
Pisarz, kurator, badacz, dziennikarz. Autor reportaży, powieści i biografii, m.in.: Masala (2002), Apocalypso (2004), Pijani Bogiem (2007), Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu (2009), za którą otrzymał nagrodę im. Beaty Pawlak, Mozaika. Śladami Rechowiczów (2011), Wielki Gracz. Ze Żmudzi na Dach Świata (2015) oraz Prince Polonia (2020). Autor i kurator projektów artystycznych w Warszawie, Gdańsku, Bombaju i Stambule. Współzałożyciel Masala Sound System, z którym otrzymał tytuł „Antyfaszysty roku 2004”. Do 2015 roku prezenter TVP Kultura, współprowadzący Hali Odlotów, uhonorowanej nagrodą Grand Press. Współprowadził Xięgarnię w TVN24, za którą otrzymał nagrodę PIK-owego Lauru. Od września 2020 jest dziennikarzem Newonce radio, gdzie prowadzi program „.txt”. Prowadził także rozmowy z himalaistami w cyklu Próba podejścia w TVN24GO, współpracuje z redakcją „National Geographic Polska” w podcaście FuTuryści.
Dziennikarz, reportażysta, fotograf, organizator wypraw i ekspedycji. Autor pięciu bestsellerowych, nagradzanych reportaży książkowych. Autor programu podróżniczego “Inny świat” w telewizji TTV i audycji “Reszta Świata” w radiowej Trójce (a wcześniej w Radiu Zet, Jedynce i Radiu BIS). Laureat nagrody National Geographic Traveler, statuetki Osobowość Roku 2019 oraz czterech statuetek na festiwalu sztuki mediów i podróży Mediatravel. Członek jury Kolosów, najważniejszej nagrody podróżniczo-eksploratorskiej w Polsce oraz Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic. Autor szkoleń z kontroli stresu i wystąpień publicznych oraz jeden z najwyżej cenionych mówców motywacyjnych w Polsce.
Karol i Ola Lewandowscy, pochodzą ze Świdnicy (Karol) i z Kielc (Ola) i mają ponad 30 lat (oboje rocznik ’88). Są blogerami podróżniczymi i od ponad 10 lat podróżują po świecie starym kolorowym busikiem. W sumie przejechali ponad 500.000 km i odwiedzili już ponad 60 państw na 5 kontynentach. Obecnie mają 3 kolorowe busy (na 2 kontynentach). Średnio spędzają w podróży 6-8 miesięcy w ciągu roku, a blog i podróże stały się ich sposobem na życie. Na blogu dzielą się swoimi przygodami oraz poradami jak tanio podróżować. Autorzy 8 bestsellerowych książek, właściciele Wydawnictwa Supertramp. Nagrodzeni m.in. tytułami Blog Roku 2014, Twórca Wideo Roku 2015, National Geographic Traveler 2018 i Bloger Roku 2019.
Pioter GDZIE BĄDŹ Jurkowski - podróżnik i YouTuber, którzy w oryginalnych reportażach pokazuje światu.. Świat. Szerszej publiczności dał się poznać serią mroźnych filmów z Jakucji, ale na kanale znaleźć można realizacje z najróżniejszych zakątków świata. W podróżach szuka niecodziennych przygód, ciekawych historii oraz wątków animalnych - nie tylko na Galapagos, czy Wyspach Owczych. Laureat nagrody BLOGER ROKU 2020 National Geographic Traveler.
