Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Walizka Cartera pod łóżkiem
  2. Podróż w czasie z walizką archeologa
  3. Kim był Howard Carter?

Odkrycie grobowca faraona Tutanchamona w Egipcie w 1922 roku jest uznawane za jedno z najważniejszych znalezisk archeologicznych wszech czasów. To wówczas Howard Carter natknął się w Dolinie Królów na niemal nietknięty przez rabusiów skalny grobowiec egipskiego władcy.

Walizka Cartera pod łóżkiem

Wbrew pogłoskom o klątwie Tutanchamona, Howard Carter żył jeszcze wiele lat po odkryciu miejsca spoczynku faraona. Zmarł w 1939 roku. Kilka lat przed śmiercią jedną ze swoich walizek przekazał mechanikowi Johnowi Healeyowi, z którym współpracował w Egipcie.

John Healey pracował dla archeologów w Egipcie aż do 1970 roku, kiedy to przeszedł na emeryturę. Aż do tego momentu korzystał z walizki otrzymanej od Cartera. Później trafiła w ręce jego syna Derka Healeya. To u niego przeleżała kilka dekad pod łóżkiem w Bishop Auckland w hrabstwie Durham. Teraz Derek postanowił sprzedać ją na aukcji. Obiektem zainteresował się pisarz, artysta i pośrednik w obrocie antykami David Harper.

Walizka zachowała się do naszych czasów w świetnym stanie, chociaż widać ślady jej późniejszego użycia, w postaci naklejek. Z zewnątrz pokryta jest skórą. Widoczne na niej inicjały H. C. dodatkowo potwierdzają, że należała do Cartera.

Podróż w czasie z walizką archeologa

– Moje zasięgi na YouTubie są takie, że ludzie z całego świata kontaktują się ze mną w sprawie przedmiotów, o których wiedzą, że byłbym zainteresowany nakręceniem o nich filmów, a w wielu przypadkach – ich sprzedażą. Walizka Howarda Cartera jest tego doskonałym przykładem – powiedział National Geographic Polska David Harper. Ostatnio pośredniczył na przykład w sprzedaży etui na cygara należącego jednego z królów Syjamu.

– Przedmiot będący własnością Howarda Cartera jest jednak dla mnie szczególnie fascynujący. Uważam, że ten okres w historii, odkrycie Tutanchamona, romans i intrygi tego okresu są nadzwyczaj interesujące. Ta walizka była tam podczas tego wszystkiego, a jej posiadanie jest najbliższe podróży w czasie, aby spotkać Howarda Cartera – dodał Harper.

Detal z walizki Howarda Cartea - jego inicjały
Inicjały Howarda Cartera widoczne na walizce Fot. David Harper

Howard Carter używał tej walizki w czasie podróży do i z Egiptu. Przewoził w niej do Anglii nie tylko dokumentację związaną z badaniem grobowca Tutanchamona, ale również zabytki. Walizka trafi na aukcję 27 lutego. Wstępnie wyceniana jest na 1000-1500 funtów, ale, jak przyznał Harper, to rynek zadecyduje, ile jest naprawdę warta.

Kim był Howard Carter?

Howard Carter (1874-1939) pochodził z Kensington w Anglii. Jego ojciec był malarzem. Ta pasja udzieliła się także Howardowi. Już w wieku 17 lat jako rysownik udał się do Egiptu, gdzie pracował przy dokumentowaniu odkryć archeologicznych. Działał na przykład w obrębie świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari. Szybko awansował. W 1899 roku został generalnym inspektorem zabytków w Górnym Egipcie. To wówczas dzięki jego działaniom zamontowano w Dolinie Królów i w Abu Simbel elektryczne oświetlenie.

W 1907 roku zaczął współpracować z brytyjskim arystokratą, Lordem Carnarvonem, który finansował nowe wykopaliska. Carter jako jeden z niewielu archeologów wierzył, że w Dolinie Królów jest jeszcze jeden nieodkryty grobowiec królewski. Szczęście uśmiechnęło się do niego w 1922 roku, po latach poszukiwań. Odkryto tam setki przepięknych zabytków, które obecnie znajdują się w Wielkim Muzeum Egipskim w Kairze. Ostatnie 17 lat życia Carter spędził na badaniu i opracowywaniu swojego znaleziska, chociaż nigdy nie udało mu się opublikować poświęconej mu monografii.

Rejon Egiptu, w którym odkryto grobowiec Tutanchamona, nadal skrywa wiele niespodzianek. Niedawno władze egipskie ogłosiły odkrycie grobowca Thotmesa II niedaleko Doliny Królów. Zapewne nie jest to ostatnie takie znalezisko, chociaż lista nieznanych królewskich grobowców konsekwentnie się zmniejsza.

Reklama

Źródło: National Geographic Polska, David Harper

Nasz autor

Szymon Zdziebłowski

Dziennikarz naukowy, z wykształcenia archeolog śródziemnomorski. Przez wiele lat był związany z Serwisem Nauka w Polsce PAP. Opublikował m.in. dwa przewodniki turystyczne po Egipcie, a ostatnio – popularnonaukową książkę „Wielka Piramida. Tajemnice cudu starożytności” o największej egipskiej piramidzie.
Reklama
Reklama
Reklama