Na całym świecie odnotowano już ponad 110 milionów przypadków zachorowań i ponad 2 miliony zgonów spowodowanych koronawirusem, jednak niektórym krajom udało się uniknąć dramatu, jako że odnotowały brak przypadków – dotyczy to głównie odległych krajów wyspiarskich, z których większość leży na Pacyfiku. Zobaczcie, dokąd warto się przeprowadzić!

1. Tuvalu 

Tuvalu to grupa dziewięciu wysp na południowym Pacyfiku, które leżą pomiędzy Hawajami a Australią, a ich tereny zamieszkuje niespełna 12 000 mieszkańców. Władze kraju zareagowały na wybuch pandemii błyskawicznie, od razu zamykając granicę dla obcokrajowców i wprowadzając obowiązek kwarantanny dla przemieszczających się mieszkańców wysp. 

2. Tonga

Tonga to polinezyjski kraj i archipelag składający się ze 169 wysp, z których jedynie 36 zamieszkują ludzie w liczbie nieco ponad 100 000 mieszkańców. Królestwo Tonga wprowadziło zakaz wjazdu dla obcokrajowców z wyjątkiem przypadków, gdy zezwolenie na przyjazd zostało wydane przez odpowiedni organ rządowy. Zdecydowano się tu również na wprowadzenie godziny policyjnej od północy do 5 rano i, jak widać, obostrzenia przyniosły skutek.

 

 

3. Tokelau 

Tokelau to terytorium zależne Nowej Zelandii, które leży na odległej południowej części Oceanu Spokojnego, a jego teren zamieszkuje jedynie niecałe 1500 osób. Na wyspę nie da się dostać inaczej niż statkiem (najczęściej) z Samoa,a podróż na miejsce trwa nawet 24 godziny. Jako że na terenie Tokelau funkcjonuje tylko jeden szpital, nie jest zaskoczeniem, że władze zdecydowały się na trzymanie wirusa w ryzach przez zamknięcie granic i obowiązkowe badania przed wjazdem do kraju.

4. Wyspa Świętej Heleny  

Wyspa Świętej Heleny to Brytyjskie Terytorium Zamorskie i odległa tropikalna wyspa wulkaniczna położona w południowej części Oceanu Atlantyckiego, która zapisała się na kartach historii jako miejsce wygnania i śmierci Napoleona Bonaparte. 

Aby uchronić swoich mieszkańców przez pandemią, władze wyspy zdecydowały się wprowadzić surowe obostrzenia dotyczące przekraczania granic – każda osoba, która przybywa na wyspę, zostaje przetransportowana specjalnym busem do rządowego ośrodka kwarantannowego, w którym musi spędzić 14 dni, poddając się testom na wirusa w dniu przyjazdu i po odbyciu izolacji.

5. Wyspy Pitcairn 

Wyspy Pitcairn to Brytyjskie Terytorium Zamorskie i grupa czterech wysp wulkanicznych leżących na południowej części Oceanu Spokojnego, które zamieszkuje zaledwie 50 osób. Jak udało im się uniknąć zarażenia? Wprowadzając ograniczenia w podróżowaniu, które będą obowiązywać przynajmniej do marca 2022 roku.

 

 

6. Wyspy Cooka  

Wyspy Cooka to kompleks 15 wysp, które tworzą kraj na południowym Pacyfiku, a zamieszkuje je nieco ponad 17 tysięcy osób. Im również udało się uniknąć zagrożenia dzięki szybkiemu wprowadzeniu obostrzeń i dzięki temu od stycznia możliwe jest podróżowanie między wyspami a Nową Zelandią – rzecz jasna, zgodne ze ścisłymi protokołami dotyczącymi bezpieczeństwa.

7.  Kiribati

Kiribati jest niezależnym państwem wyspiarskim położonym na środkowej części Oceanu Spokojnego, a jego stała populacja wynosi nieco ponad 110 000 osób. Podobnie jak w przypadku pozostałych krajów, które uchroniły się przed pandemią, Kiribati zawdzięcza swoje bezpieczeństwo obostrzeniom.

8. Nauru  

Położone w Mikronezji Nauru jest trzecim najmniejszym krajem na świecie i zamieszkuje je nieco ponad 12 000 osób. Już na samym początku pandemii Covid-19 władze Nauru wdrożyły ścisłe restrykcje, ograniczając loty do kraju do jednego w tygodniu i wprowadzając obowiązek 14-dniowej kwarantanny dla wszystkich przybywających.

 

 

9. Niue  

Niue to wyspa koralowa na południowym Pacyfiku, którą zamieszkuje około 1700 osób. Podobnie jak w przypadku Nauru, władze Niue  już na samym początku pandemii wprowadziły surowe ograniczenia w podróżowaniu, które są stopniowo łagodzone.

10.  Palau

Ten archipelag ponad 500 wysp w zachodniej części Oceanu Spokojnego liczy około 18 000 mieszkańców, któremu również udało się uniknąć pandemii. Obecnie kraj czeka na kolejną dostawę szczepionek, zamierzając jak najszybciej zapewnić odporność wszystkim mieszkańcom.