Podróżnik, właściciel i pomysłodawca fundacji Poza Horyzonty. w 2002 roku, mając 13 lat, uległ ciężkiemu wypadkowi. W wyniku porażenia prądem amputowano mu rękę i nogę. Porusza się o protezie podudzia. Dwa lata później razem z polarnikiem Markiem Kamińskim wyruszył na wyprawę na Biegun Północny i Południowy. W kolejnych latach uczestniczył w wyprawach na Kilimandżaro, Elbrus, wspinał się na górę El Capitan, przebiegł New York City Marathon i ukończył triathlon Herbalife IRONMAN 70.3 Gdynia. Porusza się na protezie nogi. W 2008 roku założył i do 2019 roku prowadził Fundację Poza Horyzonty, która pomogła wielu osobom po amputacjach we wszelkim wieku dofinansowując zakup protez, rehabilitację, pomoc psychologiczną, a przede wszystkim pokazując, że mimo tragicznych doświadczeń można żyć pełnią życia i realizować swoje pasje oraz marzenia. Zdobywca wielu prestiżowych nagród w dziedzinie sportu i działalności prospołecznej. Od kilku lat prowadzi szkolenia motywacyjne dla firm. W wolnych chwilach robi zdjęcia w pustostanach, szyje na maszynie, chodzi na slackline, szkoli się na stolarza i poznaje zakamarki Syberii.
Promotor turystyki rowerowej, autor bloga Znajkraj z najlepszymi rowerowymi inspiracjami, współpracownik kultowego Magazynu Turystyki Rowerowej Rowertour, autor w magazynach podróżniczych National Geographic Traveler, bikeBoard i Podróże. Z turystyką rowerową związany jest od szkoły podstawowej. W swoich relacjach z najlepszych szlaków rowerowych w Polsce i w Europie dużo miejsca poświęca dostępności turystyki rowerowej dla osób z grup defaworyzowanych, takich jak osoby starsze, niepełnosprawni czy rodzice z dziećmi.
Polski wspinacz, taternik, alpinista i himalaista. Piąty człowiek na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Członek The Explorers Club. W roku 2018 otrzymał Nagrodę Księżnej Asturii w dziedzinie sportu. W roku 2019 otrzymał Złoty Czekan za całokształt osiągnięć górskich.
Dziennikarz, podróżnik, wicenaczelny magazynu National Geographic Traveler, autor podróżniczej serii Do zobaczenia w Dzień Dobry TVN oraz książek „Opowieści z pięciu stron świata” i „Made in China”.
Z wykształcenia i zawodu jest inżynierem trakcji elektrycznej – czyli kolejarzem, a raczej kolejarką :). Z zamiłowania miłośniczka wspinaczki wysokogórskiej, szybownictwa i szwendania się po świecie. Od 2019 roku jest również taterniczką. Jest również autorką książek o tematyce podróżniczo-motywacyjnej.
Dziennikarz, podróżnik, muzyk, aktor, wykładowca uniwersytecki. Współtwórca TVN24 od początku istnienia stacji, od 2011 roku także ,,Expressu’’ w TTV. Prowadzący programy podróżnicze w Dzień Dobry TVN i cykl ,,Porada na podróż’’ w Travel Channel. Autor ośmiu książek, w tym m.in. powieści obyczajowych i podręczników skutecznego mówienia. Szkoli z zakresu dykcji, wizerunku i prezentacji przed kamerą. Udowadnia, że podróże dostępne są dla każdego a wszystkie drogi prowadzą… przed siebie.
Popularyzator polskiej przyrody o sporym zacięciu podróżniczym. Las i wyjeżdżanie z niego ma w we krwi, wychował się w leśniczówce na Pomorzu, gdzie zdobywał pierwsze leśne doświadczenia. Z czasem ukończył wydział leśny. Po studiach przez kilka lat pracował i mieszkał w Antarktyce, Afryce, Ameryce Południowej. O odwiedzonych miejscach i lesie opowiada na żywo i online prowadząc kanały YouTube i IG - "Piotr Horzela - Opowiada"
Dziennikarz, pisarz i podróżnik, autor kilkuset artykułów i wywiadów oraz kilkunastu zbiorów reportaży podróżniczych. Jeden spośród nich ‒ W końcu i ty zapłaczesz ‒ został uhonorowany Nagrodą Magellana dla najlepszej podróżniczej książki roku 2019. Popełnił olbrzymi błąd i zamiast zbudować dom, mieć kredyt, rodzinę i psa, roztrwonił życie na włóczęgę po świecie: od Himalajów po Ziemię Ognistą, od Bora-Bora po litewskie bezdroża. Od pełnych fesz-feszu Pustyń Rajdu Dakar po wyświechtaną słońcem Drogę Świętego Jakuba. W ubiegłym roku ukazała się jego książka z innej, również przedpandemicznej podróży do Chin, Chiny bez wzajemności.
