Jesteś ciekawy świata i jednocześnie lubisz pomagać innym? Możesz pracować na rzecz krajów rozwijających się w ramach finansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych programu „Wolontariat polska pomoc”. Kolejna edycja rusza w pierwszym kwartale tego roku. Kandydatów do programu mogą zgłaszać polskie organizacje pozarządowe startujące w konkursie. Wolontariusze pracujący na całym świecie zmagają się z globalnymi wyzwaniami m.in. z ubóstwem, ograniczonym dostępem dzieci do edukacji oraz opieki zdrowotnej. Wolontariusze działają również na rzecz zapobiegania nierównemu traktowaniu kobiet, zajmują się profilaktyką chorób. Pomagają w dostępie do wody pitnej, a także wykorzystują nowe technologie instalując solary w klinikach.
 
- Przekazują „wędkę” nie rybę. Są jak przysłowiowa kropla, która drąży skałę. Zmieniając świat, sami zmieniają swoje życie, nabywają nowe doświadczenia i umiejętności.  Niektórzy wolontariusze pozostają w kraju, w którym niosą pomoc, albo do niego wracają, by realizować kolejny projekt, bywa że wiążą z nim swoje życie zawodowe. Z reguły po powrocie do Polski przyznają, że sami otrzymali więcej, niż zaoferowali - mówi Jadwiga Szpakowska, koordynator wolontariuszy w Departamencie Współpracy Rozwojowej MSZ.
 
Od 2008 r., kiedy wystartował program „Wolontariat polska pomoc” już 175 wolontariuszy wyruszyło ze swoją misją. Dotarli do 39 krajów. Byli w odległych afrykańskich wioskach, na skraju amazońskiej dżungli i na położonych na wysokości 3000 m n.p.m. miejscowościach w Boliwii. Mieszkali pod wulkanem Popocatepetl w Meksyku, pracowali w slumsach w Peru i w Nairobi, w stolicach Mongolii, Gruzji i Kambodży, na prowincji w Kirgistanie, Tadżykistanie i Tajlandii.
 
Na stronie www.polskapomoc.gov.pl/wolontariat można dowiedzieć się jak zostać wolontariuszem w kraju rozwijającym się. Są tam również adresy blogów wolontariuszy, którzy opisują swoją pracę i pokazują życie w najuboższych krajach świata.