Idealna wycieczka rowerowa nie istn... Niezwykła podróż rowerem z Polski do Niemiec

Wiosna – świat budzi się do życia. To najwyższy czas, żeby zaplanować odpoczynek na świeżym powietrzu! Jeśli szukasz ukojenia, ale przy okazji lubisz aktywnie spędzać czas, mamy dla ciebie propozycję niezwykle przyjemnej wycieczki rowerowej. Ciągnący się przez Pomorze Zachodnie pas pojezierzy to przestrzeń, w której odnajdziesz spokój. 

Zacznijmy od tego, jak trafić do tego wyjątkowego miejsca – nie jest to trudne.  Rowerową wyprawę rozpocznij w tzw. kilometrze zero, czyli na moście w Siekierkach, przy polsko-niemieckiej granicy. Możesz wybrać się tam pociągiem (oczywiście z rowerem), musisz tylko dojechać do stacji Godków. Tuż przy stacji znajdziesz ścieżkę rowerową, która prowadzi dokładnie na most. Co dalej? Przed tobą 20 km jazdy pełnej absolutnie niesamowitych doświadczeń. Trasa „tysiąca jezior” zachwyca!

Jeżeli jednak wybierasz transport samochodowy, pamiętaj, żeby nie zostawiać auta na przypadkowych ulicach. Warto zaparkować przy stacji kolejowej w Siekierkach, a następnie udać się na długi (i niezwykle przyjemny) spacer. 

Wycieczkę rozpoczniesz w jednej z największych rowerowych inwestycji w Polsce!

Most Siekierki-Neurüdnitz to najdłuższa przeprawa na Odrze (liczy ok. 770 metrów). Na całość składają się dwie konstrukcje o długości 335 i 325 metrów połączone groblą. Nie bez powodu miejsce to uchodzi obecnie za najbardziej spektakularny odcinek rowerowego szlaku! Na moście został umieszczony taras widokowy, dzięki któremu możesz podziwiać rozlewiska Odry chronione przez Cedyński Park Krajobrazowy. Jak wspomnieliśmy, żyje tutaj 180 gatunków ptaków – szanse, że zobaczysz je na trasie, są zatem bardzo duże.

PS Warto udać się w to miejsce we wrześniu, kiedy trwa rykowisko, a nawoływania jeleni niosą się rano i wieczorem po rozlewiskach.

Materiały prasowe

Co istotne, odwiedzając most nie zapominaj również o bardzo ważnych kwestiach:

  • śmieci wyrzucaj wyłącznie do pojemników, które są do tego przeznaczone,
  • pamiętaj że to ty jesteś tutaj gościem – nie hałasuj,
  • i last but not least – doładuj się pozytywnie tym niesamowitym otoczeniem!

Niezwykła historia odbudowanego mostu 

Historia tej zabytkowej przeprawy sięga 1892 roku. W 1945 roku most wysadzili naziści, ale odbudowano go w latach 50. Komunistyczne władze planowały wykorzystywać przeprawę tylko i wyłącznie do transportu wojsk Układu Warszawskiego w razie wojny z NATO. Ciekawostką jest fakt, że... ani razu nie przejechał po niej cywilny pociąg pasażerski. 

Niestety most był wyłączony z eksploatacji, niszczejąc przez lata. Rok 2021 okazał się jednak dla niego przełomowym – otrzymał bowiem (kolejne) życie, stając się Mostem Europejskim. Dziś łączy trasy rowerowe Polski i Niemiec. 

Pod koniec czerwca 2022 roku otworzono niemiecką część przeprawy. Umożliwiło to wszystkim zainteresowanym zaplanowanie wycieczki po drugiej stronie Odry. Skorzystaj więc z sezonowej przeprawy promowej w Gozdowicach i zrób pętlę, jadąc (prawie) cały czas wzdłuż rzeki. Niesamowite doznania gwarantowane! 

Materiały prasowe

Te punkty warto zobaczyć

Przy okazji Siekierek warto również wspomnieć o leżącej niedaleko na północ Cedyni, a właściwie o bitwie pod Cedynią. Jest to o tyle istotne, że w 972 roku wojska Mieszka I stoczyły tutaj bitwę, dzięki której dziś Pomorze Zachodnie należy do Polski. Zaledwie 9 kilometrów od Mostu Europejskiego znajdziemy również obelisk z napisem „Najdalej wysunięty na zachód punkt Polski”. Gigantyczna mozaika prezentuje scenę batalistyczną. Dla miłośników historii: w czerwcu możesz wziąć udział w pikniku historycznym i zobaczyć inscenizację tej bitwy. 

