REKLAMA

2/2014

Skaner
Eureka!
Patenty natury
Polska murowana
Góry Stołowe: Choć góry piękne są zawsze, nic nie robi im tak dobrze jak wilgotny oddech Królowej Śniegu. Szron zmienia je w zupełnie inną krainę.

Birma: Kraj długo odizolowany przez juntę generałów teraz otwiera się na świat. Jego turystyczna świeżość sprawia, że niezwykłości architektury, pamiątki po historii buddyjskich imperiów, nie zdążyły jeszcze obrosnąć „przemysłem rozrywkowym”.

Mózg Ludzki: mózg, niezwykła struktura, za pomocą której zdołaliśmy stworzyć cywilizację, ujarzmić planetę i polecieć w kosmos, sam wymyka się poznaniu. Mimo to badacze nie ustają w wysiłkach, by zrozumieć, jak działa biologiczny superkomputer.

Oman na żywca: Czego szukają wspinacze? Wyzwań o dużej skali trudności. No i „pięknych okoliczności przyrody” oferujących dziewicze ściany, których nikt wcześniej nie pokonał. Na wybrzeżu Omanu znajdują i jedno, i drugie

Morsy: O morsach trudno powiedzieć, że są piękne. Te żywe góry mięsa na lądzie są niezgrabne i bezradne, za to w wodzie zyskują wdzięk, wigor i moc. Nurkowanie z nimi przypomina trochę grę w rosyjską ruletkę – i dlatego jest tak rzadkie i tak fascynujące.

Katedra: Rajcy Florencji postanowili zadziwić Włochy. Uznali, że najlepszą drogą do celu będzie katedralna kopuła, jakiej świat nie widział. Imponujący majstersztyk oparty na nowatorskich rozwiązaniach. Śmiałek, który podjął się zadania, zbił przy tym majątek i... rozpoczął epokę renesansu.

Święto Dzbana: Czy wielomilionowe zgromadzenie religijne może nieść otuchę? Czy przebywanie w tłumie może poprawić zdrowie? Czy milionowa rzesza może emanować braterstwem? Tak – odpowiadają hindusi.

Tylko dla prenumeratorów 128 Jukon Ta ogromna bezludna kraina przed wiekiem przeżywała już gorączkę złota. Dziś znowu dotyka ją stan chorobowy, bo prócz złota jest tu mnóstwo innych minerałów. A ludzka chciwość urokom pięknej przyrody raczej nie ulega.