Terrarystyka to wspaniałe hobby, warto jednak pamiętać, że wymaga ono niemałego zaangażowania. O ile obserwacja życia i zachowań mieszkańców takiego zbiornika może dać wiele frajdy, to trzeba wiedzieć, że zwierzęta terrariowe wymagają odpowiedniej troski, może nie tak dużej jak zwierzęta gospodarskie, ale z całą pewnością niemniejszej niż choćby zwierzęta futerkowe.

Jak zacząć z terrarystyką?

Zwierzęta do terrarium należy dzielić na cztery grupy: gady, płazy, pajęczaki, owady. Każda z tych gromad jest reprezentowana przez liczne gatunki, które z powodzeniem można hodować w warunkach terrarystycznych.

Zanim jednak zdecydujemy się na konkretnego zwierzaka, warto zadać sobie podstawowe pytanie - czego właściwie oczekujemy od naszego pupila? Nie można bowiem zapomnieć, że nie wszystkie zwierzęta terrarystyczne akceptują bezpośredni kontakt z człowiekiem. Jeżeli zatem chcemy brać naszego ulubieńca na ręce, najpierw trzeba upewnić się, który gatunek pozwala na to. 

Kolejna rzecz to doświadczenie. To prawda, zwierzęta terrariowe nie wymagają nieustannej atencji i wyprowadzania na spacery, jednak twierdzenie, że opieka nad nimi ogranicza się do karmienia i sprzątania zbiornika nie ma nic wspólnego z prawdą. Należy pamiętać, że gatunkom hodowanym w terrarium trzeba zapewnić odpowiednie warunki. Mówimy tu przecież o osobnikach, które po pierwsze - nie są przystosowane do życia w niewoli, po drugie - nie wykazują zdolności adaptacyjnych. Terrarium musi wiernie odzwierciedlać ich naturalne środowisko, nie tylko pod względem wystroju, ale przede wszystkim panujących w nim warunków - temperatury i wilgotności. Nie obejdzie się zatem bez wielu godzin poświęconych na studiowanie literatury fachowej.

Nie można nie wspomnieć, że niektóre zwierzęta do terrarium wymagają świadectwa pochodzenia. Mamy tu na myśli gatunki zagrożone, które wymagają rejestracji w starostwie powiatowym właściwym dla miejsca zamieszkania hodowcy.

Zwierzęta do terrarium

Hodowcy, którzy mają już doświadczenie ze zwierzętami terrarystycznymi, mają do wyboru przedstawicieli wielu wspaniałych gatunków. Najciekawsze wymieniamy poniżej.

Skorpion włoski

Skorpiony nie są specjalnie wymagające w kwestii hodowli, jednak ich agresywna natura sprawia, że będą dobrym wyborem wyłącznie dla osób, które mają już pewne doświadczenie w kwestii pielęgnacji zwierząt do terrarium, tym bardziej, że mówimy tu przecież o jadowitym pajęczaku. Gatunek Euscorpius italicus żyje do 8 lat, co należy uznać za imponujący wynik. Charakteryzuje się brązowym ubarwieniem i masywnymi szczypcami. Wymaga niewysokiego, za to rozległego terrarium, które zapewni mu dużą ilość schronień. Ogrzewanie nie jest konieczne. 

Żółw grecki

Żółwie wydają się być odpowiednie dla początkujących hodowców, ale to tylko pozory. Aby móc właściwie pielęgnować te gady, trzeba dysponować nie tylko rozległą wiedzą, ale i doświadczeniem. Dodatkowo, hodowla żółwia wymaga sporej samodyscypliny - niezwykła uroda i flegmatyczna natura tych zwierząt zachęcają do bliskich kontaktów, ale w rzeczywistości, żółwie nie lubią głaskania czy podnoszenia. Żółw grecki jest zaliczany do gatunków, które są najczęściej hodowane w warunkach amatorskich. Charakteryzuje się masywnym, silnie uwypuklonym pancerzem i może dorastać nawet do 36 cm. Od późnej wiosny do wczesnej jesieni, może przebywać na świeżym powietrzu. Jeżeli hodowca nie może zapewnić mu takich warunków, musi postarać się o odpowiednio duże terrarium, odpowiadające minimum 8-krotnej długości pancerza.

Drzewołaz złocisty

Płazy wykazują wyjątkową wrażliwość na warunki zewnętrzne, a co za tym idzie - są dedykowane wyłącznie doświadczonym hodowcom. Drzewołaz złocisty należy do średnich przedstawicieli swojego gatunku - osiąga do 4 cm długości. Terrarium musi zapewniać mu wilgotność na poziomie 90 proc., zatem wymaga doskonałej wentylacji. Temperatura dzienna powinna oscylować w przedziale 25-26 st. Celsjusza. W nocy, właściwa temperatura to 20-22 st. Celsjusza. 

