Najmniejsze województwo w Polsce nie należy do najpopularniejszych destynacji turystycznych. Nie oznacza to jednak, że osoby wybierające się na Opolszczyznę są skazane na nudę, nic z tych rzeczy. Jeziora w opolskim stanowią niemałą atrakcję tego regionu, ale coś dla siebie znajdą tam także miłośnicy historii. Zamki i pałace Opolszczyzny w niczym nie ustępują najpiękniejszym obiektom dolnośląskim. Mają swój niepowtarzalny urok, unikalny klimat, a każdy z nich może też pochwalić się barwną historią - mniej lub bardziej burzliwą.

Zamek w Mosznej

Zestawienie otwiera jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w całym regionie. Mówisz: "atrakcje w województwie opolskim", myślisz: "zamek w Mosznej". Historia zamku (choć ze względu na charakterystyczną architekturę, niektórzy klasyfikują tę budowlę jako pałac) sięga XVIII wieku. Właśnie wtedy powstała rezydencja rodu Reisewitz, utrzymana w typowo barokowym stylu.

W 1896 roku piękny zamek niemal doszczętnie spłonął. Ówczesny właściciel obiektu - Franz Bubert Tiele-Winckler - zadecydował o jego odbudowie. Oryginalny budynek został odtworzony, przy okazji dobudowano też skrzydło wschodnie z wieloma wieżyczkami. Zachodnie skrzydło zostało natomiast wzniesione z myślą o cesarzu Wilhelmie, który ówcześnie często odwiedzał tamtejsze ziemie.  

Obecnie w zamku funkcjonuje hotel, restauracja i kawiarnia. Zamek został też udostępniony zwiedzającym, trzeba jednak podkreślić, że oryginalne elementy wyposażenia wnętrz nie przetrwały do dziś. 

Zamek Oppersdorffów w Głogówku

Zamek w Głogówku najprawdopodobniej został wybudowany w XIII wieku i wówczas pełnił funkcję książęcej rezydencji, służąc władcom z rodu Piastów Śląskich. W XVI wieku obiekt stał się własnością rodziny Oppersdorffów i w ich rękach pozostał aż do 1945 roku.

Z miejscem tym wiąże się wiele ciekawych historii. To właśnie w Głogówku schronił się Jan II Kazimierz Waza, uciekający przed potopem szwedzkim. W tej pięknej rezydencji przebywał też sam Ludwig van Beethoven, szukający schronienie w czasie wojny napoleońskiej. W podziękowaniu za gościnę, wielki kompozytor zadedykował swoim gospodarzom IV symfonię B-dur opus 60.

Wieża Piastowska w Opolu

Przenosimy się do stolicy województwa. Wznosząca się za najsłynniejszym amfiteatrem w Polsce wieża, jest pozostałością po zamku piastowskim, wyburzonym w latach 1928-1931. Nieopodal mieści się staw - kolejny ślad dawnej warowni. Niegdyś był on częścią przyzamkowego parku. 42-metrowa wieża jest udostępniona do zwiedzania z przewodnikiem.  

Zamek w Dąbrowie Niemodlińskiej

Nieopodal Opola leży Dąbrowa Niemodlińska, a w niej - jedna z zapomnianych atrakcji tego regionu. Renesansowy obiekt został wzniesiony w XVIII wieku, jako rezydencja rodu von Mettich-Tschetschau. Na przełomie XIX i XX wieku zamek stał się własnością rodu Hochbergów. Nowi właściciele całkowicie zmienili charakter rezydencji, nadając jej neorenesansowy styl. Zamek przetrwał dwa konflikty światowe. W latach powojennych został przekazany Wyższej Szkole Pedagogicznej. Budynkiem nadal zarządza Uniwersytet Opolski, ale jego stan uniemożliwia zwiedzanie. 

Zamek Piastów Śląskich w Brzegu

Kolejny piastowski zamek na naszej liście. Obronna warownia została wzniesiona w czasach średniowiecznych, najprawdopodobniej na polecenie księcia Henryka Brodatego. W XVII wieku zmieniło się przeznaczenie obiektu. Decyzją Jerzego II, forteca została przebudowana na renesansową rezydencję. Właśnie wtedy powstał charakterystyczny dziedziniec otoczony wspaniałymi krużgankami

W 1741 roku wojska pruskie niemal całkowicie zniszczyły ten zachwycający obiekt. Odbudowano go dopiero w latach 60. XX wieku. Prace trwały ponad 20 lat. dziś mieści się tam Muzeum Piastów Śląskich.

Zamek w Niemodlinie

Zamek w Niemodlinie, wzniesiony w XIV wieku, jest jednym z najstarszych tego typu obiektów w województwie opolskim. Obiekt początkowo pełnił funkcję siedziby Piastów Śląskich. W XVI wieku trafił w ręce rodu Hohenzollernów. Nowi właściciele przebudowali warownię, nadając jej styl typowo renesansowy. Okazałą rezydencję zdobiły piękne krużganki, otaczające cały dziedziniec. Po II wojnie światowej zamek stał się własnością Skarbu Państwa. Lata zaniedbań odcisnęły na nim swoje piętno. W 2015 roku obiekt trafił w prywatne ręce.

Zamek w Otmuchowie

Wymieniając atrakcje w województwie opolskim, nie można pominąć kolejnego obiektu z naszej listy. Zamek w Otmuchowie pamięta jeszcze XIII wiek. W tym czasie, papież Hadrian IV nadał tamtejsze ziemie biskupom wrocławskim. Stopniowo rosnąca ranga kasztelanii doprowadziła do rozbudowy zamku. Historycy są zdania, że obiekt znacząco ucierpiał w trakcie najazdów mongolskich. Kolejne zniszczenia przyniósł zbrojny najazd wojsk Henryka IV Probusa. Zamek odbudowano w 1295 roku.

Zamek Książąt Piastowskich w Strzelcach Opolskich

Zanim powstała kamienna warownia, na tamtejszych ziemiach mieściła się siedziba strzelców książęcych, strzegących kupców przemierzających szlak z Krakowa do Drezna. Jak podają źródła historyczne, gród został spalony przez Bolesława Wstydliwego, a w jego miejscu, w 1303 roku, Bolesław I Opolski wzniósł warownię. Do dziś przetrwały tylko ruiny dawnego zamku, za to otacza je niezwykle malowniczy park. 

Pałac Sulisław

Historia pałacu w Sulisławiu rozpoczyna się w XIII wieku, kiedy templariusze wznieśli tam zamek. 200 lat później, obiekt został przebudowany na neogotycką rezydencję (z polecenia Joanny Schaffgotsch). Po wojnie obiekt przejęło państwo. Zapomniany, stopniowo popadał w ruinę. Obecnie stanowi własność prywatną, a w jego wnętrzach mieści się luksusowy hotel.