Koniec roku to zawsze czas podsumowań i refleksji. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wydarzyło się bardzo dużo. Początek 2022 r. zostanie szczególnie zapamiętany w historii. W lutym doszło do ataku Rosji na Ukrainę, a wojna w tym kraju wciąż trwa. Ukraińscy żołnierze nieustannie walczą na froncie, broniąc swoich miast. Giną niewinni. Infrastruktura jest niszczona, miliony uchodźców uciekło ze swojego kraju. Ukraina nie powiedziała jednak ostatniego słowa.

Rok 2022 to również rok przełomowych odkryć naukowych i archeologicznych oraz eksploracji Kosmosu. W marcu odnaleziono wrak słynnego statku Endurance, który zatonął 107 lat temu. 44-metrowa barkentyna Endurance irlandzkiego odkrywcy sir Ernesta Shackletona zatonęła w 1915 roku i przez lata pozostawała zaginiona w czeluściach mroźnego Morza Weddella. 

Po wielu perturbacjach w listopadzie tego roku ludzkość zrobiła pierwszy krok w kierunku nie tylko powrotu na Księżyc, ale również stworzenia bramy w odległy kosmos. Rozpoczęła się Misja Artemis 1, która w przyszłości ma ponownie wysłać ludzi na Srebrny Glob. Misja zakończyła się sukcesem, a to oznacza, że już wkrótce cały świat będzie mógł – tak jak w 1969 roku – obserwować lądowanie człowieka na naszym naturalnym satelicie. 

Co przyniosą kolejne lata? Tego nie wie nikt. Spójrzmy więc na to, co się wydarzyło i wyciągnijmy wnioski na przyszłość. Oto najlepsze zdjęcia 2022 roku fotografów National Geographic. Zobacz, jak wyglądał świat, w którym żyjemy wszyscy.