National Geographic 8/23

Nietrudno jest pisać o swoich bohaterach. Zapytany o własnych, bez wahania pomyślałem o Robercie Pearym, Edmundzie Hillarym oraz Wandzie Rutkiewicz.
 
Robert Peary zapisał się w historii jako pierwszy człowiek na biegunie północnym. Jego triumf obrazuje nieustające dążenie ludzkości do wiedzy i pogoń za pozornie nieosiągalnym.

Imię sir Edmunda Hillary’ego na zawsze splotło się z wysokimi ścianami Mount Everestu. Wejście na najwyższy szczyt na Ziemi wraz z Szerpą Tenzingiem Norgayem pokazało niezwykły hart ludzkiego ducha.

Wanda Rutkiewicz, mimo iż sprawiała wrażenie delikatnej, cichej i nieśmiałej, była osobą bardzo ambitną, nieustępliwą i upartą. I zapewne dzięki takim właśnie cechom mogła jako pierwsza kobieta na świecie stanąć na wierzchołku K2, uznawanego za najtrudniejszą do zdobycia górę na naszym globie.

To tylko troje eksploratorów, którzy swoimi śmiałymi dążeniami potrafili rozpalić zbiorowe emocje. W tym wydaniu magazynu przypominamy innego sławnego eksploratora – Johna Franklina. Jemu nie było dane zakosztować sukcesu, czyli znaleźć Przejście Północno-Zachodnie z Atlantyku na Pacyfik. Tu emocje budzi fakt, że ekspedycja Franklina w pewnym sensie rozpłynęła się w lodach Arktyki. Blisko 180 lat później jej tajemnica nadal fascynuje wielu ludzi. My relacjonujemy wyprawę, która próbuje odsłonić dramatyczny przebieg tamtych wydarzeń.

W niniejszym numerze oprócz tajemnic Arktyki proponujemy jeszcze m.in. sekrety egipskiej mumifikacji i podziwianie piękna niezwykłych form życia, jakimi są śluzowce. Życzę przyjemnej lektury.

Łukasz Załuski
redaktor naczelny

Spis treści

PORTFOLIO
Życie kropli wody
Gołym okiem raczej ich nie dostrzeżesz, ale tam są. To zadziwiające, ile maleńkich, przyciągających wzrok stworzeń można znaleźć w pojedynczej kropli morskiej wody.
Zdjęcia A. Fitor | s. 8

PONADTO
Szybki błysk radiowy
Psitakozaur

REPORTAŻE
Bez wyjścia
Próba odsłonięcia tajemnic zaginionej ekspedycji wymagała wytrwałości, hartu i szczęścia. Tego ostatniego wyprawie NG nieco zabrakło.
Tekst M. Synnott
Zdjęcia R. Ozturk | s. 26

Mumifikacja
Egipscy balsamiści mieli swoje tajemnice, które odsłania starożytny warsztat mumifikacyjny.
Tekst J. Treat
Ilustracje O. Freeman | s. 54

Zwierzęcy azyl
Wizyta w jordańskim rezerwacie dla straumatyzowanych stworzeń.
Tekst i zdjęcia
M. Muheisen | s. 62

Śluzowce
Świat organizmów jednokomórkowych pokazuje niezwykłą fantazję natury.
Tekst M. Wei-Haas
Zdjęcia A. Sands | s. 76

Kolej przez Amerykę
Transkontynentalne linie kolejowe w USA budowali chińscy imigranci. Ich wysiłek nie doczekał się uznania.
Tekst i zdjęcia P. Cheung | s. 90

Aksolotl
Nawet stworzenie wiecznie młode, takie jak aksolotl, może wyginąć z powodu braku siedlisk.
Tekst T. Deines
Zdjęcia L.A. Rojas | s. 106