6/2012


Edytorial

Skaner popularnonaukowy


Wywiad z Jarosławem Kulbatem o wpływie społecznym. Jak skłonić innych, by zachowywali się zgodnie z naszymi oczekiwaniami? I jak nie ulegać manipulacji?
Rozmawia Paulina Szczucińska

Terakotowa armia
Pierwszy cesarz Chin tysiące wojowników z terakoty uzbroił w prawdziwą broń i ustawił w szyku w swym monstrualnym grobowcu. Przedarcie się przez ich szyki zajmie archeologom stulecie. Co ciekawe, armia na życie wieczne nie była okryta żałobą, ale mieniła się barwami.
Tekst Brook Larmer
Zdjęcia O. Louis Mazzatenta

Hongkong
Las mieszkalnych wieżowców między górami a morzem długo był symbolem azjatyckiego kapitalizmu, ale też siedliskiem rozpusty, korupcji, mafii. Dziś Chiny, które przejęły enklawę, pozbyły się kompleksów ubogiego krewnego: to one gwarantują jej prosperity.
Tekst Michael Paterniti
Zdjęcia Mark Leong

Psy rasowe
Niezwykłą różnorodność psich ras człowiek stworzył w ciągu kilkuset lat. Zdumiewające, że odpowiada za nią garstka „genetycznych przełączników”. Jamnika od dobermana dzieli tylko kilka genów.
Tekst Evan Ratliff
Zdjęcia Robert Clark


Maroni
Nie wszyscy czarni niewolnicy pędzeni do pracy na brazylijskich plantacjach godzili się z losem. Wielu uciekało do puszczy, gdzie zakładali odcięte od cywilizacji osady i kształtowali krajobraz Amazonii, prowadząc 
naturalną gospodarkę. Świat o nich zapomniał. Do czasu, gdy ujawnili się, walcząc o prawo do swoich ziem.
Tekst Charles C. Mann i Susanna Hecht; 
Zdjęcia Tyrone Turner

Sokotra
Kadzidlana wyspa broniona przez mityczne węże, leżąca z dala od centrów cywilizacji, długo pozostawała na uboczu dziejów. Właśnie dlatego przetrwało na niej niezwykłe bogactwo endemitów – prawdziwych botanicznych dziwolągów.
Tekst Mel White 
Zdjęcia Mark W. Moffett 
i Michael Melford

Tylko dla prenumeratorów:
Morza Arabii
Świat arabski to nie tylko karawany wielbłądów, ale też wspaniałe tradycje morskie. Z pustyniami Arabii sąsiaduje bogate królestwo morskiego życia, którego wagę mieszkańcy tamtejszych krajów zaczynają doceniać.
Tekst Harry Katz
Zdjęcia Richard Barnes