Gdy budowa muzeum ruszała w 2012 roku, zapowiadano że za możliwość oglądania muzealnych zbiorów będzie trzeba zapłacić blisko tysiąc złotych. Po ośmiu latach muzeum ma w końcu zostać otwarte dla zwiedzających, a ceny biletów mają nie przekraczać 100 złotych.

Khaled al-Anani, egipski minister turystyki i starożytności poinformował, że ustalono już ceny biletów. I tak – najmniej za wejście zapłacą egipscy uczniowie i studenci (30 funtów egipskich, czyli. ok. 7 zł) oraz rodowici Egipcjanie (60 funtów egipskich, ok. 14 zł).

Zagraniczni turyści będą musieli zapłacić więcej. Bilet dla osoby dorosłej będzie kosztował 400 funtów egipskich (ok. 95 zł), a dla uczniów i studentów o połowę mniej, czyli 200 funtów (ok. 48 zł) – podaje Daily News Egypt.

 

Największe na świecie?

Wielkie Muzeum Egipskie od lat zapowiadane jest jako największa atrakcja turystyczna Egiptu. To tutaj zwiedzający będą mogli obejrzeć przedmioty znalezione w piramidzie Tutanchamona. Blisko 2 tysiące eksponatów zostanie wystawionych po raz pierwszy w historii.

Otwarcie początkowo było zaplanowane na 2018 rok, później datę oddania gotowego budynku przełożono na 2022 rok. Teraz al-Anani poinformował, że muzeum jest gotowe w 88 proc. i najpewniej zostanie otwarte w ostatnim kwartale 2020 roku.

Muzeum w Gizie powstaje na powierzchni blisko 500 tysięcy metrów kwadratowych i niemal sąsiaduje z piramidami. W budynku jest wiele sal wystawowych, sale konferencyjne oraz dwie galerie poświęcone faraonom.

Będzie to jeden z największych i najbardziej nowoczesnych budynków muzealnych na świecie. Na terenie placówki znajdą się też restauracje, kina, sklepy i inne punkty usługowe. Na 2020 rok zaplanowano także rozbudowę dróg prowadzących do muzeum oraz poprawę okolicznej infrastruktury, m.in. remonty okolicznych hoteli.

 

Katarzyna Grzelak