi jednak regularne stopniowanie trudności. Sprzyja temu fakt, że trasy na sztucznych ściankach są zwykle krótkie i oznaczone kolorami wskazującymi konkretny stopień trudności.

Najbardziej skuteczną metodą, by szybko opanować technikę, jest trening z instruktorem. Warto zapisać się do sekcji wspinaczkowej, w której spotkamy osoby dłużej uprawiające bouldering. Warszawa ma na swojej mapie kilka ciekawych miejsc, które warto odwiedzić i porównać, ponieważ każda hala jest inna pod względem wielkości oraz możliwości wspinania.

Bouldering w terenie

Trening na ściance w hali może być doświadczeniem ekscytującym, ale większość amatorów boulderingu prędzej czy później decyduje się skonfrontować z realiami wspinaczki w terenie. Nie ma sensu wyrokować, który rodzaj aktywności jest lepszy lub gorszy. Atakując po raz pierwszy prawdziwą skałę, musimy mieć po prostu świadomość, że trasy wspinaczkowe nie zostały na niej oznaczone na kolorowo.

Wiąże się z tym element niepewności i zaskoczenia, mogący nas dopingować albo wręcz przeciwnie - przyprawiać o palpitacje serca. Podczas uprawiania boulderingu w terenie niezbędne okazuje się posiadanie sprawdzonego partnera, któremu będziemy ufali niezależnie od okoliczności. Jego rola nie ogranicza się bynajmniej do tkwienia nieruchomo przy materacu; przez cały czas powinien trzymać ręce uniesione w górze, aby - w razie upadku - nakierować nas na bezpieczne miejsce lądowania.

Bouldering: porady

Zanim przystąpimy do zdobywania ścianek i głazów, warto się przynajmniej pobieżnie zaznajomić ze wspinaczkowymi skalami trudności. W przypadku boulderingu wykorzystuje się najczęściej amerykańską skalę Verma, oznaczaną znakiem V. Najniższy stopień wtajemniczenia to V0, najwyższy zaś - V6. Doświadczeni boulderowcy utrzymują, że oba te krańcowe poziomy oddziela przepaść, powinno się więc pokonywać każdy kolejny szczebel z rozwagą i pokorą. 

Magnezja, czyli rodzaj substancji chemicznej podobnej do talku, jest dla adepta boulderingu niezwykle istotna, zabezpiecza bowiem dłonie przed poceniem się. Gdy planujemy sesję wspinaczkową w hali, warto się upewnić, czy dany obiekt zezwala na używanie magnezji w proszku - niektórzy właściciele patrzą na to nieprzychylnym okiem ze względu na pylenie. W takim wypadku będziemy musieli się zaopatrzyć w magnezję np. w postaci twardej kostki. Niektóre ośrodki umożliwiają także wypożyczenie jej na miejscu. 

Zawody w boulderingu

Najbardziej prestiżowe zawody międzynarodowe we wspinaczce sportowej to Rock Master, organizowane we włoskiej miejscowości Arco od 1987 roku. Bouldering jako oddzielna konkurencja pojawił się tam stosunkowo niedawno, bo w r. 1999. Kolejna edycja przyniosła wyraźny polski akcent: jej triumfatorem został tarnowianin, Tomasz Oleksy.W naszym kraju od kilku lat odbywają się rozgrywki Pucharu Polski, a także Mistrzostwa Polski w boulderingu. Patronat nad nimi sprawuje Polski Związek Alpinizmu.