Różnorodność fauny na naszej planecie jest wprost zaskakująca. Mogłoby się wydawać, że zwierzęta Antarktydy i zwierzęta Arktyki to bliscy krewniacy. Tymczasem okazuje się, że oba te obszary zamieszkuje wiele gatunków endemicznych, czyli typowych wyłącznie dla danego miejsca. Podobnie wygląda to w przypadku Australii. Wiele występujących tam zwierząt nie zobaczymy nigdzie indziej, a różnorodność gatunkowa jest wprost porażająca. Wynika to z samego położenia kontynentu. Australia rozciąga się na obszarze kilku stref klimatycznych, co stwarza dogodne warunki dla rozwoju charakterystycznych gromad i gatunków. Zwierzęta Afryki są reprezentowane przez majestatycznego słonia, zwierzęta Ameryki Północnej - przez bizona. Który zwierzak jest symbolem najmniejszego ze wszystkich kontynentów?

Kangur

Zwierzęta Australii mają wielu charakterystycznych reprezentantów, ale gatunkiem, który rozsławia ten kraj jest bez wątpienia kangur. Te zwinne, sympatycznie wyglądające ssaki można spotkać dosłownie w każdym zakątku tego niezwykłego kontynentu, nawet w obszarze miejskich parków. Wśród najliczniej reprezentowanych gatunków torbaczy należy wymienić kangura giganta, kangura rudego i kangura szarego. Zwierzęta te charakteryzują się świetnie rozwiniętym wzrokiem i słuchem oraz wielką siłą mięśni - dorosły osobnik potrafi wykonać skok na wysokość 3 metrów!

Koala

Kolejnym charakterystycznym przedstawicielem australijskiej fauny jest koala. Nie każdy o tym wie, ale mały, szare zwierzę to bliski krewniak znacznie większych kangurów i mięsożernego diabła tasmańskiego - koala jest reprezentantem nadrzędu torbaczy. Charakterystyczny ssak odżywia się roślinami, a konkretnie - liśćmi eukaliptusa. Sympatyczne stworzenia spędzają w koronach drzew znaczną część swojego życia, a na ziemię schodzą najczęściej po to, by przemieścić się na inne drzewo.

Kazuar 

Kolejny na naszej liście jest jeden z największych ptaków lądowych świata. Kazuar, bo o nim mowa, może osiągać 2 metry wysokości i ważyć nawet 85 kg. Odżywia się przede wszystkim owocami, ale nie pogardzi też owadami i innymi bezkręgowcami. Nie ma natury myśliwego, nie zmienia to jednak faktu, że mówimy tu o jednym z najniebezpieczniejszych zwierząt Australii. Kazuary są gatunkiem terytorialnym, a natura wyposażyła je w broń, dzięki której mogą skutecznie bronić swojego obszaru - agresję, zawziętość, szybkość i niezwykle silne nogi, zwieńczone wielkim, ostrym pazurem.

Dingo

Dingo do złudzenia przypomina zwykłego psa, jednak to tylko pozory. Dziki pies australijski to nieoswojony drapieżnik, który poluje na króliki oraz inne małe ssaki. Pod względem budowy ciała, przypomina nieco wilczaka czechosłowackiego lub owczarka niemieckiego - charakteryzuje się smukłym tułowiem, dość szeroką głową, szpiczastymi uszami i pyskiem z długą kufą. Dingo najczęściej przedstawiany jest w rudo-piaskowym umaszczeniu, jednak nie brakuje też brązowych, białych i czarnych osobników.

Krokodyl różańcowy

Kolejnym niezwykłym zwierzęciem, które zamieszkuje Australię, jest największy gad świata. Krokodyl różańcowy może osiągać nawet 6 metrów długości i wagę dochodzącą do 1 tony! To prawdziwy olbrzym, który niezwykle sprawnie poluje na dużą zwierzynę. Jego silne szczęki są w stanie uśmiercić prawie każde zwierzę lądowe, a gdy zapuści się na wody morskie, nie pogardzi też rekinem. Nie można nie wspomnieć, że ogromny gad stanowi realne zagrożenie dla człowieka.

Krokodyl australijski

O ile krokodyl różańcowy nie jest endemicznym gatunkiem australijskiej fauny, to jego bliski krewniak - krokodyl australijski - już tak. Jest wyraźnie mniejszy od największego gada świata (osiąga od 2,5 do 3 metrów długości), ale charakteryzuje się dłuższym pyskiem i ostrzejszymi zębami. Bytuje w zbiornikach słodkowodnych, na bagnach i w rzekach, a jego zdobyczą padają przede wszystkim ryby, ptaki i małe ssaki. 

Tajpan pustynny

Z królestwa krokodyli przenosimy się do świata węży. Tajpan pustynny to jeden z najsłynniejszych drapieżników Australii. Jego jad jest uznawany za najbardziej toksyczny na świecie. Mowa tu o neurotoksynie wpływającej na układ nerwowy ofiary, która zawiera też elementy hemotoksyczne, czyli wpływające na proces krzepnięcia krwi. Ponad 2-metrowy wąż potrafi uśmiercić człowieka w mgnieniu oka, jednak ataki na ludzi zdarzają się rzadko, a wynika to z dwóch powodów - jak wskazuje na to sama nazwa, ten gatunek tajpana zamieszkuje przede wszystkim tereny pustynne, a poza tym nie jest to najbardziej agresywny ze wszystkich węży. Gdy poczuje się zagrożony, woli się ukryć i poczekać, aż potencjalne niebezpieczeństwo ustanie. 

Tajpan australijski

Znacznie gorszą sławą cieszy się jego bliski krewniak - tajpan australijski. Jego jad nie jest tak toksyczny, jak tajpana pustynnego, ale i tak jest zabójczy dla ludzi. Należy przy tym wspomnieć, że tajpan australijski jest jednym z najagresywniejszych węży Australii - atakuje, gdy tylko poczuje się zagrożony. Dodatkowo natura wyposażyła go w niezwykle długie zęby jadowe (najdłuższe wśród wszystkich australijskich gatunków).

Czarna wdowa

Wśród mieszkańców Australii największą grozę budzą nie wielkie gady, jadowite węże czy drapieżne ssaki, a niewielki, niepozorny pająk - czarna wdowa. Wraz z odnóżami osiąga do 5 cm, jednak niech to nikogo nie zwiedzie - to jeden z najgroźniejszych zabójców w królestwie zwierząt. Ukąszenie czarnej wdowy powoduje trudny do opisania ból i może doprowadzić do śmierci nawet dorosłego i zdrowego człowieka. O tym, jak niebezpieczny jest ten niewielki pająk, najlepiej świadczy fakt, że jego jad jest 15-krotnie silniejszy od jadu grzechotnika! Czarna wdowa wstrzykuje jednak niewielką dawkę toksyny, więc szybko udzielona pomoc lekarska może uratować życie pechowca, który został ukąszony.