Gdańszczanin, pasjonat fotografii. Jego miejscem do życia i fotografowania jest Trójmiasto. Najbardziej poszukuje ujęć, na których może pokazać piękno i surowość krajobrazu. Podczas podroży stara się, aby w minimalistycznym kadrze oddać maksimum emocji. Dzięki potrzebie robienia zdjęć ma również niepowtarzalną szansę poznania ludzi pełnych pasji, którzy są dla niego inspiracją. Dodatkowo jest założycielem kolektywu We Roam Poland www.weroampoland.com wokół którego zgromadziła się społeczność fotograficzna.
Mistyka i ekologia. Powieść o tym, o czym milczą książki himalaistów. Drugi najwyższy szczyt świata w lokalnym języku określany jest jako Czogori – Duża Góra, a nie K2, jak nazwali go Anglicy. Miejscowe wierzenia i tradycje, ekonomiczne i społeczne problemy są jednak pomijane w relacjach. Podobnie jak ekologiczna katastrofa, której przyczyną jest nie tylko położona tuż obok linia frontu, lecz także śmieci pozostawiane przez wspinaczy – nie tylko plastik, lecz także trupy. Z wyprawą polskich wspinaczy wyrusza w 1995 roku młody fotograf Olo, którego ojciec zginął tam dziesięć lat wcześniej. Podróż zmusza młodzieńca do stawienia czoła własnym słabościom oraz mistycznej i społecznej rzeczywistości północnego Pakistanu. Mieszają się tam elementy islamu i buddyzmu oraz starożytnych wierzeń, po których jego przewodnikiem duchowym jest szejk Iskander oraz jego syn Karim i inni, niewidzialni dla himalaistów, miejscowi tragarze. Ola wciąga spór między miejscowymi a przybyszami z Europy oraz tajemnice Czogori, których korzenie tkwią w epoce podbojów Aleksandra Macedońskiego. Powieść w fantastycznej formie ujawnia niewygodne zaplecze himalaizmu, pokazuje historię podboju gór wysokich oczami ich mieszkańców oraz natury: ekologia, duchy i przemiany w Polsce lat 90. widziane w lustrze wspinaczki wysokogórskiej.
Po 20 latach profesjonalnego podróżowania Tomek Michniewicz pokazuje (czasem groźnie, a czasem zabawnie) różnice między tym, co nam się wydaje na temat różnych miejsc na świecie, a tamtejszą rzeczywistością. W tym przypadku w baśnie wierzymy wszyscy. Ale istotne pytanie brzmi: "jakie to niesie ze sobą konsekwencje?"
3 miesiące, stary bus i ponad 10.000 km przez drogi i bezdroża Turcji. Odwiedziliśmy najpiękniejsze tureckie plaże, podziwialiśmy balony w Kapadocji i eksplorowaliśmy podziemne miasta. Widzieliśmy ruiny antycznych miast, wypiliśmy hektolitry tureckiej herbaty i na własnej skórze przekonaliśmy się, czy stereotypy o Turkach są prawdziwe. A przede wszystkim, uczyliśmy się podróżowania na nowo - z niemowlakiem na pokładzie naszego kolorowego busa.