Zwierzęta do terrarium dla początkujących

Wymienione wyżej gatunki wymagają wiedzy i doświadczenia. Początkujący miłośnicy terrarystyki powinni zdecydować się na jedno z poniższych zwierząt.

Straszyk australijski

Owady to gromada dość łatwa w pielęgnacji, a ich obserwacja sprawia niemałą frajdę. Straszyk australijski zachwyca mimetycznym wglądem. Osiąga do 16 cm długości. Wymaga dość suchego, przewiewnego terrarium.

Szyszkowiec zwyczajny

Także wiele jaszczurek nie sprawia większych problemów początkującym hodowcom. Jednym z takich gatunków jest szyszkowiec zwyczajny. Jaszczurka osiąga długość do 20 cm, z czego ok. 10 cm przypada na kolczasty ogon. Gatunek ten charakteryzuje się ciemnobrązowym lub niemal czarnym ubarwieniem. Wymaga terrarium w typie stepowym, z dużą ilością kamieni i roślinami odpornymi na deficyt wody.

Wąż zbożowy

Podobnie jak jaszczurki, niektóre węże idealnie nadają się dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z terrarystyką. Do takich zalicza się wąż zbożowy - smukły, muskularny, osiągający do 180 cm. Wymaga sporego terrarium - minimalne wymiary to 80/40/40 cm, ale najlepiej wybrać większy zbiornik. Minimum 1/3 jego powierzchni musi być ogrzewana specjalnym promiennikiem, a temperatura powinna być nieustannie monitorowana. W terrarium nie może zabraknąć basenu.

Rodzaje i wyposażenie terrarium

Terraria powinny imitować środowisko naturalne hodowanych w nich zwierząt. Mając to na względzie, należy przyjąć podział na następujące typy zbiorników:

terrarium suche - zbiornik, w którym hoduje się zwierzęta pustynne, półpustynne i stepowe. W tym przypadku, właściwym podłożem jest suchy piasek. Funkcję elementów wystroju pełnią skały i kamienie, ale także suche trawy i korzenie. Warto pamiętać, że takie terraria wymagają silnego oświetlenia, zatem zakup specjalnej lampy jest absolutną koniecznością. W wielu przypadkach, wskazana jest też instalacja ogrzewania podłoża, a gdy w zbiorniku mają zamieszkać jaszczurki lub żółwie - także źródła promieniowania UV.

  • terrarium wilgotne - tego typu zbiorniki dzielimy na ogrzewane i nieogrzewane. Pierwszy z wymienionych ma za zadanie odwzorować środowisko charakterystyczne dla wilgotnych lasów tropikalnych. Jest wyposażony w basen (najczęściej), a funkcję stałego lądu pełni torf. W roli dekoracji doskonale sprawdzają się skałki i gałęzie. Nie może zabraknąć w nim roślin: pnączy i epifitów. Wymaga utrzymywania wysokiej temperatury, czasami także zraszania ciepłą wodą. Terraria nieogrzewane mają za zadanie imitować środowisko płazów i gadów żyjących w strefie umiarkowanej. Najczęściej są wyposażone w basen. W części lądowej, stosuje się torf, a funkcję dekoracyjną pełnią liście, kamienie, gałęzie i korzenie. W roli oświetlenia, dobrze sprawdzą się świetlówki, które nie emitują zbyt dużo ciepła,
  • terrarium półsuche - kolejna grupa terrariów tworzy środowisko pośrednie między suchym i wilgotnym. Jego zadaniem jest odwzorowanie warunków strefy o umiarkowanej ilości opadów: obszarów nizinnych, górzystych, lasów, zarośli lub łąk. Jako podłoże, najczęściej stosuje się liście, piasek, drewienka lub torf, adekwatnie do wymogów przedstawianych przez hodowany gatunek. Funkcję dekoracyjną pełnią kamienie, skałki, korzenie i gałęzie. Terraria półsuche ogrzewa się lampami grzewczymi i UV (jeżeli wymaga ich dany gatunek),
  • akwaterrarium - zbiornik imitujący brzeg rzeki z dużą częścią wodną i mniejszą lądową. Służy do hodowli gatunków ziemnowodnych. Funkcję dekoracyjną pełnią kamienie, gałęzie i rośliny sztuczne lub żywe. Do tej grupy zbiorników zalicza się też paludarium, którego rolą jest imitowanie warunków środowiska bagiennego. 

 

Pokarm dla zwierząt terrarystycznych

Aby zapewnić hodowanemu gatunkowi właściwe warunki, do jego specyficznych wymogów należy dostosować nie tylko środowisko bytowe, ale także podawany pokarm. O ile niektóre gatunki zadowolą się pokarmem roślinnym lub owadami (żywymi lub suszonymi), to nie można zapomnieć, że większe gady wymagają karmienia gryzoniami. Na szczęście nie muszą być to żywe osobniki, bo właściwie każdego zwierzaka terrarystycznego można nauczyć pobierania martwego pokarmu.