Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Wyjątkowa japońska moneta sprzed 150 lat
  2. Moneta, która łączyła wiele światów
  3. Moneta jest już wystawiona w muzeum

Czym byłaby archeologia, gdyby nie ludzka ciekawość? I to nie tylko uczonych w wiedzy historycznej i wykopaliskowej, ale także zwykłych „śmiertelników”. Nie pierwszy raz bowiem zdarza się, że przypadkowe odkrycie poszukiwacza skarbów odsłania pewne karty historii i rzuca światło na czasy dawno zapomniane. Tak stało się właśnie w województwie zachodniopomorskim, gdzie mieszkaniec wsi Rewal, pan Albert Murzynowski, wykopał na polu w okolicy Kamienia Pomorskiego japońską monetę.

Wyjątkowa japońska moneta sprzed 150 lat

Moneta znajdowała się na głębokości kilku centymetrów w warstwie ornej. –Odkrycie Alberta Murzynowskiego przypomina, że nawet pozornie zwykły skrawek ziemi w okolicach Kamienia Pomorskiego może kryć w sobie ślady fascynującej przeszłości, która łączy różne zakątki świata – napisali w oświadczeniu pracownicy Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

Datowanie wykazało, że moneta pochodziła z lat 1835–1870. Miała charakterystyczny owalny kształt i otwór w środku, który otaczała kwadratowa ramka. Nad i pod otworem z kolei znajdowały się japońskie inskrypcje. Naukowcy z Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, którzy podjęli się analizy tego wyjątkowego artefaktu, ustalili, że moneta miała wartość 100 monów i była wytwarzana w okresie Edo, który przypadał na lata 1603–1868.

Moneta, która łączyła wiele światów

Badacze twierdzą, że tego rodzaju monety były używane nie tylko w handlu wewnętrznym, ale także w transakcjach międzynarodowych, z państwami graniczącymi z Japonią. – Monety te były wytwarzane głównie w drugiej połowie XIX wieku. Wykonywano je z miedzi lub brązu, a ich waga dochodziła do kilkudziesięciu gramów – mówi Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

– Datowanie wskazuje na późny etap emisji monet, zbieżny z końcem rządów siogunatu Tokugawa i początkiem reform ery Meiji – mówi Kurka. Na razie nie wiadomo jednak, jak to się stało, że taka moneta trafiła na Pomorze Zachodnie. Naukowcy podejrzewają, że przedmiot ten mógł być elementem kolekcji przywiezionej przez europejskiego kupca, podróżnika lub marynarza.

Moneta jest już wystawiona w muzeum

– W XIX wieku handel i kontakty między Europą a Japonią, choć ograniczone, były możliwe dzięki działalności Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej oraz rozwojowi globalnego handlu po otwarciu Japonii na świat w 1854 roku – tłumaczy dyrektor muzeum. Inna hipoteza zakłada, że moneta mogła trafić do Polski jako pamiątka z podróży lub element kolekcji. Następnie przepadła i zagubiła się w wyniku wydarzeń w XX wieku.

– Odnalezienie monety w tak nietypowym miejscu to niezwykły dowód na globalne powiązania nawet w czasach, gdy świat wydawał się mniej połączony, niż obecnie. Moneta symbolizuje jednocześnie lokalne bogactwo kulturowe i globalne oddziaływania historii – mówi Kurka. Znalezisko zostało już wystawione w gablocie w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej w Kamieniu Pomorskim i jest dostępne na stałej ekspozycji dla zwiedzających.

Reklama

Źródło: Nauka w Polsce

Nasz autor

Jakub Rybski

Dziennikarz, miłośnik kina niezależnego, literatury, ramenu, gier wideo i dobrego rocka. Wcześniej związany z telewizją TVN24 i Canal +. Zawodowo nie boi się podejmować żadnego tematu, prywatnie bardzo zainteresowany polityką. Autor bloga na Instagramie "Mini Podróże".
Reklama
Reklama
Reklama