Malutkie miasteczko w prowincji Manitoba, do którego nie dojedziesz samochodem. Opcje z oddalonej o tysiąc kilometrów stolicy to samolot lub jadący ponad dwie doby pociąg jak z bajki. Bajki, której bohaterami są zarówno rdzenni mieszkańcy owych terenów, jak i kanadyjskie emerytki. Do tego kojoty, karibu oraz niedźwiedzie polarne, których sezonowa populacja w Churchill zdecydowanie przewyższa populację homo sapiens. Sposób, w jaki gatunki koegzystują jest zdecydowanie fascynujący. Zapraszam, kpt Giovanni GdzieBądź.
„Po co chodzić w góry? Bo są - po prostu”. Tak mawiał Ryszard Czajkowski. Niezależnie od wieku, warto zawsze mieć w sobie dziecięcą ciekawość świata i ciągle go poznawać. Mnie od 15-go roku życia (a było to pół mojego życia temu) nosi po świecie. A w górach i innych dalekich miejscach odkrywamy nie tylko widoczki, ale i poznajemy samych siebie. Biegun Północny i Południowy, Elbrus, Kilimanjaro, El Capitan, daleka Syberia - zdjęcia i wspomnienia z tych miejsc będą pretekstem do opowiedzenia o tym, co najważniejsze - o spotkanych ludziach. O drodze i upadkach, kryzysach, zwątpieniach, ale i ukrytej sile. Nie znamy swojej siły póki nie pojawi się konieczność jej wykorzystania. To będzie szczera opowieść o sile i doświadczaniu niemocy, która uczy pokory. O zdobywaniu osobistych szczytów i przełamywaniu barier.
Czy trzeba być rowerowym herosem, by zwiedzać Szwajcarię na rowerze? W którym miejscu skręcić ze szlaku, by znaleźć się w malowniczym, najmniejszym mieście Szwajcarii? Na który niepozorny budynek nad Jeziorem Bodeńskim zwrócić uwagę, by odkryć unikalną kolekcję ponad stuletnich ciężarówek? I czy krowie dzwonki mogą pobudzać wyobraźnię? Na te i inne pytania odpowie Szymon Nitka, autor bloga Znajkraj, opowiadając o najpiękniejszym szlaku rowerowym w Europie - szlaku rowerowym Renu w Szwajcarii. To prawie 500 kilometrów malowniczych alpejskich krajobrazów, interesujących miejsc i okazji do bliskiego kontaktu ze szwajcarską kulturą.
Życie Krzysztofa Wielickiego od Mt Everest zimą po Nanga Parbat i aż do Korony Himalajów. Opowieść o życiu, przyjaźni, wyzwaniach, o wierze w sukces o pasji, o pisaniu historii.
Wyruszyłem w podróż przez południową część Australii Zachodniej i poczułem się jak tutejsi koczownicy, dla których przemierzanie kamperem swojego kontynentu jest sposobem na życie. W moim domu na kółkach miałem wszystko, co potrzeba, by tę podróż przez największy stan Australii przetrwać. Plan podróży nie był skomplikowany. Chodziło przecież o czerpanie przyjemności z obozowego życia i upajania się naturą. A tej jest tutaj pod dostatkiem. W samej Australii Zachodniej jest blisko 70 parków narodowych (a w całym kraju ponad 600). Podróżując kamperem, uświadomiłem sobie, jak niewiele potrzeba mi do dobrego życia. Zapas jedzenia, wody i paliwa, trochę ubrań, dobre książki i dobre towarzystwo. A tego nie brakowało na kempingach. Wyruszcie więc ze mną w tę niesamowitą podróż życia.