Jeżeli natomiast skusisz się na wycieczkę po ścieżce w kierunku Trzcińska-Zdroju, koniecznie zajrzyj do dawnego dworca w Klępiczu! Stacja ta stała się kultowym miejscem i jest to zasługa pani Joli oraz jej rodziny. Potrzebujesz odpoczynku, rozmowy albo... kawałka domowego, pysznego sernika? Jesteś w dobrym miejscu!

Z kolei 6 km od Klępicza znajduje się Czachów słynący z niesamowitych malowideł w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej z XIII wieku. Ponad 40 lat temu odkryto tam intrygujące, dziwne obrazki (wyglądały, jakby namalowało je dziecko). Okazało się, że pochodzą z XIV wieku i są jednymi z najstarszych polichromii w Polsce. Koniecznie zobacz, jak prezentuje się “wesoły diabeł” przy chrzcielnicy – wiele osób uważa, że chociażby dla niego warto nieco zboczyć z trasy. Bez stresu! Kościół często jest zamknięty, ale klucz znajdziesz w żółtym domku, który mieści się naprzeciwko. Odnajdziesz tam nie tylko klucz, lecz także panią Barbarę Sobić, która z pasją opowiada o malowidłach i dziejach Czachowa.

Trochę bliżej, bo około 2,5 km od szlaku, znajdziesz Moryń – miasto otoczone murami z XV wieku. Warta uwagi jest również Aleja Gwiazd Plejstocenu nad jeziorem Morzycko. Wzdłuż zobaczysz duże figury zwierząt żyjących na tych terenach w epoce lodowcowej – gwarantujemy, że jest to niesamowite przeżycie nie tylko dla tych najmłodszych. To co? Pora na selfie z mamutem, który wygląda bardzo realistycznie!

Nie moglibyśmy nie wspomnieć o jeziorze Morzycko, które jest uznawane za jeden z atrakcyjniejszych akwenów w Polsce (szczególnie dla nurków). Jego czyste i głębokie wody sięgają 60 metrów głębokości. Pssst, na dnie tego jeziora można znaleźć szczątki radzieckiego myśliwca z czasów II wojny światowej!

Materiały prasowe

Przy jeziorze, we wsi Gądno, odnajdziemy podnoszony z ruin pałac, który możesz znać z literatury. Każdego roku z tego miejsca startuje rowerowy Rajd Pana Samochodzika. Interesujesz się roślinnością? Odwiedź Brwice i podziwiaj najstarszą sekwoję w Polsce!

Pojedź też do Trzcińska-Zdrój, który - tak jak Moryń - otoczony jest murami z bramami miejskimi (w świetnym stanie). W dawnym uzdrowisku znajduje się też jeden z najstarszych i najcenniejszych ratuszy w Polsce z XIII wieku.

Pora na relaks. Pozwól sobie na chwilę wytchnienia w parku uzdrowiskowym. Napawaj się pięknym widokiem domu zdrojowego malowniczo położonego nad jeziorem. Obecnie w jego wnętrzach znajduje się dom pomocy społecznej. Swoją wycieczkę możesz zakończyć w Myśliborzu. 

Informacje o transporcie

A poniżej znajdziesz przydatny poradnik dotyczący transportu. 

Stacje kolejowe PKP znajdują się Godkowie (na linii komunikacyjnej Szczecin - Kostrzyn) i kilka kilometrów od trasy w Chojnie (na linii komunikacyjnej Szczecin - Wrocław, zatrzymują się tutaj pociągi dalekobieżne).

Połączenia obsługują Polregio i Intercity. Rozkład jazdy znajduje się na stronie https://portalpasazera.pl Kolejna stacja kolejowa obsługująca trasę znajduje się 12 kilometrów od mostu w Siekierkach we Wriezen po stronie niemieckiej (dojazd pociągami Deutsche Bahn z Berlina, Frankfurtu nad Odrą i Eberswalde). Rozkład jazdy znajdziesz na stronie https://www.bahn.de.

Materiały prasowe

Życzymy ci cudownej wycieczki i niezapomnianych wrażeń!

Projekt został przygotowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego wspólnie z Landkreis Uckermark w ramach programu Interreg VI A Meklemburgia – Pomorze Przednie/ Brandenburgia / Polska 2021 – 2027. 

Materiały prasowe

 

Materiał promocyjny Pomorza Zachodniego.