Archeolodzy odkryli nowe grobowce w Luksorze. Były zapomniane przez wieki
W trakcie najnowszych wykopalisk w Luksorze archeolodzy odnaleźli grobowce pochodzące z czasów Nowego Państwa. Miejsca pochówku znajdowały się na terenie nekropolii Dra Abul-Naga.

Spis treści:
- Archeolodzy odnaleźli trzy grobowce w Luksorze
- Różnorodność i bogactwo praktyk pogrzebowych
- Jak wyglądały starożytne grobowce?
Luksor, położony na prawym brzegu Nilu, to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych Egiptu. To starożytne miasto słynie z wielu majestatycznych zabytków. Z tego też powodu często jest nazywane największym muzeum świata pod gołym niebem. Znajdują się tam m.in. ruiny kompleksu świątyń w Karnaku, świątynia Luksorska oraz olbrzymia liczba starożytnych posągów. Przede wszystkim jednak miasto słynie z Doliny Królów. To część nekropolii tebańskiej i miejsce spoczynku królów Egiptu z okresu XVIII–XX dynastii.
Archeolodzy odnaleźli trzy grobowce w Luksorze
Spoczywają tam najważniejsi faraonowie państwa egipskiego, w tym m.in. Tutanchamon, Totmes I, Amenhotep II, Ramzes I czy Seti I. Oprócz grobowców władców odkryto tam również groby ich dzieci i żon. Niestety, wiele z nich zostało rozgrabionych jeszcze w czasach starożytnych, dlatego współcześnie identyfikacja nowo odkrywanych pochówków jest bardzo trudna.
Najnowsze badania pokazują jednak, że mimo tych trudności, zadanie to nie jest niemożliwe. Egipscy archeolodzy odkryli właśnie trzy nowe grobowce pochodzące z okresu Nowego Państwa. To jedna z najważniejszych epok w dziejach starożytnego Egiptu, trwająca od XVI do XI wieku p.n.e. Obejmuje ona panowanie XVIII, XIX i XX dynastii.
Naukowcy w oświadczeniu podkreślają, że ich odkrycie rzuca nowe światło na życie wysokich rangą urzędników, którzy niegdyś służyli w świątyniach i pełnili funkcje administracyjne.
– Te grobowce to nie tylko komory grobowe. To okna na życie, role i przekonania kluczowych postaci w naszym starożytnym społeczeństwie – powiedział Sherif Fathy, minister turystyki i starożytności Egiptu. – To znaczące osiągnięcie naukowe i kulturalne, które wzmacnia pozycję Egiptu na światowej mapie dziedzictwa – pochwalił pracę zespołu egipskich archeologów. – Fakt, że to odkrycie zostało dokonane wyłącznie przez Egipcjan, odzwierciedla wyjątkowe umiejętności naszych zespołów archeologicznych – dodał.
Różnorodność i bogactwo praktyk pogrzebowych
W ustaleniu tożsamości pochowanych osób pomogły inskrypcje znajdujące się w komorach grobowych. Była to jednak jedynie wstępna identyfikacja. Dalsze analizy, w tym badania starożytnych tekstów, pozwoliły ustalić właścicieli grobów. Okazało się, że w pierwszym grobowcu pochowano Amuna-em-Ipeta, który służył w świątyni lub posiadłości poświęconej bogu Amonowi w okresie XIX dynastii, czyli za panowania Ramessydów.
– Chociaż wiele dekoracji zostało uszkodzonych, zachowały się malowidła przedstawiające charakterystyczne egipskie rytuały, m.in. składanie ofiar ze zwierząt – napisali badacze w oświadczeniu.
Dwa pozostałe grobowce pochodzą z początku XVIII dynastii. Jeden należał do niejakiego Bakiego, nadzorcy wielkiego gospodarstwa rolnego, a drugi do mężczyzny określanego jako „ES”. Posiadał on liczne tytuły, m.in. nadzorcy świątyni Amona w oazach, zarządcy północnych oaz oraz skryby.
Badacze zaznaczają, że architektura grobowców podkreśla różnorodność i bogactwo praktyk pogrzebowych epoki Nowego Państwa. Grobowiec Amuna-em-Ipeta posiadał mały dziedziniec, kwadratową salę i wnękę, której zachodnia ściana została naruszona jeszcze w starożytności, aby stworzyć dodatkową salę na potrzeby ponownego wykorzystania grobowca.
Jak wyglądały starożytne grobowce?
Grobowiec Bakiego miał strukturę długiego dziedzińca przypominającego korytarz, który prowadził do drugiego dziedzińca z głównym wejściem. W centralnej części znajdowała się poprzeczna sala połączona z podłużną salką, w której znajdowała się kaplica z szybem grobowym.
Natomiast grobowiec osoby określanej jako „ES” składał się z małego dziedzińca z szybem, sali wejściowej i niedokończonej sekwencji poprzecznych oraz podłużnych komór grobowych.
– Wraz z trwającymi pracami wykopaliskowymi i analizami naukowymi, nowo odkryte grobowce mogą dostarczyć cennych informacji na temat społecznego, administracyjnego i religijnego krajobrazu starożytnego Egiptu – stwierdził Mohamed Ismail Khaled, sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności.
Badanie nie zostało jeszcze opublikowane w żadnym czasopiśmie naukowym, ale ma to nastąpić wkrótce.
Źródło: Artnet.com
Nasz autor
Jakub Rybski
Dziennikarz, miłośnik kina niezależnego, literatury, ramenu, gier wideo i dobrego rocka. Wcześniej związany z telewizją TVN24 i Canal+, obecnie pracuje w RMF FM. Zawodowo nie boi się podejmować żadnego tematu. Pisze przede wszystkim o archeologii i przyrodzie. Prywatnie bardzo zainteresowany polityką.