W 2016 roku żyrafy pojawiły się na tej liście jako zagrożone, przez kolejne dwa lata stopniowo stan ich populacji pogarszał się. Naukowcy mówią o „cichym wymieraniu”, ponieważ zanikaniu tego gatunku nie towarzyszą akcje społeczne, protesty, kampanie wizerunkowe czy spektakularne przemówienia. To nie pandy, tygrysy, czy wieloryby. 

Aktualizacja listy z 2018 roku zawiera dokładną ocenę liczebności siedmiu z dziewięciu uznawanych przez IUCN gatunków żyraf. Pięć z nich nie było wcześniej ocenianych. Najpoważniej zagrożony jest podgatunek Giraffa camelopardalis antiquorum (zwany Kordofan) oraz żyrafy nubijskie. 

Giraffa camelopardalis antiquorum - fot. Wikipedia

Żyrafa nubijska - fot. Wikipedia 

Dodatkowo żyrafa siatkowana została sklasyfikowana jako zagrożona. Jak przekonuje Julian Fennesy z Giraffe Conservation Foundation sprawa nie jest nowa, ale do tej pory opinia publiczna nie chciała zwracać na nią uwagi.

- Populacje żyraf na południu Afryki sobie dobrze radzą, ale najwyższe zwierzę świata jest zagrożone w swoich źródłowych regionach: wschodniej, zachodniej i centralnej Afryce. Może to wydawać się szokujące, że trzy spośród dziewięciu gatunków mają tak krytyczny status, ale my biliśmy na alarm od kilku lat – przekonuje. 

Następnym krokiem, o ile nie uda się im pomóc, będzie zniknięcie z naturalnych siedlisk, a jeśli nie uda się ich zachować w ogrodach zoologicznych lub rezerwatach – całkowite zniknięcie z planety. 

Dla dwóch innych gatunków żyraf aktualizacja okazała się pozytywna. Ich status zmienił się z „zagrożony” na „narażone”. To jeszcze nie oznacza, że ich populacji nic nie zagraża, jednak pokazuje, że wspólny wysiłek naukowców, organizacji chroniących zwierzęta i przychylnych im rządów może powoli zacząć wyprowadzać na prostą zwierzęta, które mogły bezpowrotnie zniknąć. Największym zagrożeniem dla żyraf są kłusownicy oraz niszczenie przez człowieka ich naturalnych siedlisk. 

Jakie statusy mają poszczególne gatunki żyraf?

Gatunek  Poprzedni status Aktualny status
żyrafa Kordofan  brak oceny    krytycznie zagrożony
żyrafa nubijska brak oceny    krytycznie zagrożony
żyrafa siatkowana brak oceny    zagrożony
żyrafa Thornicrofta brak oceny    narażony
żyrafa zachodnioafrykańska zagrożony (2008) narażony
żyrafa Rotshilda  zagrożony (2010) bliski zagrożenia
żyrafa angolska brak oceny    najmniejszej troski
żyrafa masajska brak oceny    brak oceny
żyrafa południowo-afrykańska brak oceny    brak oceny

Czerwona Księga prowadzona przez IUCN klasyfikuje gatunki na siedem kategorii - najmniejszej troski, bliskie zagrożenia, narażone na wyginięcie, zagrożone, krytycznie zagrożone, wymarłe na wolności i wymarłe.

Źródło: GCF / IUCN