- Pomoc jest w drodze. MHRA formalnie wydało zgodę na użycie szczepionki Pfizer/BioNTech przeciwko COVID-19. NHS [służba zdrowia – red.] jest gotowa rozpocząć szczepienia już w przyszłym tygodniu. Wielka Brytania jest pierwszym krajem na świecie z klinicznie zatwierdzoną szczepionką do użycia – napisał Matt Hancock.

 

 

Według informacji prasowej bazującej na wstępnej ocenie wyników III fazy testu klinicznego BNT162b2 mającego zabezpieczać przed wystąpieniem wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2 choroby COVID-19, środek wykazuje efektywność u ponad 90 proc. immunizowanych w 7 dni po podaniu drugiej dawki.

Wielka Brytania zamówiła już za oceanem 40 mln dawek, co wystarczy na zaszczepienie 20 mln osób. Pierwsze 10 mln dawek ma dotrzeć ”niebawem”, informuje BBC. Pierwsze 800 tys. nawet w ciągu kilku dni. Ta pierwsza partia trafi do osób z najwyższej grupy ryzyka infekcji, czyli pracowników służby zdrowia.

Dystrybucja środka może być utrudniona, bo szczepionka pozostaje stabilna jedynie, gdy jest magazynowana w temperaturze minimum – 70 st. C. Według ministra zdrowia odpowiednimi chłodniami dysponuje w tej chwili 50 szpitali. Przy nich powstają centra szczepień. W wybranych przypadkach szczepionka dostępna będzie też u odpowiednio wyposażonych lekarzy i farmaceutów.

- To najszybciej w historii stworzona szczepionka. 10 miesięcy wystarczyło, by od pomysłu przejść do gotowego produktu. Choć immunizacja w Wielkiej Brytanii ruszy już niebawem, ludzie nadal muszą zachowywać środki bezpieczeństwa względem siebie i innych, przede wszystkim nosić maseczki i utrzymywać izolację, gdy to konieczne – przypomina serwis informacyjny.

Szczepionka, w połączeniu z terapiami dotychczas stosowanymi w leczeniu ”pacjentów covidowych”, jest uważana za klucz do zniesienia tak uciążliwych dla wszystkich z nas obostrzeń dotyczących różnych aspektów życia.

BNT162b2 bazuje na nowatorskim podejściu, gdzie wstrzykuje się pacjentowi część kodu genetycznego wirusa (mRNA, matrycowe RNA), by ciało biorcy mogło wytrenować swój układ immunologiczny nie na dezaktywowanym wirusie, a jedynie na zestawie instrukcji na podstawie których patogen wytwarza tzw. białka S, swoją broń do ataku komórek infekowanego organizmu.

Firma Pfizer jest przekonana, że będzie w stanie wyprodukować 50 mln dawek przed końcem tego roku i 1,3 mld przed końcem przyszłego. Nadal nie wiadomo, na jak długo starcza immunizacja BNT162b2.