Niger jest częścią Sahelu, Sahel zaś linią podziału, która oddziela piaski Sahary od tropikalnych lasów Afryki. To tutaj żyje 125 milionów ludzi, należących do najuboższych i najbardziej bezbronnych na świecie. W ciągu 15 lat ich populacja wzrośnie o 60%. Wysokie ceny nawozów, gazu, ropy i problemy z dostawami pszenicy, spotęgowane wojną w Ukrainie, będą miały niszczący wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe tego rejonu.

– Do Nigru pojechałam jako fotografka z UNICEF Polska. Zobaczyłam tam głód, ale sama go nie poczułam. To coś zupełnie innego. Widziałam, jak bardzo zmienia nie tylko ciała, ale także psychikę, wpływa na sposób myślenia. Nie jeść to znaczy nie myśleć o niczym innym. Głód zmienia wszystko – mówi Iwona El Tanbouli-Jabłońska, dyrektorka artystyczna National Geographic Polska, fotografka i współwłaścicielka studia fotograficzno-filmowego F11.

W Nigrze co chwilę umiera dziecko i co chwilę rodzi się dziecko. Dzieci mają tam dzieci. Dziewczynki wychodzą za mąż w wieku 14–15 lat. Same będąc w słabej kondycji, rodzą niedożywione niemowlaki. Średnia długość życia wynosi niewiele ponad 50 lat. Ludzie umierają z głodu, zanim zdążą się zestarzeć.

– Pomimo tych wszystkich trudności kobiety, mężczyźni i dzieci odznaczają się życzliwością i dużą determinacją w walce o przetrwanie. Całą gamę emocji i piękno tych ludzi odnajdujemy w bardzo poruszających zdjęciach utalentowanej fotografki Iwony El Tanbouli-Jabłońskiej – mówi o zdjęciach autorki Pascal Maitre, fotoreporter National Geographic, który rejestruje życie i zmiany zachodzące w krajach afrykańskich od ponad 40 lat.

Wystawa fotograficzna Yunwa – zdjęcia Iwona El Tanbouli-Jabłońskia, Galeria Fotografii Ratusz, Zamość, od 10 lutego do 10 marca 2023 r. Zapraszamy!