Titanic zatonął 111 lat temu. I choć nie była to największa katastrofa w historii ruchu morskiego, to do dziś jest najszerzej komentowaną. Duża w tym zasługa kultowego już filmu w reżyserii Jamesa Camerona. Już od ćwierćwiecza produkcja ta wzrusza widzów na całym świecie. W dodatku jest to też jeden z najbardziej kasowych hitów w historii kinematografii.

Pasjonatów Titanica jeszcze bardziej niż romans Jacka i Rose intrygują kolejne doniesienia na temat pozostałości statku. Wrak słynnego transatlantyku odnaleziono 1 września 1985 r. na głębokości 3802 m, 690 km na południowy wschód od Nowej Fundlandii. Położenie resztek Titanica udało się ustalić w ciągu kilku dni.

Cenne odkrycie na Titanicu

Badania i eksploracje (coraz częściej wirtualne) Titanica trwają od połowy lat 90. Wiele tajemnic do dziś nie zostało odkrytych. Dopiero w 2023 r. do sieci trafiło niepublikowane wcześniej godzinne nagranie z wraku Titanica. Zapis powstał jeszcze w latach 80. Ostatnio fanów historii Titanica zelektryzowała wiadomość o stworzeniu pierwszego trójwymiarowego modelu statku. Dzięki niemu każdy ma mieć szansę, zajrzeć do środka wraku.

Tzw. cyfrowy bliźniak transatlantyku został przygotowany przez specjalistów z firmy Magellan. Udało im się wykonać 715 000 zdjęć i nagrań w wysokiej rozdzielczości oraz zmapować sam wrak i okolice. W promieniu kilku kilometrów na dnie morza nadal znajdują się przedmioty osobiste pasażerów i załogi Titanica. Jeden z nich wywołał niemałą sensację.

Chodzi o złoty naszyjnik, którego nie widziano od czasu zatonięcia Titanica w 1912 roku. Odkrycie jest jeszcze cenniejsze, biorąc pod uwagę, że biżuterię ma zdobić ząb megalodona. To prehistoryczny rekin, który żył w morzach miocenu i pliocenu od 15,9 do 2,6 mln lat temu.

We wraku Titanica znaleziono złoty naszyjnik z zębem prehistorycznego rekina / fot. Magellan

Historia jak z filmu. Do kogo należał naszyjnik z Titanica?

Richard Parkinson, dyrektor generalny Magellan, opisał odkrycie jako „zdumiewające, piękne i zapierające dech w piersiach”. – To, co nie jest powszechnie rozumiane, to fakt, że Titanic składa się z dwóch części, a między dziobem a rufą znajduje się pole gruzu o powierzchni 8 kilometrów kwadratowych [...] Zespół zmapował przestrzeń na tyle szczegółowo, że mogliśmy dostrzec takie szczegóły – mówił Parkinson w rozmowie z ITV News.

Odkrycie naszyjnika przypomniało fanom filmowego Titanica jedną z kultowych scen, w której to Rose wrzuca do oceanu biżuterię. Znalezisko i fabuła mają tu pewne analogie, ale przedmioty nie są do siebie ani trochę podobne. James Cameron wybrał naszyjnik stworzony specjalnie na potrzeby filmu. Wykonano go między innymi z cyrkonii i białego złota. Niewykluczone jednak, że za wisiorkiem z zębem megalodona również stoi jakaś romantyczna historia. Badacze planują wykorzystać sztuczną inteligencję do odnalezienia rodziny właściciela naszyjnika.

Słynne wraki statków

Titanic to jeden z najbardziej znanych wraków statków na świecie. Jego popularność przyćmiewa inne, niemniej fascynujące historie. W marcu 2022 r. po ponad 100 latach od zatonięcia ekspedycja organizowana przez Falklands Maritime Heritage Trust odnalazła na dnie Morza Weddella wrak słynnego statku Sir Ernesta Shackletona. 44-metrowa barkentyna Endurance zatonęła w 1915 r. u wybrzeży Antarktydy.

Do tej pory nie wyłowiono za to innych znanych wraków. Na przykład osiemnastowiecznego okrętu wojennego Queen Anne's Revenge czy włoskiego liniowca Andrea Doria. Część z nich służy dziś jako atrakcja turystyczna dla nurków. Niedawno podobny obiekt udostępniono na Malcie. Mowa o tankowcu MV „Hefajstos”, którym jeszcze kilka lat temu transportowano ropę naftową.