to siedmioletni projekt, który zakończył się zdobyciem Mt Everestu (22.05.2018) – ostatniej góry w górskiej Koronie Ziemi. Siła Marzeń to opowieść o pasji do gór, podejmowaniu wyzwań i przekraczaniu granic ludzkich możliwości. To inspiracja do niepoddawania się przeciwnościom i twardej walki do końca, o to w co wierzymy. W trakcie prelekcji Miłka opowie o trudnościach, które musiałam pokonać, by zdobyć Koronę Ziemi. Ale przede wszystkim przedstawi ciekawostki z poszczególnych wypraw. O dzikiej Papui Zachodniej i nielegalnym przekraczaniu największej odkrywkowej kopalni złota, o wyprawie na zimną Alaskę, gdzie temperatury spadają do -45C. O odległej i niedostępnej Antarktydzie, na którą podróżniczka dostała się lecąc w ... luku bagażowym oraz o ostatnim wyzwaniu, jakim była wspinaczka w strefie śmierci na najwyższą górę świata – Mt Everest. Prelekcja będzie miała charakter motywacyjny – Miłka Raulin podkreśla, że każde marzenie trzeba potraktować jak projekt, który musi mieć początek i koniec. A porażki? Będą, ale będą po to byśmy mogli wybić się jeszcze wyżej! Książki z imienną dedykacją Przy okazji prelekcji będzie można kupić również książki autorki - pierwszej Kaszubką z Koroną Ziemi. Miłka Raulin w swojej pierwszej książce „Siła Marzeń, czyli jak zdobyłam Koronę Ziemi” pierwszy rozdział zatytułowała „Kaszubska krew”.
Czyli jak tworzyć zajmujące relacje z podróży i znakomicie wypadać w kadrze? W jaki sposób budować ciekawą zapowiedź przed obiektywem kamery, czy komórki w trakcie kręcenia relacji do social mediów? Jak zaczynać i kończyć wypowiedź oraz zainteresować odbiorcę? Mówić, żeby pobudzać, a nie zanudzać? Odpowiedzi na te pytania usłyszycie na prelekcji dziennikarza, aktora, radiowca i autora wielu książek, który udowodni, że podróże kształcą nie tylko nas, ale i tych, o których im opowiadamy.
Las to bardzo skomplikowany organizm. Podczas kilkukilometrowego spaceru po okolicznych lasach zastanowimy się nad tym, czym tak właściwie jest las, jak go nazwać, z czego się składa. Nauczymy się odczytywać wiek drzew, zastanowimy dlaczego te same gatunki przyjmują tak różne kształty. Rzucimy też okiem na mapy i spróbujemy sobie wyobrazić, jak las, który widzimy, wyglądał oczyma naszych dziadków i ich rodziców. Poza warstwą ogólną przyjrzymy się szczegółom. Postaramy się wypatrzeć detale, które często mijamy bez zwrócenia na nie uwagi.
Na Półwysep Indochiński można, oczywiście, przyjechać z biurem podróży w charakterze turysty. Grzegorz Kapla nie jest turystą, postrzega siebie jako włóczęgę. Przysiada się do stolika podróżników z Brazylii, by porozmawiać. I rozmawia o Bogu. Kiedy nie ma z kim rozmawiać, wyciąga notes i pisze. Unika też utartych szlaków, ale do ważnych miejsc zdarza mu się dotrzeć, choć nie zawsze główną drogą. Odwiedza zatem i pływające targowiska, i Wat Arun, główną świątynię Tajów, i Angkor Wat, i Srebrną Pagodę. Na swoim szlaku ma szczęście do ludzi niezwykłych, chętnie dzielących się swoimi historiami. Ta podróż i przypadkowe spotkania wyznaczają na mapie delty Mekongu trasę niespotykaną, zapewne nie do powtórzenia, dodatkowo uzupełnioną zdjęciami Autora.
Odkryj z nami Kartuzy. Zapraszamy na spacer fotograficzny po miejscu, które nazywane jest stolicą Kaszub. Spacer rozpoczniemy w Centrum… gdzie na uczestników będzie czekało expo Nikon Polska, w którym będzie można bezpłatnie wypożyczyć sprzęt fotograficzny na czas spaceru. W czasie wydarzenia odwiedzimy miejski rynek, promenadę oraz miejscową kolegiatę. Uczestnicy spaceru będą mogli poćwiczyć zdjęcia architektury, krajobrazu oraz fotografię portretową.