Jakie są dwie najbardziej rozpoznawalne cechy żyraf? Większość zapytanych wymieniłaby długą szyję oraz cętki pokrywające ciało. Te drugie sprawiają, że każda żyrafa jest wyjątkowa. Wzory na ich ciele są unikatowe dla poszczególnych osobników. Nie ma dwóch żyraf, które byłyby takie same.

Jednak niedawno na świat przyszła żyrafa, która różni się od innych przedstawicieli swojego gatunku nie układem cętek, ale ich całkowitym brakiem. W Tennessee w zoo urodziło się zwierzę, którego umaszczenie jest jednolite. Młoda żyrafa jest jasnobrązowa. To prawdopodobnie jedyny taki przedstawiciel gatunku Giraffa reticulata, który żyje na świecie.

Wyjątkowa żyrafa bez kamuflażu

Niezwykłej żyrafy dochował się prywatny ogród zoologiczny Brights Zoo, znajdujący się we wschodnim Tennessee. Jak można przeczytać na stronie ośrodka, żyją w nim „rzadkie i zagrożone gatunki, takie jak adaks, bongo leśne czy oryks”. Teraz dołączyła do nich również młoda samica żyrafy pozbawiona cętek. Przyszła na świat 31 lipca.

Plamiste umaszczenie potrzebne jest żyrafom żyjącym w naturze do kamuflażu. Cętki pomagają również w termoregulacji. System naczyń krwionośnych w skórze umożliwia oddawanie ciepła przez środkową część każdej plamki. Choć układ cętek jest unikatowy dla każdego zwierzęcia, wykazuje on podobieństwo do umaszczenia matki.

Jedyne takie zwierzę na świecie

Urodzona w Tennessee żyrafa bez cętek nie jest pierwszym takim zwierzęciem – zdarzało się, że takie żyrafy rodziły się w naturze. Jednak przedstawiciele Brights Zoo są zdania, że w tej chwili jest to jedyna jednolicie umaszczona żyrafa żyjącą w ogrodach zoologicznych na całym świecie.

Prawdopodobnie jednak kilkadziesiąt lat temu podobny osobnik przyszedł na świat w zoo w Japonii. Wspomina o tym portal Science Alert, zaznaczając, że dotychczas nie znaleziono jeszcze żadnego historycznego zdjęcia japońskiej żyrafy.

Urodzona w niewoli bezcętkowa żyrafa ma się dobrze. Rośnie jak na drożdżach. Po kilku tygodniach życia ma już prawie dwa metry. Zoo ogłosiło konkurs na jej imię. Wśród propozycji, spomiędzy których można wybierać, jest:

  • Kipekee – co w suahili oznacza „wyjątkowa”,
  • Firayali – „niezwykła”,
  • Shakiri – „najpiękniejsza”,
  • Jamella – czyli „wielkiej urody”.

Żyrafy zagrożone wyginięciem

Przedstawiciele ogrodu zoologicznego w Tennessee wykorzystali uwagę, jaką przyciągnęła urodzona u nich żyrafa, żeby przypomnieć o trudnościach, z jakimi mierzą się te zwierzęta na wolności. Najwyższemu zwierzęciu na świecie zagraża fragmentyzacja środowiska – czyli poszatkowanie ich habitatów przez ludzi – a także kłusownictwo.

– W ciągu ostatnich trzech dekad dziko żyjące populacje żyraf zmniejszyły się o 40 proc. – powiedział Tony Bright, założyciel zoo, w lokalnej telewizji WCYB. Według Giraffe Conservation Foundation na wolności pozostało jedynie ok. 16 tys. żyraf. Od 2018 roku ssak ten został wpisany na listę zagrożonych gatunków. Dobra wiadomość jest taka, że – jak podaje GCF – dzięki wysiłkom przyrodników w ostatnich czasie liczba żyraf w północnej Kenii wydaje się wzrastać.

Dziwne obyczaje żyraf

Co ciekawe, choć żyrafy są dobrze znane, ciągle nie zostały dobrze poznane. Dopiero od 2016 roku wiemy, że istnieją ich cztery gatunki. W tym roku zaś naukowcy odkryli, że ważną częścią życia seksualnego żyraf jest posmakowanie moczu samic przez samce. Samce, którym bardzo trudno jest schylić głowę do samej ziemi, łapią mocz samic w locie. Wcześniej więc muszą zachęcić potencjalne partnerki, by oddały go we właściwym momencie.

Źródła: