1/2012

SPIS TREŚCI:
Wywiad z szefem GIODO W.R. Wiewiórowskim o naszych danych osobowych: jak je chronić, kto i do czego może je wykorzystać, czego powinniśmy się obawiać.
Rozmawia Paulina Szczucińska
Malapa. Nie całkiem małpa, niezupełnie człowiek. W jaskiniowej pułapce w RPA paleontolodzy odnaleźli świetnie zachowane szczątki ludzkiego praszczura.
Odwrót macho.Fawele pełne dzieci to już przeszłość. Brazylijki mówią, że pozamykały swoje „zakłady reprodukcyjne”. Wskaźnik dzietności w kraju spadł poniżej poziomu gwarantującego wymienialność pokoleń! Jak do tego doszło?
Wyspy Feniks. „El Niño” mocno podgrzał wody wokół pacyficznych skrawków lądu, bieląc korale. Okazuje się jednak, że rafa odzyskuje siły, jeśli tylko przetrwają na niej ryby 
pasące się na wodorostach.
Ziemia Afarów. Afrykańska Kotlina Danakilska jest miejscem skrajnie 
nieprzyjaznym – najgorętszym na ziemi, wulkanicznym, pełnym soli z odparowanych niegdyś mórz. Afarowie kochają jednak jej zabójcze piękno.
Biblia króla Jakuba. Przekład zamówiony przed 400 laty wpłynął na anglosaską kulturę za pośrednictwem setek milionów egzemplarzy. 
Trafił do kowbojów, purytanów, a nawet rastafarian.
Arktyka . Arktyka się ogrzewa, co stawia niedźwiedzie polarne przed poważnym wyzwaniem. Jak z lodowych drapieżników mają się stać wodnymi?
Kosmos. Obłoki Magellana od miliardów lat pozostają nieczułe na wdzięki Drogi Mlecznej. Czy w końcu im ulegną?
Tylko dla prenumeratorów: Montana. Ostatni kolonizowany przez farmerów obszar USA był, co nie dziwi, najbardziej jałowym. Aby się tu utrzymać, trzeba dziś mieć tysiące hektarów. Potomkowie osadników, którzy wytrwali, opowiadają ich fascynujące historie.