REKLAMA

08/18

Wszystko za sen

Kiedyś sen mi przeszkadzał. Mój dzień był wiecznie za krótki, by zrobić wszystko, co zaplanowałam. Toczyłam z nim zaciekłe boje, próbując różnych technik, które zwiększyłyby moją wydajność. Przecież Nikola Tesla – genialny wynalazca – przesypiał w nocy nie więcej niż 2 godziny, zaś w ciągu dnia robił sobie 20-minutowe regenerujące drzemki. Leonardo da Vinci z kolei drzemał co jakiś czas przez 20 minut i dzięki temu spał nie więcej niż 5 godzin na dobę. Próbowałam poddać się takiemu reżimowi, ale na próżno – sen zawsze wygrywał. Aż do pewnego dnia, kiedy wszystko się zmieniło. Sen nie nadszedł ani tej nocy, ani następnej, ani nawet kolejnej. Nie wiedziałam, co się dzieje. Chciałam zasnąć, a nie potrafiłam. Nie pomogły herbatki z melisą, wietrzenie pokoju, zaciemnienie okien, gorące mleko, medytacje. Musiałam skorzystać z pomocy specjalistów. Dziś już wiem, jak ważny jest sen i co się z nami dzieje, gdy cierpimy na jego zaburzenia. Niestety z tym problemem zmaga się coraz więcej ludzi, a dane dotyczące Polaków są co najmniej niepokojące. Okazuje się, ze dłuższe bądź krótsze epizody z bezsennością po przekroczeniu 30. roku życia ma co drugi z nas. Polacy należą też do narodów zużywających najwięcej leków nasennych – deklaruje to 15 proc. osób po 65. roku życia. Niedobór snu lub bezsenność odpowiadają za wiele chorób, w tym tycie, mogą prowadzić do depresji, a nawet śmierci. Paradoksem jest, że chociaż sen to jedna z najważniejszych naszych potrzeb – przesypiamy 1/3 naszego życia – wciąż tak mało o nim wiemy, dlatego temu właśnie tematowi poświęciliśmy znaczną część bieżącego wydania NG. Sen, niezbędny warunek dobrego zdrowia i samopoczucia, staje się jednym z palących problemów XXI w. i bardzo pożądanym dziś dobrem. Wiedział o tym Albert Einstein, geniusz, który miał też genialny sen – spał przynajmniej 10 godzin na dobę. 

Agnieszka Franus
REDAKTOR NACZELNA

TEMAT Z OKŁADKI | PO CO NAM SEN

Kiedy zapadamy w sen, nasz mózg pozornie też zasypia. W istocie jednak pracuje na pełnych obrotach, tyle że w zupełnie innej rzeczywistości, swojej własnej, ale mającej kolosalne znaczenie dla funkcjonowania całego naszego organizmu na jawie. („Sen”, Michael Finkel)

KENIA | ZATRUWANIE AFRYKI

W Kenii przynęty z pestycydami zabijają drapieżniki atakujące zwierzęta hodowlane – a przy okazji mnóstwo innych stworzeń. („Zatruwanie Afryki”, Edwin Dobb)

INDONEZJA | HANDEL MOTYLAMI

Ile może być wart motyl, żywa barwna plama? Okazuje się, że tysiące dolarów, jeśli jest rzadki, a przy tym efektowny. Nic dziwnego, że wielu widzi w tym biznes. („Łowcy motyli”, Matthew Teague)

KOSMOS | SONDA CASSINI

Dzięki jej niezwykłej kosmicznej misji uzyskaliśmy mnóstwo danych na temat fascynującego Saturna. („Życie poza Ziemią”, Eva Van Den Berg)

Numer dostępny w sprzedaży od 25 lipca.
Poznaj ofertę prenumeraty >